Vznik československých jednotek na východě provázely improvizace

Praha – Při vzniku první československé jednotky na východní frontě během světové války museli velitelé improvizovat a často jednat na vlastní pěst. S jídlem a výstrojí vojákům také pomáhali polští spojenci. Vyplývá to z nových zjištění historiků. První zárodky oddílu se v sovětském Buzuluku objevily před 70 lety - v lednu 1942. Oficiálně pak byla jednotka založena 7. února stejného roku.

Kořeny 1. československého armádního sboru, vojenské jednotky, která na východní frontě bojovala po boku Rudé armády, najdeme v uralském městě Buzuluk. Zde se den před silvestrem roku 1941 sešla různorodá skupinka 15 lidí. Kromě generála Ludvíka Svobody, budoucího velitele jednotky, a několika dobrovolníků zde bylo také osm montérů plzeňské Škodovky.

Podle historika Miroslava Brože byla právě tato osmice pro počátky vojenského odboje na východě zcela zásadní. „To byli strašně zruční lidé, dokázali postavit palandy, dokázali postavit latríny,“ popisuje. Bez škodováků by první dobrovolníci ani neměli s čím cvičit. „Udělali makety zbraní, protože jsme neměli zbraně,“ dodává Brož.

2 minuty
Reportáž Tomáše Vlacha
Zdroj: ČT24

Dlouho nebylo jasné, odkud vezme jednotka výstroj i zbraně. Vzniku jednotky totiž předcházelo půldruhého roku čekání. Mezistátní smlouvu podepsaly ČSR a SSSR v červenci 1941, v ní se zavázali zajistit si vybavení sami. Generál Svoboda proto zvažoval využití německé výzbroje, kterou Rudá armáda získá na bojišti. Nakonec se o první Čechoslováky postarala polská armáda, která později poskytla i 3 000 uniforem, původně z britských zásob.

Bojovat chtěli všichni a ihned

Oficiálně byla jednotka založena 7. února. U odvodů prvních branců byl i lékař Gustav Singer, který vzpomíná, že všichni chtěli bojovat ihned. Nezáleželo prý na tom, zda to byli profesionální vojáci, nebo podkarpatští Rusíni, kteří po útěku z Československa vyvázli ze sovětských gulagů.

  • Českoslovenští vojáci na východní frontě zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3202/320187.jpg
  • Generál Ludvík Svoboda zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3202/320185.jpg
  • Českoslovenští vojáci na východní frontě zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3202/320189.jpg
  • Českoslovenští vojáci na východní frontě zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/33/3202/320190.jpg

Nadšení Čechoslováků ovšem naráželo na opatrnost Benešovy londýnské exilové vlády. Politická reprezentace v Londýně původně chtěla, aby na východní frontě vznikla pouze symbolická jednotka s malým počtem příslušníků. Měla se tak demonstrovat ochota nasazovat životy i v této oblasti bojů.

Londýn uznal vojáky až po prvních vítězstvích

V Sovětském svazu se ale k nově vznikající skupině hlásily stovky dobrovolníků. Tím se naprosto změnila situace. Ludvík Svoboda hrubě porušil subordinaci, obešel exilovou vládu a o nasazení požádal přímo Stalina. Sovětský vůdce pak nařídil Čechoslováky vyzbrojit. Podle historika Brože se vztah Londýna k československé jednotce na východě změnil až poté, co vojáci na frontě zaznamenali první úspěchy. „Beneš a Masaryk poslali blahopřejný dopis,“ zjistil dokumentarista východního odboje.

Jednotkami samostatné československé armády na východní frontě prošlo zhruba 50 tisíc lidí, asi 5 000 z nich během bojů padlo. Vojáci se vyznamenali během mnoha bitev při tažení přes Ukrajinu a Polsko. Nakonec se významně podíleli na osvobozování vlastní země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nebourejte most na Výtoni, doporučuje Praze UNESCO

Výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) doporučil Praze nebourat železniční most na Výtoni. Varuje také před další výstavbou výškových budov na Pankráci. Vyplývá to z rozhodnutí, které v Paříži výbor přijal na závěr svého 47. zasedání.
před 15 mminutami

Babišovy výroky o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, řekl Fiala

Výroky předsedy ANO Andreje Babiše o zrušení muniční iniciativy jsou nebezpečné, rušit ji by byla obrovská chyba, řekl premiér Petr Fiala (ODS). Reagoval tak na Babišův rozhovor pro agenturu Reuters, ve kterém řekl, že by vláda pod vedením ANO v případě vítězství v podzimních volbách českou muniční iniciativu zrušila. Podobně na Babiše na síti X reagovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zadrželi muže v kauze výhrůžek školám. Vyvolalo to napětí mezi Českem a Slovenskem

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a s největší pravděpodobností byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS). Tuto skutečnost však slovenská policie zamlčela, což podle Denníku N zaskočilo české kriminalisty, kteří měli na vyšetřování dominantní podíl.
09:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Předškolní vzdělávání jako důležitý pilíř. Obce se chystají na novou povinnost

Dětské skupiny a předškolní vzdělávání obecně nejsou jen o „hlídání“ malých dětí, ale také pilíři, na kterých lze stavět po zbytek života, shodují se odborníci. Česko však stále patří k zemím s nejhorší dostupností dětských zařízení. Situaci mají pomoci zlepšit dotace ministerstva práce a sociálních věcí, které nyní putují obcím na zřízení dětských skupin. Obce totiž od roku 2026 čeká nová povinnost – zajistit péči o tříleté děti, pokud je nepřijme mateřská školka.
před 3 hhodinami

Obrana nakoupí balistické přilby a příslušenství za 1,5 miliardy

Ministerstvo obrany nakoupí 14 600 ochranných balistických přileb s příslušenstvím za 1,54 miliardy korun bez DPH. Smlouvu by měl úřad podepsat do konce října letošního roku, dodání přileb očekává do konce října 2026. O zakázce realizované prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency (NSPA) ministerstvo informovalo vládu.
před 3 hhodinami

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé hutě Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na nového majitele by podnik mohl být převeden na podzim.
11:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Stát bude nově reprezentovat jednotná vizuální identita

Vláda ve středu schválila novou vizuální identitou státních organizací. Nový jednotný styl má sloučit dosavadní různorodou škálu log a grafik. Podle podkladů pro jednání kabinetu má umožnit také lépe čelit podvodníkům, kteří se vydávají za představitele některé státní organizace, a přinést rovněž úspory oproti dosavadnímu stavu při obměně grafického stylu. Charakteristickým rysem bude bílá silueta českého lva na červeném pozadí. Cena metodiky a návrhu stylu se podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) vešla do tří milionů korun.
14:28Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 6 hhodinami
Načítání...