Při otvírání mostu střílel muž na Klause kuličkovou pistolí

Chrastava - Při otvírání mostu v Chrastavě přiložil muž prezidentu Václavu Klausovi k boku plastovou pistoli a několikrát zmáčkl spoušť. Klause nezranil, muže zadržela až na náměstí o pár set metrů dál společně městská a státní policie. Hlava státu nechtěla událost příliš komentovat, utrousila jen, že jsou lidé blázniví. Po incidentu zůstal prezident na místě a bavil se s lidmi a místními politiky. V podvečer ale byl podle mluvčího Radima Ochvata vyšetřen v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Má lehce poraněnou pravou paži. Muž, který plastovou pistoli na Klause vytáhl, tak prý učinil, protože politici „jsou slepí a hluší k nářkům lidu“.

K události došlo krátce před 15:00, když prezident po otevření mostu procházel obklopen davem lidí. Odehrála se během několika vteřin. Když prezident procházel lidmi, přistoupil k němu šestadvacetiletý mladík z Liberce v maskáčovém oděvu a přiložil mu k boku kuličkovou pistoli, která se používá ke hře airsoft. K prezidentovi se dostal bez obtíží a několikrát zmáčkl spoušť. Prezidenta zblízka zasáhlo několik plastových kuliček. Ochranka na něj v tu chvíli překvapeně zírala. Podle reportérky ČT Lucie Pokorné prohlásil prezident cosi ve smyslu: „Tak to jste nezareagovali dobře.“

Okamžik incidentu v Chrastavě (zdroj: ČT24)

Šéf Útvaru na ochranu prezidenta Jiří Sklenka uvedl, že jeho muži bezprostředně zjistili, že útočník nemá skutečnou střelnou zbraň, a proto sami své pistole nepoužili. „My jsme bezpečnostní poznatky, že by tam mělo být zvýšené bezpečnostní riziko, neměli. A když zanalyzujete celou tu situaci, tak tam bezpečnostní riziko skutečně nebylo,“ řekl v podvečer Sklenka novinářům. Je prý spokojen s tím, že nebyl zmařen lidský život, tedy že jeho lidé proti útočníkovi nepoužili střelnou zbraň. Podobná situace nastala podle něj asi před třemi lety, kdy dva mladíci sledovali prezidenta objektivem. „My jsme tehdy zjistili, že se nejedná o přímé ohrožení hlavy státu, a nepoužili střelné zbraně. Tyto dva mladíky jsme také zachránili,“ míní Sklenka. Odmítl, že by dnes ochranka nebyla u Klause dostatečně blízko a upozornil na to, že útočník byl nakonec „zpacifikován“ právě členem útvaru na ochranu prezidenta. 

Zásah policie a ochranky prověří Generální inspekce bezpečnostních sborů. Policejní prezident Martin Červíček také ujistil ministra vnitra Jana Kubiceho, že útok je důkladně vyšetřován a prokáže-li se selhání prezidentovy ochranky, budou vyvozeny patřičné důsledky. Na základě Červíčkova pokynu již byla sestavena pracovní skupina, která má objasnit všechny skutečnosti spojené s útokem. „Podobný incident považuji za velmi závažný,“ uvedl policejní prezident.

Prezident v reakci na incident: „Lidé jsou blázniví a bohužel také někým rozeštvávaní.“

„Stál jsem vedle prezidenta, když mu muž z druhé strany přiložil k boku pistoli a několikrát stiskl spoušť. Slyšel jsem několik cvaknutí. V první chvíli jsem vůbec nevěděl, o co jde,“ popsal situaci chrastavský starosta Michael Canov. Muž v maskáčích se pak pokusil zmizet v davu, na náměstí ho zadrželi policisté a odvezli na služebnu.

Věc převzalo policejní prezidium, podle mluvčí Štěpánky Zatloukalové dalo pokyn k prověření postupu policistů na místě incidentu. Šestadvacetiletý mladík je v současné době na policejní služebně, kde ho policisté vyslýchají. Kromě pistole u něj policie našla také pepřový sprej. 

  • Muž, který kuličkovou pistolí napadl Václava Klause autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3995/399468.jpg
  • Kuličková pistole, kterou byl napaden Václav Klaus autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3995/399467.jpg
  • Muž, který kuličkovou pistolí napadl Václava Klause autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3995/399464.jpg
  • Muž, který kuličkovou pistolí napadl Václava Klause autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3995/399463.jpg
  • Václav Klaus při incidentu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3995/399492.jpg
  • Kuličková pistole, kterou byl napaden Václav Klaus autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3995/399466.jpg
  • Muž, který kuličkovou pistolí napadl Václava Klause autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/40/3995/399465.jpg

Prezident Klaus označil útok za všeobecné selhání. Je potřeba takové věci nepodceňovat, řekl novinářům při odjezdu z Ústřední vojenské nemocnice, kde mu ošetřili lehčí zranění. „Je to tak rychlé, že se nestačíte v tu chvíli bát,“ řekl k incidentu v Chrastavě Klaus. Na otázku novinářů, zda šlo o atentát, odpověděl: „Nevím, jak to nazvat jednodušším a smysluplnějším způsobem“.

Politici útok na prezidenta odsoudili:

Premiér Petr Nečas (ODS):
„Je to politováníhodná událost, která by se neměla stávat. Každý má v demokratické společnosti právo vyjádřit svůj nesouhlas s politikou, ale tento protest nesmí přesáhnout rozumnou míru. Já sám ochranku nepoužívám, a ani tento incident toto moje rozhodnutí nezmění.“

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS):
„Odsuzuji jednání muže, který napadl prezidenta republiky. Je to projev nesnášenlivosti a nenávisti, které v demokratické společnosti nemají místo. Nikdo z demokratických politiků, ale ani občanů je nesmí šířit ani využívat v žádné podobě.“

Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek:
„Naprosto mimořádná klackovitá hloupost a na druhé straně naprosto neuvěřitelné selhání ochranky. Hasicí přístroj má hasit, ochranka má chránit, jinak je k ničemu.“

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek:
„Připadá mi to neuvěřitelné. Zaplať pánbůh, že to nebyla skutečná zbraň. Nedovede-li ochranka reagovat, tak je zbytečná.“

Vicepremiérka Karolina Peake (LIDEM):
„Pokud to měla být výhružka prezidentovi či ostatním politikům, je to trestuhodné. Pokud to měl být vtip, je to navýsost hloupé. Pokud chtěl útočník upozornit na sebe, tak to bylo laciné. Zarážející je, jak to bylo snadné.“

Předseda KSČM Vojtěch Filip:
„KSČM se od útoku na prezidenta ČR Václava Klause naprosto distancuje. S naší politikou je neslučitelné násilí a jakékoli činy s ním spojené, byť jen náznakem, odsuzujeme.“

Experti kroutí hlavou

Bezpečnostní expert a někdejší šéf vojenské tajné služby Andor Šándor považuje dnešní incident v Chrastavě za jasnou chybu ochranky prezidenta Klause. „Tohle se dřív nebo později stát mohlo,“ poznamenal Šándor. Ochránci prezidenta však dnes podle něj „fatálně selhali“. Byli prý zřejmě příliš daleko od prezidenta a nedostatečně sledovali osoby, které se k hlavě státu přibližovaly. „Ani ve chvíli, kdy se dotyčný k prezidentovi přiblížil, tak vůbec nic neudělali,“ upozornil odborník. 

Se Šándorem souhlasí i muž, který se chráněním ústavních činitelů několik let bezprostředně zabýval. „Když jdete takhle k lidem, tak podle mne by měl být osobní ochránce naprosto těsně u něj a dva další by měli držet perimetr hodně blízko a dívat se lidem na ruce,“ řekl České tiskové kanceláři pod podmínkou, že nebude uvedeno jeho jméno. Připomněl, že útočník mohl mít skutečnou zbraň. „Kdyby měl pistoli, tak teď máme mrtvého prezidenta,“ upozornil.

Václav Klaus čelil fyzickým útokům i v minulosti. V červnu 1998 utržil jako předseda ODS na předvolením mítinku zásah vajíčkem do hlavy. Útoků na politiky ale bylo víc. V roce 1992 pobodal tehdejšího šéfa KSČM Jiřího Svobodu před jeho domem neznámý muž. O pět let později pořezal útočník sociálnědemokratického poslance Pavla Dostála, když odcházel ze sněmovny. A trojice výtržníků napadla a zranila i někdejšího ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. V roce 2006 skončil v nemocnici se zraněným obličejem místopředseda komunistů Jiří Dolejš. Napadení čelil i expremiér Mirek Topolánek - odnesl to šrámem pod pravým okem. Před dvěma lety dostal pěstí předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na mítinku v Brně. 

Prezident se v Chrastavě účastnil slavnostního otevření nového secesního mostu přes řeku Jeřici. Ten původní vzala před dvěma roky blesková povodeň. Most je nejen důležitou dopravní tepnou šestitisícové Chrastavy, ale i symbolem celých bleskových povodní v srpnu 2010, které napáchaly na Liberecku škody za víc než 8 miliard a zabily pět lidí.