Vám já věřím, pane doktore!

Praha – Obyvatelé ČR zahrnují lékaře a lékárníky vysokou důvěrou, potvrdil to i nejnovější průzkum společnosti Factum Invenio. Jak dnes řekl ředitel společnosti Jan Herzmann, devět z deseti dotázaných vyjádřilo přesvědčení, že lékař jim napíše nejvhodnější lék. Podle něj to není v rozporu s dalším zjištěním průzkumu, a to, že tři čtvrtiny lidí si myslí, že lékaři jsou při výběru léku ovlivňováni farmaceutickými firmami.

„Ukazuje se, že česká veřejnost cítí vliv farmaceutických firem, ale důvěřuje lékařům a lékárníkům natolik, že by pacientům ani pod vlivem těchto firem nedali něco, co by jim uškodilo,“ vysvětlil. V telefonickém průzkumu v druhé půli května odpovídalo 1001 občanů ve věku 18 až 75 let. Z nich alespoň jednou do roka jde k lékaři 87 procent, pětina každý měsíc. O tom, že jim lékař předepíše optimální lék, je přesvědčeno 89 procent lidí. Více než polovina má pocit, že jim lékař neřekl o vedlejších účincích léků, vždy se to dozví jen 43 procent lidí.

O důvodech předepsání daného léku řekne podle Herzmanna lékař 41 procentům pacientů, o ceně a doplatku předepsaného léku se dozví v ordinaci 42 procent pacientů. Sedm lidí z deseti si podle průzkumu myslí, že lékaři jsou finančně či jinak odměněni farmaceutickými firmami za předepisování jejich výrobku, z nich 30 procent rozhodně a 40 procent spíše ano.

2 minuty
Reportáž Edity Valentové
Zdroj: ČT24

Více než polovina populace, 53 procent, nakupuje v lékárně alespoň jednou do měsíce. Lékárníky vnímají lidé jako odborníky, vidí je tak 85 procent dotázaných. Za pouhé prodavače je má jen 12 procent lidí. Radám a doporučením lékárníků při výběru léků věří 89 procent lidí, a pokud jim lékárník navrhne levnější variantu léku, 72 procent to přijme. Takzvaná generická substituce tedy je obecně přijímána.

Ředitel Factum Invenio Jan Herzmann: „Ukazuje se, že česká veřejnost cítí vliv farmaceutických firem, ale důvěřuje lékařům a vlastně i lékárníkům natolik, že by lidem ani pod vlivem těchto firem nepředepsali něco, co by jim uškodilo.“

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček: „V současné době máme povinnost přímo pacientovi nabídnout lék, který je bez doplatku nebo má menší doplatek než ten předepsaný.“

Naproti tomu třetina obyvatel má obavy z takzvané generické preskripce, kdy by lékař podle reformních plánů ministra Leoše Hegera (TOP 09) psal na recept místo názvu léku jen účinnou látku a lékárník by v lékárně vybral konkrétní lék. Model je přijatelný pro 61 procent dotázaných, z nich 26 procent rozhodně souhlasí a 35 procent spíše souhlasí. Třetina lidí se ale obává, zda jim lékárník vybere správně lék. Více věří lékaři, který na rozdíl od lékárníka jejich zdravotní stav lépe zná. Od zavedení generické preskripce očekává 63 procent lidí, že jim klesnou výdaje na léky, 30 procent si myslí opak. Zároveň 63 procent dotázaných očekává, že tak klesne vliv farmaceutických firem na předepisující lékaře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 19 mminutami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer v 21:55 si mohou diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1 a ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 12 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 12 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 13 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 14 hhodinami
Načítání...