Lesy ČR údajně platí svému advokátovi 9 tisíc za hodinu

Praha - Zakázky Lesů ČR (LČR) provázejí skandály a problémy. Po nedávném kontroverzním nákupu nových luxusních vozů přibyla ke kauzám další. Tentokrát v ní figuruje advokát lesů Roman Polášek. České televizi se podařilo zjistit, že mu státní podnik za práci vyplácí nezvykle vysokou odměnu. Za hodinu práce advokát dostává 9 tisíc korun. Zakázku navíc získal bez výběrového řízení. Lesy ani advokát se k tomu nechtějí vyjadřovat. Mluvčí státního podniku Lesy ČR reagovala až po odvysílání reportáže. V tiskové zprávě tvrdí, že podnik nemá smluvní vztahy s advokátem Poláškem, smlouvu má uzavřenou s Advokátní kanceláří Toman, Devátý a partneři, kde je Polášek jedním z partnerů.

Dlouhodobá smlouva údajně Poláškovi vynáší v průměru několik milionů korun měsíčně. I podle nejdražších českých právníků jde o netradičně vysokou sumu. „V českých podmínkách, no 5 až 6 tisíc. Ale také to jde významně dolů, notoricky například pro státní správu děláme za významně nižší částky,“ popsal běžnou praxi advokát Tomáš Sokol.

Je tedy patrné, že Lesy uzavřely na české poměry smlouvu s neobvykle vysokou odměnou. V takových řádech, jako je tomu v Poláškově případě, se obvykle pohybují odměny právníků u mezinárodních sporů třeba ve Velké Británii. Ti nejlepší si tam účtují od tří set do pěti set liber za hodinu.

Kdo je Roman Polášek?

  • Od roku 2007 partner v advokátní kanceláři Petra Tomana
  • Bývalý náměstek ministra spravedlnosti Pavla Němce
  • Podle soudkyně Křikavové zasahoval do případu katarského prince

Lesy do kauzy světlo vnést nechtějí

Lesy České republiky odmítají komentovat s jakými právníky a za kolik spolupracují. „Podnik nebude tyto informace s ohledem na běžící soudní spory a také arbitráže, které jsou proti nám a státu vedeny vůbec zveřejňovat,“ prohlásila mluvčí LČR Eva Kijonková. Nechtěla ani prozradit, kolik její podnik platí za právní služby celkem. Ostatní státní instituce přitom na požádání celkové částky zveřejňují.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o státní podniky, tak se domnívám, že by toto říct měly, máme takové a takové výdaje, například za expertní činnost zaplatíme tolik a tolik,“ míní advokát Oldřich Choděra.

Polášek devítitisícovou odměnu nepopřel

Právník Polášek nepopřel, že si účtuje 9 tisíc za hodinu, na konkrétní otázky ale stejně jako státní podnik odpovídat nechtěl. „Já prostě ani nemůžu komentovat tu skutečnost, jestli lesy jsou mým klientem, nebo nejsou,“ řekl Polášek České televizi.


Lesy ČR reagovaly na kauzu až po odvysílání reportáže

Mluvčí Státního podniku Lesy ČR Eva Kijonková, která v průběhu natáčení reportáže odmítla podezřele vysokou odměnu pro advokáta Romana Poláška komentovat, poslala po odvysílání příspěvku České televizi tiskovou zprávu, v níž tvrdí, že s advokátem Poláškem nemají Lesy ČR uzavřenu žádnou smlouvu. Státní podnik podle své mluvčí uzavřel na základě jednacího řízení podle zákona o veřejných zakázkách smlouvu o právním zastupování s Advokátní kanceláří Toman, Devátý a partneři, s.r.o. Advokát Roman Polášek je právě jedním z partnerů této advokátní kanceláře. Tato smlouva byla podle Kijonkové uzavřena poté, co podnik obdržel fakturu na pět miliard korun neoprávněně vystavenou a vymáhanou společností CE WOOD. „Kdybychom čekali tři měsíce na zákonné lhůty otevřeného výběrového řízení, došlo by k fatálnímu ohrožení podniku. Proto zákon o veřejných zakázkách umožňuje reagovat rychle v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění“, vysvětluje generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora.

Výši odměny pro advokáta Poláška, k níž ČT požádala Lesy ČR o vyjádření, tisková zpráva nijak nekomentuje. České tiskové kanceláři přitom Kijonková v neděli řekla, že Lesy ČR platí advokátní kanceláři Toman, Devátý a partneři za právní zastupování smluvní odměnu 9000 korun na hodinu. Popřela, že by tato odměna byla honorářem partnera Tomanovy kanceláře Romana Poláška.

Lesy ČR
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 59 mminutami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 1 hhodinou

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 9 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 16 hhodinami
Načítání...