Na Václavském náměstí je možné si nechat vyšetřit znaménka

Praha - Pigmentová znaménka si mohou lidé dnes a v úterý nechat zdarma prohlédnout ve Stanu proti melanomu, který ve spodní části pražského Václavského náměstí otevřela skupina pěti kožních lékařů z Dermatovenerologické kliniky na Královských Vinohradech. Ve speciálně upravených ordinacích budou lékaři provádět vyšetření, kterým lze podchytit výskyt zhoubného kožního nádoru. Stan bude otevřen po oba dny od 10:00 do 18:00.

Cílem akce, která se letos koná potřetí, je odhalit zhoubný nádor ve stadiu, kdy jej laik nerozpozná pouhým okem. Pacient má pak velkou šanci se úplně uzdravit. Loni prošlo stanem 1 267 lidí. Neformální prostředí, které oproti ordinaci prostředí stanu nabízí, přilákalo celou řadu zájemců, jichž kolem dvou set čekalo na vyšetření ještě před otevřením stanu. „Mateřská znaménka vyšetřujeme buď klinickým běžným vyšetřením, to znamená pouhým okem, nebo používáme optický dermatoskop, což je taková speciální lupa,“ popsal metody vyšetření přednosta kožní kliniky FN Vinohrady Petr Arenberger.

0Přednosta kožní kliniky Petr Arenberger:

„Pokud by to takhle postupovalo dál, tak bude v roce 2040 maligní melanom nejčastějším nádorem u člověka vůbec. Proto také probíhají tyto nejrůznější akce.“

Lékaři letos navíc připravili samostatnou ordinaci pro děti a těhotné ženy, aby nemusely dlouho čekat. Nově lékaři otevřeli také bezbariérovou ordinaci.

Lékaři doporučují vyšetření především mužům nad padesát let, u kterých je riziko výskytu zhoubného nádoru nejvyšší, a mladým lidem. Dále by stan měli navštívit lidé, kteří se na slunci rychle spálí, lidé s větším množstvím mateřských znamének a ti, v jejichž rodině se melanom vyskytl. Celkový popis rizikové skupiny lze najít na www.melanomy.cz.

Další příležitostí k bezplatnému vyšetření znamének, tentokrát ale v ordinacích kožních lékařů, bude Evropský den melanomu v pondělí 11. května. O vyšetření pigmentových znamének mohou lidé běžně požádat kožního lékaře i v průběhu roku, preventivní prohlídku však pojišťovny nehradí.