Příští týden se ochladí na 17 stupňů, tropy se vrátí koncem měsíce

Praha - Počátkem příštího týdne klesnou podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu nejvyšší denní teploty k 17 stupňům Celsia. Ochlazení přijde ve dvou vlnách, tu první mohou Češi očekávat ze středy na čtvrtek, druhou pak v sobotu. Tropické třicítky by se měly v Čechách znovu vyskytnout na přelomu července a srpna.

Dnes k nám bude od jihozápadu zasahovat nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu. Místy můžeme očekávat déšť, ojediněle bouřky. Zítra a v noci na čtvrtek bude přes naše území přecházet od západu studená fronta, díky které se ochladí na 18 až 22 stupňů. Na jihovýchodě ještě maxima dosáhnou 25 stupňů.

Další ochlazení přijde za páteční studenou frontou. O víkendu začne proudit od západu, postupně až od severozápadu, chladnější a vlhčí vzduch. Přibude oblačnosti se srážkami a maximální teploty budou v sobotu a v neděli mezi 19 až 23 stupni Celsia, v pondělí a úterý bude dokonce jen 17 stupňů. 

Ochlazení ukončí vlnu veder, kdy teploty na mnoha místech přesahovaly dosavadní rekordy. Tropické třicítky s sebou přinesly i pravidelné bouřky, které napáchaly mnohamilionové škody. 

Období mezi 10. červencem a 10. srpnem bude podle dlouhodobé předpovědi teplotně i srážkově průměrné. Příštích deset dní budou denní teploty nanejvýš 24 stupňů Celsia. Bouřky už se objeví jen ojediněle. Poslední červencová dekáda bude polojasná až oblačná, denní teploty budou postupně růst až mezi 25 a 31 stupňů Celsia v posledních dnech měsíce. Tropické třicítky by mohly přechodně panovat i počátkem srpna. Později se denní maxima budou pohybovat mezi 20 až 26 stupni.