Paroubek nejede na sjezd KSČM kvůli únoru 1948 a volbě prezidenta

Praha - Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek nepřijal pozvání od šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, aby se zúčastnil sjezdu KSČM v Hradci Králové. Důvodem je kladný postoj komunistů k únorovému převratu v roce 1948. Zklamán prý je i postupem komunistů při volbě prezidenta republiky, který podle jeho přesvědčení přispěl ke zvolení Václava Klause do čela země na dalších pět let.

Šéf socialistů Filipovi napsal, že si letos ČSSD připomněla 130. výročí svého vzniku a současně také „nešťastný rok 1948“, v jehož důsledku tisíce sociálních demokratů skončilo ve vězení a někdy i na popravišti. Komunisté se podle Paroubka k únorovému převratu přihlásili poprvé od roku 1990 natolik kladně, že to muselo „každého upřímného demokrata hluboce zaskočit“, píše Paroubek.

ČSSD podle Paroubka ale přesto vidí v KSČM významného parlamentního partnera v boji proti asociální politice současné vlády. Nemůže ale přehlédnout, jak KSČM hodnotí důsledky komunistického hnutí ve světě a v České republice. Paroubek se proto obává, že by jeho přítomnost na komunistickém sjezdu u části voličů ČSSD a zejména u širší veřejnosti vyvolala velmi negativní reakce.

Komunistům Paroubek rovněž vytkl, že letos při volbě prezidenta nevyužili možnost přidat se na stranu demokratických stran a vytvořit koalici pro změnu, která usilovala o zvolení ekonoma Jana Švejnara prezidentem. „Váš postup, který vyvrcholil návrhem Jany Bobošíkové jako vlastní kandidátky na prezidenta, nás hluboce zklamal, zejména proto, že podle našeho názoru výrazným způsobem přispěl ke zvolení Václava Klause a posílení legitimity současné pravicové vlády,“ uvedl Paroubek.

Předseda KSČM pozval na sjezd i prezidenta Klause a prezidentskou kandidátku své strany Bobošíkovou. Prezident se omluvil. K Bobošíkové již dříve Filip řekl, že s ní bude jednat osobně.