Ústav pro studium totalitních režimů vnímá ředitel Žáček progresivně

Praha - Ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Pavel Žáček dnes popřel spekulace o personálním rozpadu jeho instituce. Chování tří historiků, kteří se chystají ústav opustit a důvody odchodu zveřejnili v médiích, označil za překvapivé a neprofesionální. Rozruch, který instituce v poslední době vyvolala, komentoval ředitel tím, že z vnějších útoků na ústav je cítit obava z jeho potenciálu. Instituci opouštějí Petr Blažek, Tomáš Bursík a Tomáš Vilímek. Blažek včera pro ČT vystoupil s vyjádřením, že mimo jiné ve vedení ÚSTR postrádá renomované odborníky.

„To, že odcházejí, je samozřejmě škoda, na druhou stranu žádná velká ztráta to není. Nikdo není nenahraditelný,“ řekl Žáček. Ředitel kritizoval postup svých zaměstnanců, kteří údajně vystoupili v médiích pouze den poté, co odevzdali své výpovědi. Dokonce zvolený termín považuje za účelově vybraný. Jejich kolegové totiž dnes představovali nové publikace a výsledky své práce. „Kdyby se ti pánové méně věnovali médiím a více pracovali, tak dnes ty publikace mohli prezentovat s námi,“ podotkl. S některými z nich ale nevylučuje budoucí spolupráci.

Ústav prý v rozkladu není, dokázal se již etablovat 

Žáček je přesvědčen, že ústavu se za 11 měsíců existence podařilo obstát na domácí i mezinárodní scéně. Uvedl, že ústav je zatím mladou institucí, která stále hledá svoji tvář. Z podstatné části už ji ale podle něj našla. „Nejsme a nebudeme uzavřeni jen pro odbornou veřejnost, atakujeme veřejný prostor, a je to tak správné. Nechceme pořádat uzavřené semináře, chceme oslovovat veřejnost a školy,“ řekl k tomu, proč může jeho instituce budit kontroverze. „Je cítit obava z našeho potenciálu,“ doplnil.

Na dotaz, zda ústav „přežije“ případné vítězství opozice ve volbách, Žáček v nadsázce uvedl, že není třeba svlékat trenýrky, když brod je ještě daleko. Podle něj je receptem na zachování ústavu odvádění dlouhodobě kvalitní práce.