Největší pozornost dnes bezesporu přilákala přednáška předního anglického chemika Michaela Londesborougha, který již několik let působí v Akademii věd ČR. Dále návštěvníci ocenili expozici Věda jako poslání i koníček v sídle Akademie věd či vitrínu představující prostorový model souhvězdí Velkého vozu. Ten se snaží dokázat, že hvězdy jsou ve skutečnosti od sebe různě vzdálené. Daná kompozice připomínající Velký vůz je identifikovatelná pouze ze Země a pouze nyní, protože intenzita a pohyb jednotlivých hvězd se v průběhu času mění.
Za pozornost jistě stojí i přednáška bývalého amerického viceprezidenta Ala Gora. Ten bude prostřednictvím filmu v kině Světozor dokazovat české veřejnosti pomocí schémat a grafů vliv člověka na oteplování planety. Představí také scénáře týkající se tání ledovců a zaplavování pevniny.

Týden vědy a techniky v Hradci Králové
Pro veřejnost se otevřou i elektrárny
Nejedná se však pouze o objevy Akademie věd. Partnerem akce jsou energetici, a tak dveře svým návštěvníkům otevře čtrnáct elektráren společnosti ČEZ. „Otevřeli jsme vodní a jaderné elektrárny, lidé mají možnost se podívat i do elektráren, které spalují uhlí,“ uvedl Jiří Kosina z oddělení komunikace ČEZu.
Hradec Králové nabízí expozici o obnovitelných zdrojích energie
Nicméně Týden vědy a techniky se nekoná pouze v Praze. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejrůznější expozice také v Brně, Ostravě, Olomouci a v Českých Budějovicích. Například v Hradci Králové si veřejnost prohlédne vodní elektrárnu Hučák. Tento sto let starý technický unikát se může pochlubit originální strojovnou. Ve výstavních sálech informačního centra si návštěvníci vyzkouší, na jakém principu pracují obnovitelné zdroje energie. Pohyblivé modely a informační panely doplňují historicky cenné originály.
Zájemci si tak do konce týdne mohou prohlédnout mimo jiné i zařízení na pozorování slunce, počítače, jež je možné ovládat pouhým pohledem či seismograf reagující na sebemenší otřesy.
