Imunitní výbor bude v pondělí znovu řešit Ratha

Praha/Brno - Mandátový a imunitní výbor sněmovny projedná novou policejní žádost o vydání poslance a někdejšího hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha k trestnímu stíhání v pondělí odpoledne. Sociální demokraté podle předsedy výboru a lídra ČSSD Bohuslava Sobotky navrhují sněmovně, aby o Rathově vydání hlasovala s počátkem zářijové schůze, nejspíš ve středu dopoledne. Sobotka považuje za pravděpodobné, že exhejtman i tentokrát využije možnost oslovit před hlasováním o vydání plénum sněmovny.

Sobotka avizoval, že sezení výboru proběhne v prostorách sněmovny, nezopakuje tedy model, který byl využit při první policejní žádosti o Rathovo vydání na jaře. Tehdy se členové výboru s vazebně stíhaným poslancem sešli v zařízení ministerstva vnitra v Praze na Spiritce. „Tehdy bylo jednání výboru mimo prostory sněmovny způsobeno do jisté míry naší nezkušeností s tímto procesem. Bylo velmi teatrální a my si myslíme, že to je naprosto zbytečné,“ uvedl poslanec a člen výboru Jan Vidím (ODS). Dodal, že Rath byl na jednání výboru již pozván a myslí si, že exhejtman pozvání využije.

Policie v červenci požádala sněmovnu o vydání Ratha ke stíhání pro tři další skutky. Týkají se nákupu zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, vybavení domova důchodců v kladenské nemocnici a dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Už před prázdninami byl poslanec vydán ke stíhání kvůli korupci při rekonstrukci zámku v Buštěhradě.

Člen výboru a poslanec Jan Vidím:

„Co jsem mohl číst v žádosti o vydání, jednotlivých médiích a komentářích, nenapadá mě nic, na co bych se mohl Davida Ratha zeptat. Vypadá to, že policie má tuto potenciální trestnou činnost opět dokonale zdokumentovanou.“


Rath bude podle Sobotky právě na výboru zřejmě dotázán, zda si opět přeje vystoupit také před celou sněmovnou. „Podle mého názoru by mu to mělo být umožněno vzhledem k tomu, že se jedná o nové obvinění, které nebylo projednáváno minule,“ poznamenal předseda ČSSD. Předpokládá přitom, že poslanecký klub jeho strany se u této nové policejní žádosti zachová stejně jako při posledním hlasování o vydání Ratha či při hlasování o vydání Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli kauze letadel CASA a opět bude hlasovat pro zbavení imunity.

Video Poslanec Jan Vidím ve Studiu ČT24
video

Poslanec Jan Vidím ve Studiu ČT24

Jako předseda ČSSD přitom Sobotka nechce vstupovat do nynějšího jednání mezi poslaneckými kluby o podobě blížící se schůze sněmovny, na které mají být kromě policejní žádosti o Rathovo vydání projednávány také Senátem vrácené vládní předlohy vyrovnání s církvemi a zvyšování daně z přidané hodnoty. „Příliš nezáleží na pořadí, v jakém budou jednotlivé body projednány. Ale vládní koalice musí počítat s tím, že debata k církevním restitucím a k DPH nebude jednoduchá. Budou kritická vystoupení, možná budou kritická vystoupení i členů vládní koalice,“ podotkl Sobotka. Stát se podle něj do schůze může mnohé, sociální demokraté prý zvláště z ODS premiéra Petra Nečase cítí poměrně silný odpor k vládním návrhům. Podle ČSSD je proto logické zařadit hlasování o Rathovi na počátek schůze a pak se soustředit na ostatní témata.