Policie obvinila dvacet lidí z podvodů s pojištěním, podíleli se i lékaři

Pardubice - Pardubická policie obvinila dvacet lidí z celkem pěti krajů kvůli podvodům s úrazovým pojištěním. Pojišťovací agenti se podle policie domlouvali s klienty a uzavírali s nimi smlouvy o úrazovém pojištění na vysoké částky. Klienti pak s pomocí zdravotníků předstírali úrazy. Šest obviněných už je ve vazbě. Celková škoda dosáhla 38 milionů, část peněz ale pojišťovny neproplatily.

Složitý organizovaný podvod začínal u pojišťovacích agentů nebo zprostředkovatelů. Po domluvě uzavírali s klienty smlouvy na úrazové pojištění na vysoké částky a pojistné sami platili. Klienti pak úrazy fingovali nebo zveličovali a uměle prodlužovali léčení. Na podvodech se podílelo osm lékařů a dvě rehabilitační pracovnice.

„Šlo o specialisty, ortopedy, chirurgy, lékaře z traumatologie. Minimálně ve svém okolí byli renomovanými uznávanými odborníky. Rozhodně to nebyli lidé, kteří by byli v sociální nouzi či na konci profesní kariéry. Šlo o špičky v oboru,“ řekl David Kakrda z pardubické kriminálky. Za podvody hrozí obviněným pět až deset let vězení. Ve vazbě je i jeden lékař - chrudimský ortoped, který dříve působil jako lékař pardubických hokejistů.

Podvody začaly v roce 2010. Hlavní obvinění, manželský pár, pochází z Liberce, případy však policie zjistila i v Pardubickém, Středočeském a Ústeckém kraji a v Praze. Z celkové škody 38 milionů korun pojišťovny vyplatily 28 milionů, zbylé případy skončily ve fázi pokusu o podvod. Policie zajistila kromě peněz i nemovitosti, cenné papíry nebo auta, to vše v celkové hodnotě 36 milionů korun. Svým rozsahem je případ zcela výjimečný, spolupracovaly na něm desítky policistů.


Video Mluvčí policie: Nezastupitelnou roli hrají v případu lékaři
video

Mluvčí policie: Nezastupitelnou roli hrají v případu lékaři

Mluvčí policie: Nezastupitelnou roli hrají v případu lékaři

Policie rozpletla největší případ pojistných podvodů v Česku

Na podezřelé pojistné události upozornila jako první Pojišťovna České spořitelny. Podle její mluvčí Jany Jiráskové v roce 2013 interní systém vyhodnotil některé smlouvy jako podezřelé. Opakovala se jména lékařů, čísla účtů i doporučené rehabilitace. Podvody kriminalisté objevili u dalších pěti pojišťoven, jeden úraz byl uplatňován i u více pojišťoven. Celkem policie odhalila 218 podvodů. „Jde o největší případ se znaky podvodného jednání v historii nejen naší pojišťovny, ale v životním pojištění vůbec,“ podotkla Jirásková.

Úrazy, na které získávala skupina pojistná plnění, byly zčásti úplně fiktivní, zčásti šlo o stará neléčená zranění. Třetím typem byly skutečné úrazy s účelově prodlužovaným léčením a rehabilitací, což zvyšovalo vyplácené částky. Skupina měla i takzvané vodiče, kteří pojištěné provázeli celým procesem vyřizování pojistných událostí nebo je za ně rovnou vyřizovali.