Kalamita na Semilsku odvolána, řeky na severu opadly

Semily/Varnsdorf -Energetici po třech dnech odvolali dnes ve 20:00 kalamitní stav na Semilsku, který museli vyhlásit v pátek ráno kvůli bouřce, jenž se prohnala severními a východními Čechami. Už v noci na dnešek se opět vrátily do normálu řeky na severu Čech. Před půlnocí byl první povodňový stupeň odvolán na Kamenici v Hřensku, Mandava ve Varnsdorfu se do normálního stavu vrátila po 03:00. V Ústeckém a Libereckém kraji už v noci nepršelo a hasiči měli klidnou noc.

Na Semilsku jsou stále odběratelé bez elektřiny, jde však převážně o jednotlivce - většinou majitele chat a chalup, kteří poruchy nahlašovali až dnes. Kalamita platila také v královéhradeckém okrese, tam však byla odvolána už ráno.

Kalamitu vyhlásili energetici v pátek ráno po bouřce, která se v noci prohnala severními i sousedními východními Čechami. „My jsme po ní na Semilsku a ve východních Čechách zaznamenali 46 poruch na vedení vysokého napětí a desítky poruch na napětí nízkém,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Tolik poruch zažili podle ní energetici snad jen v souvislosti s vichřicí Kyrill před pěti lety.

Situace byla podle Beránkové nejhorší kolem Hradce Králové. „Hodně špatně dopadlo Semilsko, Jičínsko, Nový Bydžov a Rychnovsko,“ poznamenala. Ještě v sobotu ráno zbývalo na severovýchodě Čech obnovit dodávku energie na více než 200 místech, dnes ráno už jich zbývala jen zhruba pětina. Podle Beránkové budou opravy ještě pokračovat, dá se podle ní čekat, že nějaké poruchy ještě lidé nahlásí. 

Hasiči v Libereckém kraji už od sobotního večera řeší ekologickou havárii na Českolipsku. U Kravař zasáhl kolem 15:45 blesk trafostanici a vytekl z ní olej, který kontaminoval i nedaleký potok. Navíc hrozil i požár od rozpáleného oleje. „Hasiči museli postavit norné stěny a zasypat olej sorbentem,“ řekl operační důstojník libereckých hasičů.