Exploze vozu v Praze nebyla konkurenčním bojem, útočil manžel

Praha - Za dubnovým výbuchem vozu v Praze nestál podle policie boj konkurenčních vietnamských skupin, ale útok manžela řidičky. Muž se k činu přiznal, stíhán je za pokus vraždy, obecné ohrožení a poškození cizí věci. Obviněný Vietnamec je ve vazbě, za pokus o předem promyšlenou vraždu mu hrozí 12 až 20 let vězení.

Stříbrný vůz Škoda Octavia explodoval dopoledne 22. dubna na parkovišti mezi panelovými domy v Milánské ulici v Měcholupech. Výbuch vážně zranil čtyřicetiletou řidičku. Pyrotechnici následně zjistili, že příčinou exploze nebyla technická závada, ale nástražný výbušný systém v přední části auta.

Pražský kriminalista Josef Mareš uvedl, že verze o konkurenčním boji mezi dvěma vietnamskými skupinami se na začátku vyšetřování jevila jako nejpravděpodobnější. Auto, které patřilo další Vietnamce, užívali vietnamští manželé, úspěšní majitelé pražských nehtových studií. „Svůj vztah zpočátku popisovali jako bezproblémový s tím, že jsou manželé 17 let a vychovávají děti,“ řekl.

Policie však prý postupně zjišťovala, že ve výpovědi manžela jsou mezery a nepravdy. Ženu lékaři propustili z nemocnice až 26. května, v tentýž den policisté provedli domovní prohlídku v bytě páru. Našli tam prostředky k sestrojení výbušného systému, a manžela řidičky proto zadrželi.

Muž narozený v roce 1959 nejprve jakoukoliv účast na incidentu odmítal, o den později se však přiznal. „Tvrdí, že mezi nimi byly rozpory, ale že chtěl manželku jen vystrašit, ne zavraždit,“ konstatoval Mareš. Muž si údajně od útoku sliboval to, že žena si uvědomí své chování a vrátí rodinný život do starých kolejí. Povahu rozporů Mareš blíže nespecifikoval.

V Horních Měcholupech vybuchlo auto
Zdroj: ČT24
Autor: Oldřich Borůvka

Nástražný výbušný systém manžel údajně vyrobil ze střelného prachu obsaženého v běžně dostupné pyrotechnice. „Sestrojení systému popsal takovým způsobem, že nelze pochybovat o tom, že právě on toto zařízení sestrojil sám a nikdo mu s tím nepomáhal. Říkal, že odborné znalosti, které má, získal ještě ve Vietnamu ve škole,“ podotkl kriminalista.

K sestrojení výbušného systému se prý muž rozhodl už týden před incidentem. Do auta údajně zařízení umístil den před výbuchem, večer pak systém inicioval tak, aby explodoval v okamžiku, kdy se jeho žena bude snažit auto nastartovat. „Komponenty z tohoto nástražného výbušného systému nezničily pouze vozidlo, ale ohrožovaly i jeho bezprostřední okolí. Naštěstí tam nikdo nebyl, takže se nikomu nic nestalo,“ vysvětlil Mareš, proč muž čelí obvinění i z obecného ohrožení.