70 % klíšťat je v těchto dnech připraveno napadnout

Na sedmý z deseti stupňů stoupá v těchto dnech riziko napadení klíštětem. V aktuální předpovědi to uvedl Český hydrometeorologický ústav. Při pobytu v přírodě by se lidé měli chránit repelentem a mít světlejší oblečení. Nejlépe by se člověk ale měl hustějším porostům přímo vyhýbat.
Video Kvůli klíšťatům by se dnes měl člověk vyhýbat hustějším porostům
video

Kvůli klíšťatům by se dnes měl člověk vyhýbat hustějším porostům

Pokud dosáhne stupnice varování před klíšťaty sedmičky, podle Rastislav Maďar Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu to v podstatě znamená, že je aktivních sedmdesát procent klíšťat, která jsou připravena napadnout člověka. „Čím je aktivnější, tím výš putuje v porostu bylin a travin a číhá,“ uvedl Maďar. Když varování dosáhne stupňů devět a deset, člověk by už vůbec neměl volně vstupovat do smíšených nebo listnatých lesů a rizikových míst. Aktuální varování není v polovině dubna nečekané, v jarním období je to standardní, nyní posílené vysokými teplotami.

Česko se potýká s největším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. „Naše příroda je pro ně ideální. Hodně vysoké vegetace, neudržované, hodně vlhkých míst, vodních toků,“ zmínil Maďar. Vliv má pak i teplota. Klíšťata tak zasahují do všech krajů v republice, i když za historická ohniska klíšťové encefalitidy označil Maďar jižní Čechy a Jesenicko. Problém je ale s nízkou proočkovaností, která je u české populace na 23 procentech. „Rizikové oblasti v jiných zemích si dokážou proočkovat. Zářným příkladem je Rakousko, kde alespoň jednu dávku má 90 procent populace,“ dal Maďar příklad s tím, že tomu odpovídá i statisticky nižší výskyt nemoci.

Klíšťata by se dala hubit, použitelné je to jenom v malém měřítku. I když je klíště roztoč, a ne hmyz, existují insekticidy, které deklarují účinek na klíšťata. Člověk ho může použít třeba na svém pozemku. „Plošné užití v přírodě ale není možné,“ dodal Maďar.

O víkendu už nebezpečí začne mírně klesat a ČHMÚ předpovídá stupeň aktivity šest.