Švejnar se nezúčastní diskusních akcí ČSSD, chce být nezávislý

Praha - Možný kandidát na prezidenta ekonom Jan Švejnar dnes vedení ČSSD oznámil, že se nezúčastní diskusních akcí s místopředsedou strany Jiřím Dienstbierem, protože by to bylo v rozporu s jeho vizí nezávislého kandidáta. Dienstbier je dalším případným kandidátem, jehož podporu ČSSD zvažuje. Švejnar už dříve prohlásil, že pokud by kandidoval, byl by nestranickým kandidátem, nevyloučil ale přijetí podpory od ČSSD i dalších politických stran.

ČSSD podle slov svého předsedy Bohuslava Sobotky Švejnarovo rozhodnutí respektuje. „Pro ČSSD je to překvapivé rozhodnutí, protože Jan Švejnar původně svoji účast na Diskusních arénách potvrdil,“ uvedl Sobotka. 

Švejnar uvedl, že s rozhodnutím nestát se při své případné účasti ve volbách stranickým kandidátem seznámil ČSSD už začátkem letošního roku. „Přesto Jiří Dienstbier a někteří jeho kolegové tvrdí, že jsem nyní změnil názor, a využívají to jako argument ve vnitrostranickém boji, kterého se nebudu a nemohu účastnit,“ sdělil Švejnar.

Švejnar zatím není rozhodnut, zda bude kandidovat v přímé volbě hlavy státu. Kloní se k účasti ve volbách, ale definitivně svou kandidaturu oznámí až po přijetí prováděcího zákona k volbě.

„Mé rozhodnutí neúčastnit se akcí ČSSD v krajích nic nemění na mém plánu navštívit během následujících měsíců řadu měst a obcí v ČR s cílem zjistit názory obyvatel naší země, tak jako jsem to dělal před čtyřmi lety před minulou volbou prezidenta,“ upozornil dnes Švejnar.

S oběma kandidáty měli vést sociální demokraté debatu ve všech krajích. Diskusi pak mělo vyhodnotit stranické grémium a kandidáta navrhnout ústřednímu výkonnému výboru.