Konec mincovních turniketů v pražském metru

Praha - V roce 1985 byly u vstupů do pražského metra 29. září demontovány mincovní turnikety. Nahradily je tak ze dne na den označovače jízdenek Merona. Důvodem této rychlé změny byl velký počet černých pasažérů. Mezi turnikety a budkou dozorčího byl v každé stanici vždy široký prostor, kterým mohli do metra procházet lidé s tramvajenkami a maminky s kočárky. Právě to bylo slabým článkem tehdejšího systému. Celá změna proběhla úspěšně ještě před otevřením úseku metra I.B. Pražský dopravní podnik (DPP) chtěl do metra turnikety opět vrátit a už dříve uváděl, že by s budováním chtěl začít letos, v roce 2012 by pak měly být turnikety ve všech stanicích. To se ale pravděpodobně nestane, protože na zakázku za zhruba 3,5 miliardy korun v současné době nemá peníze.

Už v roce 1974 hlásala brožurka, která se zjevně minula s cenzurou: Ve světě jsou turnikety dvojího druhu: povolující (ve většině světových podzemních drah) a zakazující (především v metrech socialistických zemí). Právě systém povolujících turniketů, tedy těch jimž se ramena po zaplacení otevřou, jsou v boji s černými pasažéry mnohem účinnější.

„Pokud dozorčí, nebo případně revizor nezachytil černého pasažéra hned v okamžiku, kdy procházel tímto prostorem kolem turniketů, pak už v celém systému metra neměl šanci černého pasažéra zkontrolovat, odhalit. Kdekoli na nástupišti mohl cestující říci, já jsem hodil minci, já jsem prošel turniketem,“ uvedl historik pražského dopravního podniku Pavel Fojtík. Podle Fojtíka se nepodařil zjistit z archivních materiálů ani výrobce těchto turniketů. 

4 minuty
Reportáž Petra Sojky
Zdroj: ČT24

Mincovní turnikety mechanickými výsuvnými rameny zabraňovaly v průchodu tomu, kdo se pokusil vstoupit bez zaplacení (vhozením jednokorunové mince) nebo projít nesprávným směrem.

Pražský dopravní podnik teď vážně uvažuje o znovuzavedení turniketů do podzemní dráhy. Do druhého kola výběrového řízení se dostali čtyři uchazeči. Kdy se turnikety v metru znovu objeví, bude záležet na penězích. Projekt na vybudování turniketů počítal nejen s turnikety v metru, ale také s přizpůsobením povrchové dopravy. Podle zprávy, kterou DPP předložil před  časem magistrátu, by se peníze vložené do turniketů mohly vrátit za pět let
od jejich spuštění. Každopádně DPP je přesvědčen, že se kvůli vysokému počtu černých pasažérů jejich zavedení vyplatí.

Podle mluvčí DPP Ilony Vysoudilové by se tak část revizorů, kteří nyní kontrolují cestující v metru přesunula do povrchové dopravy, což by tam znamenalo snížení tarifní nekázně.

Mincovní turnikety v pražském metru fungovaly 11 a půl roku, a přestože jich byly stovky, střešovické muzeum MHD nemá jediný exemplář. „Nezachovalo se vůbec nic,“ doplnil vedoucí střešovického muzea MHD Milan Pokorný. Je možné, že je tehdy prodali do ciziny nebo turnikety skončily ve šrotu.

Turnikety nahradily v roce 1985 označovače lístků, které byly v metru již od počátku elektronické razítkovací, zatímco v tramvajích a autobusech byly dále pouze mechanické děrovače maďarské výroby.

Ve světě se stále úspěšně používají automatické turnikety třeba v londýnském metru. Cestující tam musí přiložit Oyster card (bezdotyková elektronická karta) ke čtečce karet při vstupu a výstupu ze stanice.

Proti znovuzavedení turniketů v pražském metru dlouhodobě vystupují někteří opoziční zastupitelé i několik sdružení, která kvůli tomu organizovala i petici. Projekt počítá s dvěma typy turniketů - standardními o šířce 60 centimetrů a rozšířenými o šířce 90 nebo 100 centimetrů pro odbavení cestujících na vozíku, matek s kočárky a podobně. Turnikety by měly být průchozí z obou stran.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku pro porušení pravidel legislativního procesu. Týkalo se to mimo jiné i daně z hazardu. Skupina devatenácti senátorů zastupovaná Michaelem Canovem (SLK) napadla pět částí balíčku, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o zjevné přílepky.
před 12 mminutami

Důchodová reforma obstála před ÚS

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do důchodu. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy.
09:42Aktualizovánopřed 36 mminutami

Nelze stoprocentně vyloučit další velký výpadek proudu, řekl Bartuška

Za páteční výpadek elektřiny může prasklý vodič – tedy mechanická závada. Podrobnější příčiny přetržení vodiče ještě zkoumají experti na materiály. „Energetika je dimenzovaná na to, aby podobné výpadky jednoho místa zvládla bez větších problémů, ale zároveň tu síť v Evropě dlouhodobě využíváme takřka na sto procent, je velmi přetěžována,“ uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
před 55 mminutami

Na Moravě pršelo méně, než se čekalo, výstrahu na povodně lze odvolat, řekl Hladík

Na severní Moravě a ve Slezsku spadla do středečního rána jen polovina očekávaných srážek. I když bude na severovýchodě republiky dál pršet, výstrahu na povodňové stavy na řekách je možné odvolat, uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Původní prognózy očekávaly, že během úterý a středy spadne v oblasti Jeseníků až 130 milimetrů, v Beskydech kolem 180 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční.
01:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
před 4 hhodinami

Až čtvrtinu klientů tvoří cizinci, hlásí makléři. Kupují i byty na sídlištích

Cizinci mají velký zájem o tuzemské byty, především v Praze a Brně. Podle developerů i realitních makléřů je čtvrtina až pětina jejich klientů ze zahraničí. Ještě donedávna vyhledávali především nové a zrekonstruované bydlení poblíž centra. Teď se zajímají i o sídliště v okrajových částech měst.
před 4 hhodinami

V Beskydech může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, říká meteorolog

Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se nejvíc zvednou v noci a ve středu, v povodí Olše mohou překročit 3. stupeň, uvedl v úterý Český hydrometeorologický ústav. Meteorolog ČT Michal Žák okolo 20:30 sdělil, že úhrny srážek a vzestupy řek by zejména v Jeseníkách nakonec nemusely být tak výrazné. V Beskydech ale může do středečního večera napršet až 90 milimetrů, místy i víc, upozornil.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vyšla zpráva o stavu právního státu v zemích EU

Česko v uplynulém roce dosáhlo určitého pokroku v odměňování soudců a státních zástupců. Dílčí úspěchy byly zaznamenány i ve snahách o zkrácení délky řízení. V každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie to v úterý uvedla Evropská komise. I přes pokrok v některých oblastech zůstávají ale podle EK v tuzemsku nedostatky týkající se vyšetřování korupce na vysoké úrovni a rovněž transparentnosti vlastnictví médií. Komise vidí problémy i v sousedním Maďarsku a na Slovensku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...