Podezření ze zneužití dětí happy end nemívá

Nýrsko - Českem otřásá příběh nepotvrzeného pohlavního zneužívání s tragickou tečkou, kdy otec podezřelý ze zneužití svých dětí spáchal sebevraždu. Tragédie muže z Nýrska otřásla nejen obyvateli malého západočeského města. Případ se navíc objevil v momentě, kdy ve společnosti rezonuje bitva české matky o dva syny v Norsku. Oba případy spojuje podezření na zneužití dětí předškolního věku otcem, v obou případech tak mělo hlavní roli sehrát svědectví malého dítěte. Pro odborníky je toto jeden z nejtěžších úkolů, výpověď totiž nesmí přecenit, ale ani podcenit. Případy přiblížil pořad 168 hodin.

V obou případech hrála hlavní roli výpověď dítěte ve věku pěti až šesti let. „U pětiletého dítěte je možné navázat verbální kontakt a je možné slovně si vysvětlit, co se děje. Při vyšetřování podezření z těchto trestných činů u nás a v mnoha zemích policie používá také figuríny,“ uvedla prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.

Obě děti se měly svěřit cizímu člověku, což dle odborníků není nic výjimečného. V Norsku učitelce ve školce a pěstounce, v Nýrsku speciální pedagožce. „Není to jen výpověď toho dítěte. Je to technicky velmi náročné vyšetření, které není samozřejmě jednorázové, je opakované. Zahrnuje i další a další osoby spojené s tím podezřením,“ vysvětlil dětský psychiatr Petr Pöthe.

Norská policie podezření nepotvrdila i ta klatovská případ nakonec odloží. Klatovští kriminalisté samozřejmě v prověřování pokračují, aby zjistili, zda k trestnému činu došlo, či nikoliv. Věc bude v každém případě odložena, a to buď proto, že se trestný čin nestal, anebo proto, že trestní stíhání zemřelého je nepřípustné.

Video Českem otřásá další příběh nepotvrzeného pohlavního zneužívání
video

Českem otřásá další příběh nepotvrzeného pohlavního zneužívání

Kauzy se od sebe i zásadně liší. Tím, že se odehrávají každá v jiné zemi. A hlavně tím, v jaké. Norové případ vůbec nekomentují, mnohem víc tak chrání soukromí dětí. Češi jsou výrazně sdílnější.  Případu Michaláková proto pozornost nevěnují ani norská média. Matka se svou verzí příběhu uspěla až u nás. Češi jsou od počátku zásobeni i podrobnostmi nýrského případu. Matka trvale vystupuje na obranu partnera a zveřejňuje detaily z případu. „Ty děti se můžou stát terčem posměšků šikany. Kamkoliv půjdou, někdo si to na ně může najít a ony s tím nebudou moct vůbec nic dělat,“ myslí si psychiatr Pöthe.

Nýrsko: Podezření ze zneužití vedlo k sebevraždě otce

Milující otec, který se o své dvě malé dcerky pečlivě staral - tak popisují Vlastimila K. příbuzní. Údajnou domácí pohodu ale ukončila tragédie, za kterou stálo podle rodiny nepodložené a banální podezření otce z pohlavního zneužívání. „Vůbec jsem to nechápala, co se to kolem nás děje a proč se to stalo. Věřím svému příteli, že je nevinný a že je to celé nedorozumění,“ uvedla matka údajně zneužívaných dívek.

Vše začalo loni v listopadu. Matka sháněla pro starší pětiletou dívku odbornici na logopedii. Kontaktovala tehdy speciální pedagožku Dominiku Bezděkovou. Ta s dívkou řešila především jiný problém. „Šlo o to, že holčička měla problémy komunikovat s dospělými,“ řekla speciální pedagožka. Ta se s dívkou údajně snažila navázat přátelský kontakt. Pomocí otázek a obrázků, které dívka malovala, chtěla zjistit, co ji trápí. Bezděková pojala podezření na zneužívání. Obrátila se pro konzultaci na dva psychology a poté upozornila soudní znalkyni Ivanu Holubcovou. Ta její podezření potvrdila a kontaktovala policii. „Tam bylo projektivní metodou, kdy dítě promítne postavy svých blízkých do obrázků, vysoce názorně znázorněno seznamování s pohlavními orgány nevhodným způsobem,“ uvedla soudní znalkyně Ivana Holubcová.

V polovině ledna nabraly události spád, začalo policejní prověřování a soud nařídil, že děti nesmějí být ve společné domácnosti ani v kontaktu s otcem. Ten neměl kam jít, proto se k tetě a strýci odstěhovaly dcerky. V noci z minulého čtvrtka na pátek se Vlastimil K. oběsil v malém parku na sídlišti, nedaleko domu, ve kterém rodina bydlela.

Oba případy líčila česká média zpočátku emotivně a převážně ve prospěch tvrzení obou matek, které podezření v rodině odmítají. U nýrského případu se negativní dopad takové publicity projevuje už teď. „Jsem mediálně pranýřovaná. Lidé mi píší vrahu, máš na rukou krev. Vybízejí mě k sebevraždě…přesto nemohu říci to, co vím,“ řekla speciální pedagožka Dominka Bezděková.