Návštěvníci zoo mohou ode dneška vidět gorilí mládě

Praha - Pavilon goril v pražské zoo se úderem dnešní druhé hodiny znovu otevřel pro veřejnost. Zájemci tak mají poprvé možnost vidět v sobotu narozené gorilí mládě matky Kijivu na vlastní oči. Zatím jej mohli obdivovat v přímém přenosu na webu. „Minimálně do příštího týdne však potrvá přísně regulovaný režim,“ zdůrazňuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Návštěvníci budou moci do pavilonu vstupovat pouze v malých skupinách a strávit v něm vždy jen pár minut,“ dodává. V případě jakýchkoli problémů může být pavilon znovu uzavřen. Pražská zoo v současnosti spustila projekt na podporu goril nížinných - každý, kdo přinese starý vysloužilý mobil, přispěje desetikorunou na ochranu divokých goril v Africe. Zájem návštěvníků je obrovský, za 3 týdny se vybraly už stovky starých mobilů. K projektu se proto přidávají i další zoo po celé republice.

„Porod probíhal velmi rychle. Naprosto výjimečné je, že probíhal ve dne a před očima návštěvníků. Náš chovatel ve chvíli, kdy začala vykukovat hlavička, vybíhal a zavíral pavilon,“ popisuje narození mláděte ředitel zoo Bobek. Jestli se narodila samička nebo sameček, zatím není jasné. Chovatelé budou muset počkat, až jim Kijivu mládě ukáže.

Malá gorila se stejně jako dětské novorozeně neumí samostatně pohybovat, takže je závislá na matce a většinu času tráví s ní. Kijivu už svého potomka na chvíli půjčila i další gorile ze skupiny Shindě, což je krátce po porodu překvapivé.

Na oslavu narození věnovala zoo svým gorilám zeleninovou kytici. Na dárek se v pavilonu rychle vrhl samec Richard, před návštěvníky se nerozpakoval a celou kytici si nacpal do tlamy. Trojnásobná matka Kijivu se shromážděných fotografů a novinářů stejně jako Richard nezalekla a opatrně jim zapózovala s třetím potomkem v náručí. Sestra novorozeného mláděte Moja, která na nový přírůstek podle ošetřovatelů žárlí, pak pro rozptýlení dostala dřevěnou hračku.

Malá gorila se teď živí pouze mateřským mlékem. Z matčina těla tak dostává protilátky, které by ji měly ochránit před zdravotními problémy. Po několika týdnech by se měla gorilka začít zajímat i o potravu dospělých, ale nebude ji přijímat. Ve věku několika měsíců pak začne zkoušet pevnou stravu. Dorůstající mládě obvykle matka odstaví od mléka zhruba po třech letech, někdy i později.

Gorilátko zatím nemá jméno, zoo na webu vyzvala příznivce lidoopů, aby zkusili vymyslet vlastní návrh. Uzávěrka ankety je 5. května, poté bude zoo z návrhů vybírat. Ředitel zahrady Miroslav Bobek dnes novinářům prozradil, že favoritem by se mohla stát jména pocházející z některého ze středoafrických jazyků. Starší sourozenci mláděte Moja a Tatu se jmenují podle svahilských číslovek, a pokud by zoo dodržela tuto tradici, novorozeně by se jmenovalo Nne. Podle jiného návrhu by se mládě mohlo jmenovat Pongo na památku gorilího samce, který v zahradě uhynul při povodních.

Sběr mobilů v Zoo Praha

Shodou okolností dnes v zoo vrcholí akce pro pražské školáky, kteří se zapojili do sběru starých mobilních telefonů. Svou účast na soutěžním dni v Zoo Praha potvrdilo 67 tříd prvního stupně pražských základních škol. Každá z nich přinese minimálně dvacet vysloužilých mobilních telefonů a bude mít šanci získat řadu drobných a jednu hlavní cenu. Tou bude den v zoo, během kterého každý žák vítězné třídy dostane možnost vyzkoušet si život zoologa ale klidně i ředitele. Více o soutěži hledejte zde.

Výtěžek z akce putuje na vybavení strážců, kteří gorily v Africe hlídají před pytláky. Podle ředitele zoo tito lidé jsou absolutně bez techniky, mají rozbité boty apod. Kromě peněz ale pomůže i recyklace. Vzácné kovy, které mobily obsahují, se totiž těží také většinou v Africe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 2 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 13 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 14 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 15 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 16 hhodinami
Načítání...