Největší jezdeckou sochu v Česku má Jan Žižka z Trocnova

Praha – Za nápadem vytvořit pomník husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova stálo přání vybudovat národní památník, který by demonstroval hrdost a odvahu českého národa. Vznikla tak nejen největší jezdecká socha u nás, ale i jedna z největších na celém světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství. Několik desítek let však sochu připravilo o část původního lesku. Ten se jí proto pokusili navrátit restaurátoři, aby se opět brzy mohla předvést v novém.

„Zvěčniti Jana Žižku postavením pomníku v obvodu obce Žižkova“, tak své poslání definoval Spolek pro zbudování Žižkova pomníku, který byl založen již v roce 1882. Než ale Jan Žižka zaujal definitivně na Vítkově své místo, uplynulo ještě hodně vody. První soutěž na vhodné ztvárnění pomníku se konala v roce 1912, tehdy ale žádný návrh vybrán nebyl. Doba první republiky Žižkově pomníku přála, základní kámen k němu položil prezident T. G. Masaryk, ani to ale výběr vhodného návrhu neurychlilo. Práce na pomníku, který byl podle návrhu sochaře Bohumila Kafky dokončen až v roce 1942, trvaly 11 let.

Ještě předtím, než mohl Žižka „usednout“ na svého bronzového koně, byl Kafkův sádrový model sochy kvůli strachu před Němci v průběhu druhé světové války rozřezán a jednotlivé díly poschovávány na různých místech. Konečnou podobu tak dílo získalo až po válce (socha byla odlita v roce 1946), toho se ale její autor, jež zemřel v roce 1942, již nedožil.

2 minuty
Žižkova socha před plánovanými opravami
Zdroj: ČT24

Socha byla odhalena až po válce

K odhalení pomníku bylo v roce 1950 zvoleno datum 14. července, kdy na Vítkově husité pod vedením Jana Žižky z Trocnova v roce 1420 zvítězili nad křižáky. Za 60 let, co Žižka shlížel z 270 metrů vysokého Vítkova na Prahu, se ale na soše podepsal zub času. Hlavním problémem byla pokročilá koroze, protože do sochy, jejíž útroby údajně pojmou 14 lidí, zatékalo. Bez zásahu prý dokonce hrozilo zhroucení sochy na její vnitřní železo-betonovou konstrukci, a tak si ji v dubnu 2010 vzali do parády restaurátoři. Ti za hlavní příčinu problémů považovali nevhodnou vnitřní konstrukci sochy, u které se první potíže objevily již 15 let po jejím odhalení.

Šestnáct a půl tunový Kafkův bronzový kolos svou velikostí mezi jezdeckými sochami aspiroval na první příčku, jedničkou se však nikdy nestal. Dnes prý světově co do velikosti zaujímá až třetí místo, rozměry pomníku jsou přesto úctyhodné. Do výšky socha dosahuje devíti metrů, široká je pět metrů a její délka 9,6 metru se zhruba rovná dvěma osobním automobilům za sebou.

Podle původního záměru měla být socha Jana Žižky součástí památníku k uctění českých legionářů a odboje v průběhu první světové války. Památník byl sice dokončen již ve 30. letech, po roce 1948 byl ale zneužit k propagaci komunistického režimu. Mimo jiné sloužil jako pohřebiště významných osobností bývalého režimu, v letech 1953 až 1962 zde bylo mauzoleum Klementa Gottwalda. V říjnu 2010 byl památník po dvouleté rekonstrukci otevřen veřejnosti. Národní muzeum zde umístilo stálou expozici věnovanou moderním českým dějinám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Začíná konference OSN o dvoustátním řešení izraelsko-palestinského konfliktu

V New Yorku v pondělí začíná dvoudenní konference OSN, kterou hostí Francie a Saúdská Arábie, se zaměřením na dvoustátní řešení palestinsko-izraelského konfliktu. Americká diplomacie minulý čtvrtek oznámila, že se Spojené státy akce nezúčastní. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa již dříve chystanou konferenci zkritizovala jako kontraproduktivní k ukončení války v Pásmu Gazy a osvobození rukojmích a vyzvala spojence, aby se jí neúčastnili.
před 1 hhodinou

V části Moravskoslezského kraje platí výstraha před silným deštěm

Až do pondělních šesti hodin večer platí v části Moravskoslezského kraje výstraha před silným deštěm. Meteorologové varují před sesuvy půdy, pády stromů a zvýšeným odtokem vody. Na šesti místech hlavně v podhůří Beskyd po dešti toky stouply na první povodňový stupeň. Druhý stupeň měla přechodně Lučina v Horních Domaslavicích.
před 4 hhodinami

Podle českých politiků jsou cla očekávaným kompromisem

Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy znamená pro obchod zásadní stabilitu a předvídatelnost, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) uvedl, že by díky dohodě české firmy nemusely zásadním způsobem strádat. Dohodu, kterou v neděli uzavřela šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová a americký prezident Donald Trump, uvítal také německý kancléř Friedrich Merz.
před 5 hhodinami

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 9 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 21 hhodinami
Načítání...