Diag Human nemá na obrazy nárok, tvrdí rakouský soud

Praha – Znovu se bude rozhodovat o exekuci českých uměleckých děl v kauze Diag Human. Rakouský Nejvyšší soud před několika dny zrušil původní rozhodnutí okresního soudu, které se dlouholetého sporu mezi státem a společností týkalo. Vídeňští soudci v něm konstatovali, že firma Diag Human nemá na zabavení obrazů Emila Filly, Vincence Beneše a plastiky Otto Gutfreunda nárok. Díla se poté vrátila zpět do Čech. Teď chce ale soud vynést verdikt nový.

„Rozhodnutí Okresního soudu ve Vídni bylo zrušeno a celé řízení prohlášeno za neplatné,“ uvádí předseda senátu Nejvyššího soudu Gerhard Prückner. Nejvyšší soud tomu okresnímu vytýká, že pouze zamítl exekuci majetku. Nezabýval se ale prý otázkou, zda je rozhodčí nález z roku 2008 vykonatelný. Ten přiznal Diagu náhradu škody 8,9 miliardy korun.

Podle ministerstva zdravotnictví i Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových arbitráž stále pokračuje. „Zrušení rozhodnutí vídeňského odvolacího soudu Nejvyšším soudem neznamená, že by bylo v daném exekučním řízení možné nyní platně zabavovat majetek České republiky,“ řekl ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris.

Kromě Česka se stát soudí s firmou i v dalších zemích

Na konci července ministerstvo oznámilo, že Diag stáhl návrh na exekuci českého majetku v USA. Advokát Diag Human Jan Kalvoda to následně v prohlášení vysvětloval tím, že všechny kroky právníků jsou nyní vedeny k tomu, aby se řízení urychlilo. „Právě a jedině s ohledem na mnohem rychlejší průběh řízení v evropských jurisdikcích byla stažena takzvaná žaloba o vykonatelnost rozhodčího nálezu v USA,“ uvedl Kalvoda.

Soudní tahanice jsou pro Diag Human i úřad ministra Leoše Hegera celkem drahé. Podle informací Aktuálně.cz totiž vyšel rok sporů, kdy Česko brání svůj majetek v zahraničí, ministerstvo zdravotnictví na více než 15 milionů korun.