Mynář potvrdil, že nedostal prověrku. Zvažuje rozklad

Hradní kancléř Vratislav Mynář potvrdil, že nedostal bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné. Nyní zvažuje odvolání, které mu již dříve doporučil prezident Miloš Zeman. Pokud by ani s ním neuspěl, je hlava státu připravena Mynáře na Hradě udržet v jiné pozici.

  • Smyslem prověrky je ověřit bezpečnostní způsobilost osob, které budou vykonávat tzv. citlivou činnost. Toto pojmenování označuje práci s utajovanými informacemi, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit zájmy České republiky.
  • Vydání dokladu o bezpečnostní způsobilosti může získat jen svéprávná osoba starší 18 let, která je trestně i osobnostně způsobilá a spolehlivá.
  • Bezpečnostní prověrku uděluje Národní bezpečnostní úřad v různých variantách lišících se stupněm utajení dle rizika při případném vyzrazení informací.
  • Stupeň utajení „Vyhrazené“ – vyřízení prověrky do měsíce od zahájení řízení.
  • Stupeň utajení „Důvěrné“ – vyřízení prověrky do 3 měsíců od zahájení řízení.
  • Stupeň utajení „Tajné“ – vyřízení prověrky do 9 měsíců od zahájení řízení.
  • Stupeň utajení „Přísně tajné“ – vyřízení prověrky do 12 měsíců od zahájení řízení.
Mohu potvrdit, že jsem se seznámil s obsahem obálky zaslané do mých rukou Národním bezpečnostním úřadem. V listině je oznámeno, že jsem neobdržel prověrku Národního bezpečnostního úřadu na stupeň 'Přísně tajné'.
Vratislav Mynář

Mynář se momentálně seznamuje s podrobnostmi rozhodnutí, aby zvážil další postup. Za velmi pravděpodobné má, že využije opravných prostředků. To, že se kancléř proti rozhodnutí odvolá, očekává i Zeman. Když odvolání nedopadne dobře, bude muset kancléř ve funkci skončit, uvedl ve čtvrtek.

Ztráta funkce kancléře ovšem nemusí znamenat odchod z prezidentských služeb. „Pokud mě sám pan kancléř nebude chtít opustit, vždycky pro něj na Hradě bude důstojné místo,“ odpověděl Zeman v rozhovoru Parlamentním listům na dotaz, zda by Mynářovi případně nabídl jinou pozici.

Hradní kancléř o prověrku požádal v prosinci 2013, vlastní prověřování ale začalo zhruba o rok později.

Argumenty NBÚ nejsou známé

Důvody údajného negativního rozhodnutí NBÚ neodtajnil, úřadu ale nejspíše vadily některé Mynářovy podnikatelské kontakty. Zpravodajci prověřovali například jeho angažmá v představenstvu firmy Tessile ditta services, která vymáhala peníze od černých pasažérů pražského dopravního podniku. Mynář to opakovaně odmítl.

Hradnímu kancléři získání prověrky mohl zkomplikovat také nákup vily v pražských Strašnicích za cenu výrazně nižší, než je u podobné nemovitosti obvyklé. Strašnickou vilu kancléř získal od advokáta Víta Širokého, který mimo jiné zastupuje lobbistu Romana Janouška. Prodávající i kupec popisovali vilu jako ruinu.

Magistrát, který vilu původně vlastnil, si nechal před deseti lety stav zdokumentovat. Na fotografiích nejsou žádné viditelné vady. Cenu oprav Vratislav Mynář po koupi odhadoval na 10 milionů korun.

Mynář by bez prověrky neměl být ve funkci, míní politici

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) věří, že se prezident Miloš Zeman rozhodne v zájmu státu, pokud jde o budoucnost Vratislava Mynáře ve funkci hradního kancléře: „Věřím, že se pan prezident rozhodne moudře, v zájmu státu a dobré pověsti úřadu prezidenta.“

„Nepřekvapuje mě to,“ uvedl vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. „Doufám, že po pravomocném rozhodnutí, pokud bude stejné, se rozhodne jako soudný člověk,“ poznamenal. „Nikdy neměl být do funkce jmenován,“ konstatoval zase ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Prověrka je podle mne podmínkou výkonu takové funkce. Je spíše zarážející, že to trvá tak dlouho, když jde o bezpečnostní rizika na místech nejvyšších. Hry o čas snižují důstojnost úřadu,“ vyjádřil své přesvědčení místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Šéf KSČM Vojtěch Filip věří, že prezident Miloš Zeman umí držet své slovo.

„Prezident republiky jasně řekl, že pokud kancléř nezíská prověrku, musí odejít. Tak předpokládám, že slova pana prezidenta platí,“ uvedl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Pokud prezidentův kancléř nemá prověrku, nemá na svém místě co dělat. Každé jiné řešení je špatné," konstatoval předseda ODS Petr Fiala.

Šéf poslanců Úsvitu - Národní koalice Marek Černoch má za to, že setrvávání Mynáře ve funkci poškozuje hlavu státu. Fakt, že kancléř nemá bezpečnostní prověrku, podle něj ohrožuje chod prezidentské kanceláře.

  • Rozhodnutí NBÚ může přijmout.
  • Nestane-li se tak, může podat rozklad k řediteli NBÚ.
  • Zamítne-li ředitel bezpečnostního úřadu rozklad, zbývá kancléři ještě jedna možnost – obrátit se na městský soud se správní žalobou.
  • Zamítne-li eventuální správní žalobu městský soud, lze ještě podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 38 mminutami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 8 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 15 hhodinami

Lobbování čekají změny, potvrdila sněmovna

Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla. Zavede je vládní předloha, kterou schválila s některými úpravami dolní komora. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...