Ostrava chystá nový systém řízení dopravy

Ostrava – Přehlednější informace slibuje řidičům ostravský magistrát. Od července se v ulicích objeví navigační značky, které navedou řidiče k nejbližšímu parkovišti, na internetu budou zase podrobné dopravní informace o situaci ve městě. Do budoucna podle primátorova náměstka Lukáše Ženatého město plánuje také posílat informace o průjezdnosti jednotlivých tahů do GPS navigací.

Systém značek navádějících k parkovištím bude prostřednictvím 30 proměnných tabulí navádět řidiče na volná parkoviště. Z nich si budou moci řidiči vybrat i předem. „Na webové stránce přesně zjistí, kolik míst je na parkovišti volných a kolik parkování stojí,“ uvedla manažerka projektu Kateřina Kajtová.

Kromě informací pro GPS navigace připravuje Ostrava v dalších fází zavádění systému řízení dopravy také vznik tzv. inteligentních zastávek MHD. Na 60 místech bude k dispozici panelový jízdní řád s příjezdy spojů, součástí zastávek bude také tlačítko na přivolání záchranné služby jediným stiskuntím.

Systém, který bude využívat semafory, čidla a kamery, má zejména zlepšit situaci v dopravních špičkách, při nenadálých kalamitách nebo nehodách. „Řízení dopravy ve městě je standardní ve velkých evropských městech, například že při průjezdu mají přednost záchranné složky nebo veřejná doprava,“ podotkl náměstek Ženatý.

Celý projekt má přijít na stovky milionů korun. Jeho první fáze stála 34 milionů korun, z poloviny se na nákladech podílela díky offsetovým programům švédská firma Saab.