Woodcraft je cesta na celý život

Praha - Tábořit po vzoru přírodních národů je prý umění a Liga lesní moudrosti toto umění ovládá. Nejde o to, hrát si na indiány, jde o výchovu, vzdělávání a dlouhodobou práci na lidském charakteru. To jsou myšlenky woodcraftu, které v pořadu Před půlnocí prezentovala náčelnice Ligy lesní moudrosti Kamila Lunerová. Woodcraft je životní cesta, během života se vyvíjí a nabírá nových forem. Nejde tak jen o mládež, ale i o starší generace. A to je právě to, čím se liší od skautů, kteří se specializují především na mládež.

V Lize lesní moudrosti jsou tak zastoupené úplně všechny generace, od batolat až po úctyhodné kmety. Není výjimkou i tzv. „rodinný woodcraft“ – aktivity pro rodiny s dětmi včetně programu i pro ty nejmenší děti. Na druhé straně nečinní nezůstávají ani ti nejstarší.

Woodcraft je nesmírně pestrý. Důležitý je pobyt v přírodě, znalost přírody (a nejen jí), vlastnoruční vyrábění všeho, co je potřebné pro život v přírodě, malebnost, život v kolektivu… Tyto věci se prolínají všemi kmeny úměrně věku členů. A k tomu „woodcrafterský zákon“ – jakýsi mravní kodex, který by měl vést člověka k tomu, aby byl čestný, spolehlivý, duševně silný, ochotný pomáhat.

Jednotlivé kmeny táboří v týpí. Každý je trošku jiný, některé více tíhnou k turistice, výletům do hor, jiné inklinují zase k vodnímu dobrodružství a některé jsou ryze indiánské. V současné době má Liga 35 kmenů, v nichž je něco přes tisícovku členů.

E.T. Seton - indiánské týpí
Zdroj: ČT24/www.horolezeckaabeceda.cz


A kde se vlastně woodcraft vzal?

„Protože jsem poznal trýzeň žízně, vyhloubil jsem studnu, kde by i jiní mohli pít.“ Tak začíná kniha Dva divoši - nejslavnější dílo Ernsta Thompsona Setona, zakladatele woodcrafterského hnutí. Sám kdysi napsal, že woodcraft (lesní moudrost) je pro každého od 4 do 94 let a Liga lesní moudrosti se toho drží i dnes. Táboření a život v přírodě je hlavním pilířem její činnosti. Věří totiž, že to má magický účinek na lidskou duši. Spí v týpí, táboří po vzoru přírodních národů, k rozdělání ohně nepotřebují zápalky…

E. T. Seton

„Jsme obklopeni moudrostí, člověk není jejím pramenem, nýbrž pouhou nádrží a může vydat jen to, co nasbíral.“

„Ochraňuj všechny tvory pro radost, kterou ti dává jejich krása.“


První woodcrafterský „kmen“ založil Seton v roce 1902. Pobýval na své usedlosti Windyghoul v americkém Connecticutu a partička místních kluků mu vyváděla různé zlomyslné kousky. Když už kvůli nim musel poněkolikáté přemalovat vstupní bránu, rozhodl se, že je nepotrestá, ale pozve k sobě domů. Jeho vyprávění o přírodě a indiánech zaujalo chlapce natolik, že se rozhodli Setona na cestě „lesní moudrosti“ následovat. Téhož roku publikoval Seton o zálesáctví první články a plánoval napsat celou příručku. Na radu svého přítele Rudyarda Kiplinga, kterého inspiroval k sepsání Knihy džunglí, nakonec své rady vtělil do čtivého románu Dva divoši.

Před půlnocí


Kdo se může do Ligy přihlásit?

Členem se může stát v podstatě kdokoliv – dítě lze přihlásit do dětského kmene; dospělý, který vede skupinu dětí, může kmen založit; kmen si může založit skupina studentů nebo několik rodin s dětmi; pokud zájemce nemá kolem sebe skupinu, může založit „rod“, jednotlivec se může přihlásit jako „stráž“. Takže opravdu kdokoliv, komu je woodcraft sympatický a chce se seznámit a potkávat se stejně zaměřenými lidmi. (Kamila Lunerová, náčelnice Ligy lesní moudrosti)

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 47 mminutami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 1 hhodinou

Dezinfekce kvůli prevenci slintavky už vyšla na 4,5 milionu

Mimořádné výdaje za dezinfekci nákladních aut na hranicích už jsou v milionech korun. Státní veterinární správa (SVS) jí nakoupila zatím zhruba za čtyři a půl milionu. Opatření má zamezit rozšíření slintavky a kulhavky do tuzemských chovů. Onemocnění zatím testy v Česku nepotvrdily. Negativních bylo přes 130 vzorků mléka. Veterináři ho odebírají dvakrát týdně z vybraných jihomoravských chovů.
před 3 hhodinami

Šermíř Choupenitch je popáté Sokolem roku

Sokolem roku se stal už popáté šermíř Alexander Choupenitch. V historii ankety se to ještě nikomu nepodařilo. Kromě sportovců oceňuje Česká obec sokolská každý rok také jednotlivé cvičitele nebo kolektivy. Sokol působí ve více než tisícovce samospráv a má okolo 160 tisíc členů.
před 3 hhodinami

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii

Počet obyvatel Česka loni vzrostl o zhruba 8900 na 10,91 milionu, což je nejvyšší počet od konce druhé světové války, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Přírůstek zajistila jen zahraniční migrace. Počet narozených totiž opět klesl. Narodilo se 84 311 dětí, což je podle statistiků dosud nejméně. Úřad eviduje počty obyvatel od roku 1785.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Nadace Charty 77 ocenila Gorolovou, bojovnici za odškodnění žen za sterilizaci

Cenu Františka Kriegla Nadace Charty 77 za občanskou statečnost letos získala romská aktivistka a sociální pracovnice Elena Gorolová. Porota ji ocenila za osobní i profesní přínos v boji za odškodnění obětí protiprávních a tajných sterilizací. Vyzdvihla především její dlouhodobou snahu a také odvahu, se kterou téma otevřela, i následný boj za odškodnění obětí protiprávního jednání státních zdravotnických zařízení. Gorolová cenu převzala ve čtvrtek.
před 4 hhodinami

Propad porodnosti je dramatický, říká demografka

V Česku se loni narodilo nejméně dětí v historii země – bylo jich zhruba 84 300. Vedoucí katedry demografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jiřina Kocourková označuje propad za „dramatický“. Je za ním prý změna reprodukčních plánů i ekonomická nejistota. Česko prý zažívá stejně intenzivní pokles porodnosti a plodnosti jako v 90. letech po listopadové revoluci a změně režimu.
před 7 hhodinami

AI ovlivní víc než dvě pětiny pracovních míst v Česku, říká analýza

Pracovní trh v České republice projde v dalších letech zásadními změnami; hlavní vliv bude mít stále větší využívání takzvané generativní umělé inteligence (AI). Česká populace ale bude stárnout tak rychle, že k péči o seniory bude zapotřebí stále nových pracovních míst. A to by mělo dopady AI minimálně kompenzovat.
před 12 hhodinami
Načítání...