Bývalí černí baroni se sjeli do Prahy

Praha - Bývalí "pétépáci" dnes mají tradiční schůzku v Praze. Pomocné technické prapory zřídil komunistický režim v Československu v 50. letech pro takzvaně politicky nespolehlivé osoby. V roce 1968 vznikl Svaz PTP. Stanovy organizace ale tehdy úřady neschválily. Svaz tak mohl začít naplno fungovat až po listopadové sametové revoluci. V současné době má asi sedm tisíc členů, kteří za jeho vznikem viděli především snahu o prosazení morální rehabilitace a nároku na odškodnění. Česká část Svazu pomocných technických praporů volila dnes na další tři roky své nové představitele.

Podle historika z Vojenského historického ústavu Jiřího Bílka nemělo Ministerstvo vnitra zájem stanovy PTP urychleně schvalovat: „Byla to organizace z jejich pohledu prostě lidí, kteří se provinili.“ Svaz PTP sice nemohl fungovat oficiálně, jeho členové se ale přesto vídali. „Scházeli jsme se stále pod různými záminkami,“ dodal předseda Svazu PTP ČR Vladimír Lopaťuk.

Tábory PTP byly v padesátých letech rozmístěny po celém území tehdejšího Československa. Nejvyššího počtu pomocných technických praporů bylo dosaženo na konci roku 1952. Ve dvaceti táborech tehdy sloužilo na pětadvacet tisíc mužů. Politicky nespolehliví branci pracovali většinou na místech, kde bylo zapotřebí vysoké fyzické námahy a kde si civilní zaměstnanci mohli vydělat jen málo peněz. „Kde byla ta těžba nebezpečná a nechtěli tam dělat civilové, tak tam nasazovali nás,“ potvrdil bývalý voják PTP Jaroslav Vojtěch.

Vojenskými tábory nucených prací prošlo v padesátých letech asi 60 tisíc lidí. Ministerstvo obrany tehdy řadu z nich povolalo na základní službu do armády. Místo obrany vlasti ale byli nasazeni na práci v dolech nebo na stavbách. Podle archívů přišlo kvůli různým úrazům nejméně 140 pétépáků o život, ve skutečnosti ale mohlo jít až o 400 lidí. „Zážitky byly takové, že jsme se prakticky téměř nedostávali domů, dovolenky neexistovaly,“ vzpomínal veterán PTP Rostislav Sochorec.

Po politických změnách v roce 1953, vyvolaných mimo jiné úmrtím Stalina, ale také Gottwalda v Československu, byly PTP od posledních měsíců roku 1953 do konce května 1954 postupně zrušeny a jejich příslušníci, pokud měli splněno nejméně 24 měsíců základní služby, propuštěni do civilu. Ministerstvo obrany se nyní snaží křivdy odčinit. Projekty Svazu PTP podporuje finančními dotacemi, ale i informačními akcemi například na školách. „Přístup ministerstva je vynikající,“ potvrdil Lopaťuk.  

Pomocné technické prapory (PTP)
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 2 hhodinami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 2 hhodinami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 3 hhodinami

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 4 hhodinami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 13 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 14 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 14 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 14 hhodinami
Načítání...