Šloufa z ČSSD zřejmě nevyloučí

Praha - Podle dnešních Hospodářských novin (HN) zůstane Miroslav Šlouf členem sociální demokracie. Jednání kontrolní komise podle listu dopadne tak, že se návrhem na vyloučení ani zabývat nebude. Stížnost podal na Šloufa tajemník Jiří Havlíček, který jej viní, že porušil stanovy v únorové prezidentské volbě, kdy veřejně podpořil Václava Klause. Socialisté přitom měli vlastního kandidáta, ekonoma Jana Švejnara.

HN uvádějí, že Šlouf a Havlíček budou vyzváni, aby si vše vyříkali před smírčí komisí.

Šlouf, který byl před lety poradcem premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana, se podle Havlíčka choval tak, že to neprospívalo straně. Šlouf tvrdí, že se ničím neprovinil a jednání před stranickým soudem považuje za irelevantní. Podle něj za celým projednáváním stojí předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ten totiž ke Šloufovi chová silné antipatie.

Šloufova vina na porušení stanov přitom není zcela zřejmá. Stranické usnesení zavazovalo poslance a senátory, aby napříč politickým spektrem jednali o podpoře jiného kandidáta než Klause. Šloufa jako řadového člena by se to tedy týkat nemělo. Naopak poslanec Evžen Snítilý volil Václava Klause, a proto musel nakonec ze strany odejít.