Problémy s podpisy mohou volbu prezidenta protáhnout

Praha - U několika kandidátů na úřad příštího prezidenta republiky budou úředníci ministerstva vnitra kontrolovat ještě druhý, náhodně vybraný vzorek podpisů. Systém kontroly však může některé kandidáty poškodit. Ti se mohou obrátit na Nejvyšší správní soud a v případě zamítnutí i na soud ústavní. To může způsobit problém z hlediska časování prezidentské volby, upozornil ústavní právník Jan Kysela.

Podle zákona se neověřují víc než dva náhodně vybrané 8,5tisícové kontrolní vzorky jmen a podpisů. Pokud u druhého vzorku počet závadných jmen a podpisů bude pod tři procenta, zjištěné chyby se jednoduše odečtou od celkového počtu podepsaných lidí. Ale pokud i u druhého vzorku bude chybovost tři a více procent, odečte se od celkového počtu podepsaných číslo, které procentuálně odpovídá chybovosti v obou kontrolních vzorcích. To už ale může některého z kandidátů poškodit a může to zadělat na soudní spor. 

Podle ústavního právníka Jana Kysely z Právnické fakulty UK ale lepší řešení neexistuje. „Jediným řešením je ověření kompletně celé petiční listiny, což se ve vyměřeném čase nedá stihnout. Nemůžete přezkoumat několik set tisíc podpisů s aparátem ministerstva vnitra během několika dnů. Proto se hledal alternativní mechanismus, jak to udělat co možná nejlépe, a ten je založen na tom, že zkoumáte náhodně vybrané vzorky.“ 

Podle Kysely by mohl někdo namítat, že náhodně vybraný vzorek nebyl náhodně vybraný. „Ale evidentní je, že tam asi nějaké chyby budou,“ řekl Kysela. 

Kandidát, který se bude cítit poškozený, může podat žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten může nařídit překontrolování všech jmen a podpisů v arších dotyčného kandidáta a na základě toho ho pak zase vrátit do hry. Nemá k tomu žádnou výslovnou úpravu, nicméně už v jiných typech voleb dovodil, že možnost přepočítávat hlasy má. 

Kandidáti mají na odvolání pouze dva dny

Na vše jsou ovšem velmi krátké lhůty. Ten, komu byla kandidátní listina odmítnuta, má pouze dva dny na to, aby se na Nejvyšší správní soud obrátil. „Což je doba nesmírně krátká, protože musíte vymyslet nějakou argumentaci, proč se vlastně na soud obracíte,“ uvedl Kysela. Nejvyšší správní soud má pak 15 dní na to, aby rozhodl. „Čili někdy 31 dní před volbou bude jasno, jak správní soud rozhodl, a to je ten okruh kandidátů,“ informoval Kysela.

Nicméně prováděcí zákon nepředpokládá roli Ústavního soudu, který nelze vyloučit. „Existuje tu totiž další možnost, že se ten, koho správní soud do voleb nepřipustil, obrátí na soud ústavní, a tam už se ty lhůty vůbec odhadnout nedají. To teprve může být problém z hlediska časování prezidentské volby,“ řekl Kysela. 

Vstup do evidence obyvatel není možný

V otevřených dopisech na internetu se objevila podezření, že týmy některého z kandidátů měly přístup do registru evidence obyvatel, ze kterého mohly jména s adresami čerpat. Tuto možnost však vyloučil ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra Václav Henych.

„Registry jsou natolik bezpečnostně zabezpečené, že by k této situaci vůbec nemělo dojít. Kdokoliv vstoupí do základního registru nebo do evidence obyvatel, objeví se v záznamech, že tam vstoupil a je to zpětně dohledatelné po mnoho let zpátky. Myslím, že tato věc nehrozí,“ ujistil Henych.

Podpisy se začaly sbírat ještě v době, kdy ještě nebyl zákon o přímé volbě prezidenta schválen, takže nebyl vydán žádný vzor, jak mají listy vypadat. Ministerstvo vnitra tudíž uznávalo všechno, co lidé do té doby vytvořili. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ekonomy znepokojuje situace na realitním trhu

Červnová inflace zrychlila v meziročním srovnání téměř ke třem procentům z květnových 2,4 procenta. To je nejvyšší hodnota od loňského prosince. Ekonomka a bývalá zástupkyně České republiky ve Světové bance Jana Matesová se obává situace na realitním trhu, ekonom Jan Švejnar zase v případě zvyšování cen volá po navýšení dovozu. Řekli to v 90' ČT24 moderované Jakubem Musilem.
před 1 hhodinou

Dobrovolničila už čtvrtina Čechů, ročně má tato pomoc hodnotu desítek miliard

Pomáhat ve svém volném čase ostatním se v tuzemsku stává stále častějším „koníčkem“. Nová rozsáhlá zpráva popisuje, jak taková (dobro)činnost pomáhá.
před 2 hhodinami

Velcí kopytníci výrazně snižují počty klíšťat, ukázala česká studie

Vědci zjistili, že velcí kopytníci jako divocí koně či zubři efektivně snižují počet klíšťat v přírodě díky své přirozené pastvě. V milovické rezervaci jich bylo na pasených plochách až o 75 procent méně než v okolních, neobhospodařovaných porostech. Klíšťat v tuzemsku v posledních letech kvůli změnám klimatu přibývá a šíří se do vyšších nadmořských výšek. O výsledcích výzkumu informovala společnost Česká krajina.
před 2 hhodinami

Muž souzený za napadení dvou Ukrajinek na pouti dostal podmínku

Půlroční podmínku se zkušební lhůtou 18 měsíců vyměřil v pátek soud v Plzni Zdeňku Holzknechtovi, obžalovanému z předloňského napadení dvou žen z Ukrajiny na pouti v Plasích. Souzený majitel pouťových atrakcí čelil obžalobě z ublížení na zdraví, výtržnictví a z násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Hrozilo mu až pětileté vězení. Soud ho uznal vinným pouze z výtržnictví. Dospěl k závěru, že nebylo možné bez pochybností odsoudit muže i za způsobení zranění jedné z žen, neprokázalo se ani, že by se dopustil násilí vůči cizinkám kvůli jejich ukrajinské národnosti.
10:04Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Volby by v červnu vyhrálo ANO, SPOLU oslabilo, ukazuje průzkum Medianu

Sněmovní volby by v červnu vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě by s devatenácti procenty skončila koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09). Kandidátka SPD s podporou dalších stran by byla třetí se čtrnácti procenty. Pětiprocentní hranici by překročili ještě STAN, Piráti, Stačilo! a Motoristé sobě. Průzkum se konal v době, kdy vypukla kauza bitcoinů spojená s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS).
před 6 hhodinami

Cesta autem na dovolenou? Pozor na podhuštěné pneumatiky i únavu

Mnoho lidí v těchto dnech vyráží na dovolenou autem. Bohužel někteří nevěnují dost času přípravě nejen posádky, ale především vozidla. Dochází pak ke zbytečným stresovým situacím, poruchám a nehodám, kterým lze přitom celkem snadno předcházet. Až sedmdesát procent řidičů vyráží na cesty třeba s podhuštěnými pneumatikami, které bývají častou příčinou dopravních nehod. Pozor by měli dávat řidiči nejen na technický stav vozidla, ale také na únavu, která je při cestě může potkat.
před 8 hhodinami

Ústavní soud apeluje na zákonodárce, aby se začali zabývat eutanazií

Česko stojí před otevřením politické debaty o případné legalizaci asistované sebevraždy nebo eutanazie. Ústavní soud ve svém aktuálním nálezu apeluje na zákonodárce, aby se problematikou začali zabývat. Souvisí to i s případem muže, jehož žádost o eutanazii soudy zamítly. ČT oslovila politické strany, některé už připravují vlastní návrhy.
před 8 hhodinami

Snahu vlády o změnu systému emisních povolenek podporují odbory i zaměstnavatelé

Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS 2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty, řekli po čtvrtečním jednání tripartity šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák ČMKOS Josef Středula. Dohodnout se nepodařilo na růstu platů ve veřejném sektoru.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...