Ne základnám protestuje proti vyváženosti zpravodajství ČT

Praha - Prahou dnes prošel průvod asi dvacítky odpůrců radaru. Kromě postavení americké základny demonstrovali také proti médiím a konkrétně České televizi, která podle nich odpůrcům radaru nedává dostatek prostoru k vyjádření. Průzkumy a statistické data však hovoří opačně.

Dvacet tři členů iniciativy Ne základnám oblečených v bílém v čele s Janem Tamášem se vydalo pod heslem Jsme neviditelní napříč Prahou k České televizi. „Demonstrujeme za to, aby probíhala opravdová diskuze na téma radar. Určitě neprobíhá vyváženě,“ uvedl na dotaz redaktora ČT Tamáš.

Představitelé iniciativy Ne základnám se však hrubě pletou - jen za poslední rok totiž o nich Česká televize odvysílala v Událostech celkem třicet reportáží, živých vstupu nebo čtených zpráv. „Žádné jiné elektronické médium v České republice nevěnuje tématu americké protiraketové obrany na našem území tolik času jako ČT,“ vyjádřil se k nařčení šéfredaktor zpravodajství ČT Michal Petrov. Statistiky mu dávají za pravdu - Události s přehledem válcují ostatní zpravodajské relace ostatních televizí. Navíc přímo osobnosti z Ne základnám jsou v televizi každý měsíc několikrát.

Tamáš se statistikám brání: „Víte, to není o mně nebo o kolegovi Májíčkovi. Říkám jen, my protestujeme za to, aby v ČT probíhala otevřená diskuze, a to se bohužel neděje.“ K velikosti mediálního prostoru, který jeho iniciativa v ČT reálně dostává, se však vyjádřit nechtěl.

Podle posledního průzkumu veřejného mínění s vybudováním radarové základny v Česku souhlasí 27 procent lidí, 67 procent je proti. Zhruba 50 tisíc lidí už podepsalo proti radaru petici.