Dva tisíce lidí protestovaly v Praze proti reformám vlády

Praha - Proti vládě a jejím chystaným reformám demonstrovaly v Praze před Rudolfinem více než dvě tisícovky lidí. Protest svolala iniciativa ProAlt. Podle jejích aktivistů by reformní záměry kabinetu výrazně zhoršily život lidí. Na akci vystoupil i šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) či předseda rady postižených. Vláda připravuje zdravotnickou, sociální, důchodovou a daňovou reformu. Některé ze zákonů chce ve sněmovně začít projednávat v červnu. Pořadatelé odhadovali počet účastníků na 3 000, policie na 1 500 až 2 000. Několik stovek lidí se po skončení shromáždění vypravilo na pochod k Úřadu vlády. Vyrazili k Národnímu divadlu, pak přes most na Malou Stranu a ulicí Karmelitskou k sídlu kabinetu.

Na demonstraci před Rudolfinem byli senioři, neslyšící, vozíčkáři či studenti. Mezi nimi se objevili i opoziční politici. Přišel třeba předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka či komunistický poslanec Jiří Dolejš. „Současná vláda musí skončit. Myslím, že vše nasvědčuje tomu, že také skončí,“ řekl mluvčí iniciativy ProAlt Ondřej Lánský. Kabinet označil za vládu korupce a rozpočtových škrtů, která frontálně útočí na život většiny.

Vládní reformy a způsob jejich projednávání kritizoval dnes z pódia předák ČMKOS Jaroslav Zavadil. Odboráři tvrdí, že reformní záměry kabinetu mají jen vytahat další peníze z kapes lidí. Vedou proti nim kampaň a chystají vlastní akce. Hrozí případně i stávkou.

Důchodová reforma by měla umožnit převést část odvodů do vlastního spoření u fondů. Člověk by tedy do státního systému posílal o něco méně, pak by také dostal menší státní důchod. Podle odpůrců návrhu by ale chyběly peníze na nynější důchody. Sociální reforma zas počítá třeba se změnami ve vyplácení dávek či podpor pro postižené a se zavedením takzvaných sociálních karet, na které by lidé peníze od státu dostávali a s nimiž by bylo možné i platit.

„Karty se nebudou týkat jen zdravotně postižených, ale i rodin s dětmi či nezaměstnaných. Všichni budou mít ´socku´. Chtějí z nás udělat jakési socky,“ řekl šéf Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Podle něj má stát garantovat pomoc lidem v nesnázích, místo toho je ale chce posílat „k soukromým subjektům“. Rada žádá přepracování navrhovaných reformních zákonů.

Kritika se z pódia snesla i na připravovanou zdravotnickou reformu. Podle svých autorů by měla posílit práva pacientů a stanovit, na co by lidé měli mít nárok ze zdravotního pojištění. Počítá třeba i se zvýšením některých regulačních poplatků. Řečníci se stavěli také proti chystané reformě daní či vysokých škol. Na demonstraci kromě šéfů odborů a rady postižených vystoupili i zástupci rady seniorů, studentské organizace, spolku nezaměstnaných, hnutí Ne základnám a dalších uskupení. Mezi řečníky nechyběl ani předseda Společenství Romů na Moravě Karel Holomek.

Akce nebyla první demonstrací proti vládě a reformám. První protest iniciativa ProAlt zorganizovala začátkem března. Tehdy dorazilo několik stovek lidí. Proti návrhům kabinetu demonstrovali koncem března i postižení, kterých se sešly asi 3000. Odbory chystají svou akci na 21. května.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 4 hhodinami

Pražský primátor požádal Rakušana o posouzení možnosti odvolání šéfa magistrátu

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se obrátil na ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), aby posoudil možnost odvolání ředitele pražského magistrátu Martina Kubelky. Toho opozice kritizovala mimo jiné za udělování vysokých odměn, Kubelka je spojený s více kauzami. Do doby, než se ministerstvo vyjádří, nebude šéf magistrátu vykonávat svou práci. Svoboda přitom ještě před nedávnou dobou za ředitelem stál a odvolávat jej nechtěl.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Novela prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny prošla Senátem

Senát se neshodl na zrušení žádné ze sporných úprav novely prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Normu tak prezident Pavel dostane k podpisu jako přijatou. Senátoři navrhovali zrušit doplňky o občanství nebo o činnosti pro cizí moc. Horní komora již kývla na novelu, dle které stát bude moci kvůli své obraně získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

ÚS: Právnické osoby mohou žádat zadostiučinění za zásah do dobré pověsti

Právnické osoby, tedy spolky či firmy, se mohou domáhat zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou zásahem do dobré pověsti. Ústavní soud (ÚS) nově vyložil občanský zákoník. Postavil se proti interpretaci Nejvyššího soudu. Důvod ke zrušení sporných ustanovení však ÚS nenašel, nedostatky právní úpravy lze překlenout výkladem za použití analogie s právní úpravou ochrany proti nekalé soutěži.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

V jihlavské nemocnici zemřeli v souvislosti s chřipkou dva pacienti, nakazili se od návštěv

Od začátku roku se v Nemocnici Jihlava nakazilo chřipkou pětadvacet lidí, dva pacienti v souvislosti s tím zemřeli. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové se nakazili od návštěv, proto je nemocnice na všech lůžkových odděleních zakázala. Nejhorší situace, co se týče počtu akutních respiračních infekcí, je podle hygieniků na jihu Moravy, nejlépe je na tom Praha.
před 12 hhodinami

Nejvyšší soud zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou v kauze popírání ruských zločinů

Nejvyšší soud (NS) zrušil osvobozující verdikt nad učitelkou Martinou Bednářovou, která čelí obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině. Znovu musí rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. NS se kauzou zabýval na podnět Nejvyššího státního zastupitelství, rozhodoval loni v prosinci bez veřejného jednání. Verdikt bez bližších podrobností sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není v databázi soudu dostupné.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Poslanci schválili úpravu pravidel advokátních úschov proti riziku zpronevěry

Sněmovna schválila úpravu pravidel advokátních úschov peněz proti riziku jejich zpronevěry. Pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) připojila k vládní novele o posílení advokátské mlčenlivosti. Náhrady poškozeným by podle úpravy vyplácela Česká advokátní komora (ČAK) ze zvláštního garančního fondu. Předlohu teď dostanou k projednání senátoři. Předseda ČAK Robert Němec doufá, že ji brzy podepíše prezident.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...