Vláda chce celostátní referendum, podmínkou bude čtvrtmilionová petice

Praha – Vládou prošel návrh zákona o celostátním referendu. Jde o ústavní zákon, koalice proto bude muset hledat podporu pro svůj návrh i u opozičních poslanců. Pokud projde, bude možné vypsat lidové hlasování, požádá-li o ně peticí alespoň čtvrt milionu lidí.

Celostátní referendum má před sebou ještě složitou cestu, návrh ústavního zákona musí projít parlamentem, přestože výhrady k němu měla některá ministerstva, opozice, ale například i ombudsmanka. Podoba zákona navíc znemožní hlasování o některých důležitých otázkách. „Abych to uvedl srozumitelně, nelze například zasahovat do trestního řízení s konkrétní osobou nebo hlasovat o jmenování nebo odvolání prezidenta republiky nebo členů vlády,“ uvedl Jiří Dienstbier, který zákon vládě předložil.

Nebude také možné uspořádat referendum o základních lidských právech, ale ani o rozpočtu a daních. Původně Jiří Dienstbier přinesl dvě varianty, jeho kolegové vybrali tu restriktivnější. Ministr je přes řadu témat, ke kterým referendum nepůjde uspořádat, přesvědčen, že by hlasování mělo být o „zásadních otázkách vnitřní a zahraniční politiky“. Formulaci a přípustnost otázky bude kontrolovat Ústavní soud.

V Událostech, komentářích pak ministr Dienstbier naopak jmenoval příklady, kdy by referendum vypsat šlo: „Referendum se nesmí konat o tom, že porušíme mezinárodní závazky, ale lze si ho představit např. o otázce, zda vláda má zahájit kroky k přistoupení k nějaké smlouvě nebo naopak k vypovězení nějaké smlouvy. Referendum by se tak mohlo konat např. k otázce umístění amerického radaru v Brdech, protože to nebyla otázka porušení ani splnění závazků. Myslím, že by se mohlo konat k otázce zavedení školného na vysokých školách nebo třeba o zvýšení maximální povolené rychlosti na českých dálnicích.“

Pokud zákon projde a někdo bude chtít vyhlásit referendum, bude muset sehnat 250 tisíc podpisů během půl roku. Především ale bude muset o své pravdě přesvědčit zhruba dva miliony lidí. „Pro závaznost referenda se předpokládá, že buď pro, nebo proti otázce se musí vyslovit minimálně 25 procent všech, kteří jsou oprávněni hlasovat,“ upozornil Jiří Dienstbier. Výsledek potom bude závazný pro vládu, nikoli však pro parlament. „Nelze donutit parlament, aby nějaký zákon schválil, ale výsledek referenda mu brání, aby přijal zákon, který by byl v rozporu s výsledky referenda,“ upřesnil ministr pozici zákonodárců.

Podmínky a požadavky na referendum:

  • podmínka vyhlášení: petice s 250 tisíci podpisů sehnaných za 6 měsíců
  • kvórum: alespoň 25 procent voličů musí podpořit jednu z variant, současně musí jít o většinu hlasujících
  • otázka: jednoznačně formulovaná s odpovědí ano/ne

Při hledání podpory pro svůj návrh se vláda nebude moci spolehnout na ODS, která se proti celostátnímu referendu vymezuje dlouhodobě: „Umístění radaru v Brdech nebo otázka školného jsou přesně ty věci, které vyžadují politickou odvahu, a ten, kdo o takových věcech chce dělat referendum, tak si myslím, že je populista. My jsme dlouhodobě spokojeni se stávající úpravou v Ústavě – myslíme, že institut speciálního referenda je naprosto dostačující,“ reagoval na Dienstbiera v Událostech, komentářích místopředseda ODS Martin Novotný.

Pro ústavní zákon zřejmě nezvedne ruku ani TOP 09. „Jsem zastáncem parlamentní demokracie. To znamená, že občané si volí své zástupce do parlamentu a ti by měli rozhodovat o zásadních otázkách,“ uvedl její poslanec Martin Plíšek. Referendum by naopak mohli podpořit komunisté a poslanci Úsvitu. Ti ovšem v minulosti připravili svůj vlastní návrh, se kterým neuspěli. Ke schválení ústavního zákona je potřeba tří pětin poslanců, tedy 120 hlasů, a tří pětin z přítomných senátorů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie obvinila mladíka z vraždy dvou prodavaček v Hradci Králové

V jednom z obchodů v Hradci Králové zaútočil ve čtvrtek ráno muž nožem. Při útoku zemřely dvě prodavačky. Policie podezřelého muže zadržela a uvedla, že je to šestnáctiletý Čech z Hradecka a následně jej obvinila z vraždy. Bude žádat vazbu. Mladíkovi hrozí v případě odsouzení až deset let vězení. Zavražděným ženám bylo 19 a 38 let, informovala mluvčí policie Iva Kormošová. Oběti se útočník podle kriminalistů zřejmě vybral náhodně. Útok se stal v obchodní zóně v ulici Akademika Bedrny.
09:54Aktualizovánopřed 4 mminutami

Končí termín pro první kolo podávání přihlášek na střední školy

Ve čtvrtek končí termín podávání přihlášek na střední školy pro první kolo přijímacích zkoušek. Uchazeči je mohou podávat po celý den, lze využít elektronický systém DiPSy. Přihlášku musí podat všichni zájemci o studium na střední škole. Tedy i ti, kteří se hlásí na nematuritní obory.
11:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Tragédie jako v Hradci jsou výjimečné, neměly by měnit chování, říká psycholog

Chování lidí, kteří se stanou agresory, se dá mnohdy předvídat, říká krizový intervent, psycholog a psychoterapeut Tibor Brečka. Zdůrazňuje, že útok v Hradci Králové patří k „neuvěřitelným výjimkám“, podle kterých není dobré měnit pravidla.
před 3 hhodinami

Internistů ubývá, potřeba jich je ale stále více

Milion lidí ročně vyhledá v Česku péči internisty, na interní oddělení připadá největší podíl nemocničních lůžek i hospitalizací. Specialistů na tento obor ale ubývá. Česká internistická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně proto připravila program, který má obor zatraktivnit pro mladé lékaře.
před 3 hhodinami

Výborný: Kontroly chovů hospodářských zvířat budou v příštích třech týdnech

Mimořádné kontroly chovů hospodářských zvířat, které ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) nařídil v pondělí, se uskuteční v následujících třech týdnech. Zacílí se na problematické chovy dojného skotu, které mají například větší procento nucených porážek na farmě, oznámil ministr. Farem a chovů dojného skotu je podle něj v Česku asi 1300, na síti X uvedl, že kontroly se uskuteční u zhruba stovky z nich.
před 3 hhodinami

Pavel má výhrady ke způsobu přijímaní vysokoškolské novely

Prezident Petr Pavel u novely vysokoškolského zákona nepovažuje způsob přijímání legislativy za správný, snahou by podle něj mělo být odpoutat se v co nejvyšší míře od přílepků. Své výhrady sdělil i ministru školství Mikuláši Bekovi (STAN). Novela, která má přinést větší samostatnost Národního akreditačního úřadu nebo reformu doktorandského studia, aktuálně čeká na prezidentův podpis.
před 4 hhodinami

V Hradci pracuje sedm psychologů pro včasnou pomoc, říká expert Vymětal

Poté, co šestnáctiletý útočník zabil nožem v Hradci Králové dvě ženy, může řada dotčených lidí trpět osobními psychologickými krizemi. Psycholog Štěpán Vymětal, který se na podobné situace specializuje, doporučuje lidem soudržnost, státu pak lepší připravenost.
před 6 hhodinami

Loňský rok byl mimořádný, hájí odměny pro vedení univerzity Králíčková

Loňský rok byl mimořádný z hlediska výzev a projektů, uvedla v Událostech, komentářích rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v reakci na kritiku výše odměn managementu univerzity. Vyjádření tiskového oddělení UK, které odměny dávalo do souvislosti s předloňskou střelbou na filozofické fakultě, však podle ní nebylo „šťastné“. Místopředseda akademického senátu školy a jeden ze signatářů dopisu Andrej Farkaš uvedl, že tragická událost se v minulosti použila k překrytí selhání.
před 8 hhodinami
Načítání...