Heger zamítl Rathovy plány na neziskové nemocnice

Praha - Ministerstvo zdravotnictví zamítlo návrh Středočeského kraje na zápis pěti jeho krajských nemocnic jako Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení Středočeského kraje do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení. Do 15 dnů mohou Středočeši podat rozklad, ministerstvo pak rozhodne ve správním řízení. Hlavním důvodem k tomuto rozhodnutí je fakt, že skupina koaličních poslanců předložila návrh na zrušení zákona o neziskových nemocnicích, který zřejmě vejde v platnost.

Ministerstvo podle náměstka ministra Martina Plíška vyšlo z toho, že zákon bude schválen, protože se na něm shodla celá koalice. Ministerstvo rovněž spočítalo transformační náklady pro Středočeský kraj na pár měsíců, kdy by tyto nemocnice byly jako neziskové registrovány, a považuje je za příliš vysoké. „Hrozily by velmi vážné právní, vlastnické a jiné problémy a také nejistota pracovníků pěti nemocnic. Proto ministerstvo žádost zamítlo,“ řekl Plíšek.

Ve skupině koaličních poslanců, kteří navrhli zákon zrušit, je také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Norma je podle nich prý nekoncepční, rozporná a nefunkční; část zákona navíc zrušil v září 2006 Ústavní soud. Stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath krok koalice kritizuje, podle něj si připravuje půdu k privatizaci, tedy „rozkradení nemocnic“.

Video Reportáž Markéty Šenkýřové
video

Reportáž Markéty Šenkýřové

Na ministerstvo míří žaloba

Středočeský kraj opakovaně bez úspěchu usiloval o přeměnu svých nemocnic z akciových společností na neziskové nemocnice. Dvakrát žádal ministerstvo zdravotnictví o zápis Veřejného neziskového ústavního zdravotnického zařízení (VNÚZZ) Středočeského kraje do rejstříku veřejných zdravotnických zařízení. Potřetí dalo návrh pět obchodních společností nemocnic v Příbrami, Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně a Benešově.

Ministerstvo nejprve nerozhodlo kvůli údajným procesním a právním chybám, poté čekalo na znalecký posudek týkající se majetkových vztahů pěti nemocnic. Podle Ratha je ministerstvo v rozporu se zákonem nečinné. Středočeské oblastní nemocnice podaly na ministerstvo společnou žalobu s odůvodněním, že dlouhodobě blokuje jejich převod do neziskového holdingu.

Zákon o neziskových nemocnicích prosadily v minulosti ČSSD a KSČM. Ústavní soud zrušil na podnět senátorů ODS ustanovení, podle kterého museli zřizovatelé převést asi 140 nemocnic na neziskové. Možnost zřízení neziskových nemocnic zůstala, žádná nezisková nemocnice ale nevznikla. Neziskové nemocnice měly mít řadu výhod - podle zákona měly dostat smlouvu se zdravotní pojišťovnou bez výběrového řízení a být osvobozeny od daně z příjmů. Předkladatelé návrhu na zrušení zákona argumentují údajnými nejasnostmi v zákoně, jmenují například okolnosti ustavení dozorčí rady a zániku neziskové nemocnice.