Černou dírou na veřejné peníze jsou IT systémy

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) spočítal, že vlády od roku 2009 do dubna 2012 zadaly v neprůhledném jednacím řízení bez uveřejnění nadlimitní veřejné zakázky za více než 21 miliard korun. V případě IT zakázek se ministerstva obešla bez otevřených tendrů dokonce v 77 procentech případů.

Jednací řízení bez uveřejnění, ve kterém zadavatel přímo vyzývá jednoho či více zájemců k jednání, má být výjimečným nástrojem pro krajní situace. V Česku se z něj však stal příliš oblíbený nástroj. V minulých třech letech ho ministerstva využila u 40 procent zakázek.

Tuto praxi kritizuje NKÚ. „Tím, že neexistuje soutěž, je velmi obtížné nastavit správnou cenu a zajistit, aby zakázka byla skutečně dodána za nejlepších podmínek pro státní nebo veřejný sektor,“ varuje viceprezident NKÚ Miroslav Kala. Kritický je také ředitel nevládní organizace Transparency International David Ondráčka: „U nás se to nadužívá. Někteří zadavatelé to zneužívají, aby nemuseli dělat otevřená řízení.“

Peake: Čím byly dříve stavební zakázky, jsou teď IT

Bez otevřené soutěže se ministerstva nejčastěji obešla u zakázek na informační technologie, kde podíl neprůhledných řízení činí 77 procent zakázek za více než 10 miliard korun. „To, čím byly dříve stavební zakázky a stavby silnic, tedy černou dírou na veřejné peníze, tím jsou teď IT systémy. O to hůř, že IT systémům téměř nikdo nerozumí a spousta věcí se za to schová,“ komentuje to vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (LIDEM).

Video Reportáž Terezy Kručinské
video

Reportáž Terezy Kručinské

Na ministerstvu obrany neprošlo přes otevřenou soutěž dokonce 83 procent zakázek na informační technologie. Resort se hájí tvrzením, že nevlastní licence k většině svých IT a jejich upgrade proto musí zadávat konkrétní firmě.

„Do budoucna, pokud kupujeme něco, co se týká informačních systémů, chceme, aby ministerstvo obrany bylo i majitelem licencí. To znamená, aby se odbourala ta závislost na jediném dodavateli,“ slibuje mluvčí ministerstva Jan Pejšek.  

Více průhledných jednacích řízení má podle Karolíny Peake přinést nový zákon o veřejných zakázkách. NKÚ zároveň prověří minulé zakázky. Letos zkoumá průběh řízení na ministerstvu zemědělství a kontroly dalších resortů plánuje pro příští rok.