Rakovina zabíjí méně. Uspěl adresný screening, ale i doplňková léčba

Adresné zvaní na preventivní vyšetření nejčastějších typů nádorů pomohlo podle statistiky ministerstva zdravotnictví snížit počet úmrtí. V rámci OECD bylo Česko dokonce vyhlášeno skokanem desetiletí v poklesu počtu úmrtí na rakovinu prsu a tlustého střeva a konečníku. Hosté Hyde Parku ČT24, lékaři Petr Arenberger a Luboš Petruželka upozornili, že rakovinou může onemocnět každý. Na to, že zhoubný nádor nevyroste tomu, kdo v rodině takové případy nemá, se nelze spoléhat – geneticky podmíněné nádory tvoří sotva desetinu případů.

Lidem přicházejí pozvánky na screening a klesá počet úmrtí na nádorová onemocnění. V Česku představují velkou hrozbu, rakovina každoročně zahubí 30 tisíc lidí. Podle ministerstva zdravotnictví i lékařů je pokles nezpochybnitelným úspěchem adresného screeningu. „Jsem příznivcem toho, že je každý odpovědný sám za sebe, ale adresné zvaní občany pobídlo a projevilo se ve výsledcích,“ podotkl přednosta Onkologické kliniky 1. Lékařské fakulty UK, Všeobecné fakultní nemocnice a Ústřední vojenské nemocnice Luboš Petruželka. „ Z minulosti jsme zvyklí, že když přijde obsílka, někam jdeme,“ dodal.

Zdůraznil však, že nelze vše přičítat pouze zlepšení prevence. „Výsledky snížení mortality nejsou jenom ve včasném záchytu, ale i ve zlepšení adjuvantní doplňkové léčby. Ta hraje roli zejména u kracinomu prsu, ale i kolorektálních karcinomů. To vše se sčítá dohromady,“ podotkl host Hyde Parku ČT24.

Rakovina v ČR
Zdroj: ČT24

Přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger je přitom přesvědčen, že existuje způsob, jak na vyšetření dostat ještě více lidí. Odkázal na své zkušenosti se Stanem proti melanomu, kam každoročně přicházejí otestovat svá mateřská znaménka tisíce lidí, do ordinace ale nezamíří. „Psychologicky jsme to rozebírali a zjistili, že je to tím, že je to syndrom bílého pláště. Lidé se bojí jít k doktorovi do ordinace. Část lidí nepodceňuje onemocnění, ale prostě se bojí,“ shrnul Petr Arenberger, jehož spolupracovníci jsou ve stanu v tričkách a ne v pláštích, lidé tak ztrácejí ostych.

Jak vypadá melanom

„Melanom vzniká často z mateřských znamének, ale ne vždy. Může vzniknout na úplně volné kůži, která byla předtím zdravá. Vytvoří se tam skvrnka. Pokud je pigmentovaná, tak se každý lekne a jde k lékaři, pokud si jí všimne. Ale jsou i melanomy, které jsou tzv. amelanotické, to znamená, nemají pigment. Mají růžovou barvu, je to pupínek, který pomalu roste,“ popsal Petr Arenberger.

Důležitý věk a životní styl

Rakovina může postihnout každého v jakémkoli věku, neustálé testování celé populace však není možné u žádného typu nádoru. Lékaři se proto soustředí na rizikové skupiny. Zásadní roli přitom hraje věk. „Věk je nejrizikovějším faktorem pro vznik nádorového onemocnění. Hranice je kolem 50 let,“ upřesnil Luboš Petruželka. Podle Petra Arenbergera ale například maligní melanom může ohrožovat i mladší lidi. „Padesátka je hlavně pro muže. (…) Pak je druhá skupina, a to jsou mladé ženy. Trend hezké, opálené kůže je atraktivní,“ podotkl dermatolog.

V žádném případě nelze spoléhat na to, že jsou rakovinou ohroženi pouze ti, kteří ji mají v rodině. Takoví lidé spadají do rizikových skupin již v nižším věku, je jich ale relativně málo. „Udává se, že jich je kolem osmi až deseti procent. Tvoří menšinu. Ostatní jsou získány vlivy zevního prostředí,“ vyčíslil Luboš Petruželka.

Významnou roli naopak hraje životní styl. „Je to důležité hlavně u rakoviny tlustého střeva a konečníku,“ upozornil onkolog. Petr Arenberger zdůraznil, že rozhodující jsou vnější vlivy také u nádorů na kůži: „Vlivy zevního prostředí jsou jediné, co můžeme ovlivnit. Všechno ostatní je nám dáno. Nemůžeme si vybrat rodiče, abychom měli rodiče s tmavší kůží a zdědili větší ochranu před UV zářením, nemůžeme si namixovat kůži tak, abychom neměli mateřská znaménka.“

54 minut
Hyde Park: Nejrizikovější je věk
Zdroj: ČT24

Spiknutí farmaceutických firem? Lékaři to odmítají

Lékaři přitom odmítli, že by obavy z rakoviny a celosvětové naděje v nalezení léků, které by šíření nádorů zastavily, byly především důsledkem obchodních zájmů farmaceutických firem. „Testování léků – to je potřeba říct – probíhá naprosto nezávisle. Jinak se lék nedá zaregistrovat. (…) To, co lékař nasadí, je na jeho zkušenosti. Do toho mu nikdo nemluví,“ shrnul. Mnohé alternativní způsoby léčby se podle něj neujaly nikoli proto, že by finančně ohrožovaly farmaceutický průmysl, ale zkrátka proto, že nefungovaly. „Způsob je levný a velmi dobře funguje na melanomech prasat. Ale u lidí to moc nefunguje, protože u vepřů je jiný typ melanomu a není tak agresivní. Objevili se dobrovolníci, ale nedopadli dobře,“ popsal Petr Arenberger.

V Česku je každým rokem zjištěno nově přes 80 tisíc nádorů a téměř 30 tisíc lidí na rakovinu zemře. Navzdory významnému poklesu je množství případů stále velmi vysoké, ačkoli Luboš Petruželka naznačil, že to lze spojovat nejenom s faktickým stavem, ale i s důkladností českého registru ve srovnání se zahraničím.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil Sisákovi v kauze Via Chem nepravomocně osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil v pátek středočeský krajský soud podnikateli Petru Sisákovi osmileté vězení a peněžitý trest šestnáct milionů korun. Za mříže poslal i Sisákova právníka Iva Halu či pražského advokáta Jana Pacovského. Rozhodnutí není pravomocné, všichni vinu odmítají. V případu čelí obžalobě dohromady patnáct lidí a pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 17 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 2 hhodinami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 5 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 8 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 9 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 9 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 10 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...