Tragédie ve Studénce: Mohou za ni úředníci z kraje?

Praha – Kolem vlakového neštěstí ve Studénce, které si před třemi lety vyžádalo osm lidských životů, vyvstalo několik nových skutečností. Píše o tom server aktuálně.cz. Tragédii by podle serveru mohl mít na svědomí zčásti samotný Moravskoslezský kraj a někteří tehdejší úředníci. Dne 8. srpna se před projíždějící rychlík zřítil most, který právě procházel rekonstrukcí. Nicméně podle nejnovějších informací firma ODS (Ostravské dopravní stavby), která byla tehdy krajem vybrána, nesplňovala podmínky pro manipulaci s podobným tělesem nad železniční tratí, a byla tak donucena si pronajmout další firmu, společnost Bögl a Krýsl. A právě tím zřejmě porušila podmínky dané vedením kraje. Podle informací serveru mělo tehdejší vedení kraje o nedodržování podmínek smlouvy vědět, nicméně mlčky je tolerovalo.

Přestože firma nesplnila podmínky zadané krajem, zakázku od hejtmana dostala. Podle smlouvy mohl být maximální podíl zakázky, který mohla firma postoupit jinému dodavateli, 1,9 procenta. Firma Bögl a Krýsl se na konstrukčních pracích údajně podílela z více než deseti procent a právě o této skutečnosti kraj zřejmě po celou dobu věděl. Dnes se jeví jako pravděpodobné, že obě firmy spolu nedokázaly dostatečně spolupracovat a kvůli množství nejasností v komunikaci a vzájemné kooperaci pracovních úkonů došlo k pochybení, které mělo za následek pád železobetonové konstrukce na koleje.

Tragédie ve Studénce
Zdroj: Filip Singer/ISIFA

Kontrola průběhu práce podle serveru sice probíhala, nicméně vedení kraje při zjištění, že podmínky smlouvy nebyly dodrženy, nezasáhlo. Smlouvu tehdy podepsal bývalý hejtman kraje Evžen Tošenovský z Občanské demokratické strany. Ten nicméně popírá, že by o pochybení ze strany kraje věděl a porušení podmínek firmou ODS byla pro něj nová informace. „Krátce po té události nechalo vedení kraje zpracovat právní analýzu všech smluv, které se stavbou ve Studénce souvisely, a žádnou takovou informaci jsem tehdy nedostal. Pokud by tomu tak bylo, mohlo to být i tím, že některý z úředníků krajského úřadu chyboval,“ podotkl Tošenovský.

Smlouva na rekonstrukci mostu byla na 26 milionů, které měly být zčásti pokryty unijními dotacemi. Právě to mohla být podle serveru jedna z příčin přehlížení chyb firmy ODS. „Je možné, že krajský úřad porušení této podmínky ze strany firmy ODS zakrýval, aby hejtmanství o evropské peníze nepřišlo,“ míní advokát zastupující firmu Bögl a Krýsl Radek Ondruš. Zároveň vyšlo najevo, že nad stavbou měl dohlížet projektant, který s podobnými konstrukcemi neměl zkušenosti a sám přiznal, že pozici zřejmě získal ze známosti.

Při tragické dopravní nehodě zemřelo celkem osm lidí, dalších 95 bylo zraněno. Vlak EuroCity Comenius, který jel 8. srpna z Krakova do Prahy, narazil do ocelové konstrukce silničního mostu, která se krátce předtím zřítila na trať. Údajní viníci nehody především z řad pracovníků stavebních firem stanuli letos v červnu před soudem, nicméně rozsudek by měl být znám nejdříve na podzim.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
před 5 hhodinami

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
před 6 hhodinami

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
před 6 hhodinami

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
před 7 hhodinami

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nástupní platy jsou nízké, nelze sehnat lidi do veřejné správy, zní z odborů

Zástupci vlády a odborů se nedohodli na tom, jak by v příštím roce měly růst platy ve veřejném sektoru. Zajedno jsou ale v otázce postupného zrušení první platové tabulky. Podle předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře nelze do samospráv či státní správy kvůli nízkým platům nabrat nové zaměstnance. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj říká, že platy by měly kopírovat růst v soukromém sektoru. Česko podle něj zůstává zemí nízkých nákladů.
před 9 hhodinami

Třetina počítačů funguje, babybox ne, hlásí po kyberútoku nymburská nemocnice

V nymburské nemocnici je po kybernetickém útoku z minulého týdne obnovena funkčnost více než třetiny počítačů z celkových zhruba 250, funguje už i magnetická rezonance. Většina lékařů může vystavovat e-recepty, nefunkční zůstává babybox, informoval mluvčí zdravotnického zařízení Jan Záruba.
před 11 hhodinami

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 13 hhodinami
Načítání...