Mecenáši a morální vzory převzali ceny Ď, oceněn byl i Karel Gott

Praha - Mecenáši, kteří dlouhodobě podporují dětské domovy, hospice, zoologické zahrady či kulturní instituce, v pondělí večer v zaplněné pražské Státní opeře již popatnácté převzali křišťálové ceny Ď (Dík). Grand Prix Ď 2015 převzal Jan Dohnálek, který na rekondičních pobytech vrací zpět do života lidi postižené cévní mozkovou příhodou. Oceněn byl i zpěvák Karel Gott.

Ceny Ď byly uděleny celkem v 19 kategoriích. Nominováno bylo rekordních více než 400 tuzemských osobností a organizací z oblasti vědy, kultury, charity, vzdělávání i byznysu. „Lidé, kteří dokážou cokoliv dělat ve prospěch celku, si zaslouží úctu a uznání. Není důležité, kdo cenu převezme, to je symbol, ale důležité je to, co děláte,“ řekl na adresu nominovaných ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

Organizátoři ocenili jako morální vzor generálmajora Josefa Šíbu, jehož charitativní činnost začala před 15 lety, kdy pomohl při převozu sanitek na válčící Balkán. Hlediště Státní opery ho ocenilo potleskem vestoje. Mezi oceněnými byly velké společnosti, podnikatelé či rodiny a jednotlivci. Například cenu v kategorii Nadace a charitativní organizace v ČR za mimořádný počin si odnesl František Dostálek za podporu centra Lada v Pacově.

Vpravo zpěvák Karel Gott, který zvítězil v kategorii Morální vzor očima studentů, vlevo zakladatelka Hnutí na vlastních nohou Stonožka Běla Gran Jensen.
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Cenu Ď v kategorii Morální vzor v ČR očima studentů získal Karel Gott. Podle organizátorů ceny Ď je slavný zpěvák pro mládež vzorem člověka, který prožívá ohromný úspěch a zachovává si současně ohromnou pokoru. „Do mé sbírky ocenění je to něco výjimečného a vážím si toho, protože děti jsou upřímné,“ uvedl karel Gott.

Slavnosti se zúčastnili také vítězové krajských kol. Z nich vzešel držitel Grand Prix Jan Dohnálek, který byl sám postižen mozkovou příhodou a nyní pomáhá podobně postiženým zapojit se opět plně do života. Další informace najdete na webu ceny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 1 hhodinou

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 10 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 11 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 13 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 21 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 22 hhodinami
Načítání...