Podle deníku mají kontroloři ministerstva zjistit, zda sekce, kterou Vondra vedl, zbytečně nevyhazovala peníze z miliardového rozpočtu určeného předsednictví. Spory mezi oběma ministry podle HN začaly, když Vondra řekl, že chce zakázat armádní nákupy přes prostředníky. Právě na takových obchodech v minulosti vydělávala společnost Omnipol, za kterou stojí Kalouskův blízký přítel Richard Háva.
Navíc Vondrův resort v posledních týdnech začal zveřejňovat informace o zbrojních zakázkách a příjmech Omnipolu, které předchozí vedení tajilo. „Časová shoda s tím, kdy jsem začal prověřovat zakázky na ministerstvu obrany, je pozoruhodná,“ komentoval situaci pro HN Vondra. Kalousek totiž rozhodnutí o kontrole podepsal 1. září. „Tentýž den Vondra zadal na obraně audit obchodů, které byly v minulosti uzavřeny přes prostředníky,“ uvádí deník.
Domněnku, že by šlo o cílený útok na Vondru, však Kalousek odmítá a označil ji za paranoidní. „Jde o standardní kontrolu celého úřadu. Nevím, jak se generuje, co a kdy se zrovna půjde kontrolovat,“ řekl. „Indicií, že prověrka skutečně míří proti Vondrovi, je však dost,“ píše list. Kontrola se podle nich zaměřuje jen na roky 2007 až 2009. Přesně v té době byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti. Navíc chtěli úředníci vyrazit na kontrolu už dlouho, ale svolení dostali až teď.
Zajímavé podle HN je i to, že prověrku dělá odbor rozpočtu, který spadá pod náměstka Martina Bartáka. „Tedy pod muže, který o obchodech na obraně roky rozhodoval coby první náměstek a pak i ministr,“ dodává list.
Bez ohledu na motivaci kontroly je podle deníku pravděpodobné, že se nesrovnalosti najdou. Podle informací HN půjde především o nápadně nevýhodné nákupy a smlouvy s dodavateli.
Zaorálek: Koalice kontroluje sama sebe
Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka situace kolem kontroly výdajů na předsednictví ilustruje, jak si vláda představuje boj s korupcí. „Pan Barták bude vyšetřovat pana Vondru a pan Vondra bude na ministerstvu obrany vyšetřovat pana Bartáka. To je situace, kdy máme velkou šanci, že se na obou stranách nevyšetří vůbec nic,“ řekl novinářům.
Nynější poslanec ČSSD a bývalý ministr vnitra v úřednické vládě Jana Fischera Martin Pecina dnes upozornil na to, že vláda v době předsednictví mimo jiné změnila metodiku účtování nákladů za používání vládních speciálů, aby mohla často využívat vládní letku. „Bylo přijato, že s budou účtovat jen letištní poplatky na cílovém letišti a pohonné hmoty natankované mimo území České republiky,“ řekl Pecina.