Předseda NSS: Zmrazení platů politiků je populistické a protiústavní

Praha – Dvouleté zmrazení růstu platů ústavních činitelů je populistické a protiústavní. Myslí si to předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, který se tak ostře opřel do stávajícího návrhu zákona, jenž se finančním ohodnocením politiků a soudců zabývá. Příští rok by měly vzrůst jen platy žalobců a soudců (s výjimkou ústavních).

Platy ústavních činitelů pro příští rok má na započaté schůzi projednat Poslanecká sněmovna. Vláda předložila sněmovně celkem pět variant růstu platů všech ústavních činitelů; nejnižší možnost počítá s platem na úrovni 2,51násobku průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře, nejvyšší počítá až s trojnásobkem.

Rozpočtový výbor následně dolní komoře navrhl, aby platy rostly jen státním zástupcům a soudcům všech stupňů s výjimkou soudu Ústavního; platy zákonodárců by zůstaly po dobu dvou let zmrazeny. Zákon přitom zahrnuje všechny tyto skupiny – navýšení platů soudců by tak při jeho standardním výkladu předpokládalo i navýšení platů zákonodárců.

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa chystanou změnu ostře kritizoval. „Pokračuje velice neblahý trend, že do zákona dílčím způsobem zasáhne a je nazván jako mimořádný nebo jednorázový. Ty důvody jsou ale politicko-populistické a výsledek je ten, že původně rozumný mechanismus zákona je úplně rozrušen,“ uvedl Baxa ve Studiu ČT24.

Baxa: Nejde o zvyšování platů…

Zákon si totiž podle něj kladl za cíl to, aby platy rostly i klesaly úměrně s ohodnocením státních zaměstnanců v reakci na hospodářskou situaci v zemi. „Jestliže vláda jedním dechem říká, že se musí snížit platy ústavních činitelů, a zároveň zvyšuje platy všem státním zaměstnancům, pak to není korektní argumentace,“ konstatuje Baxa. „Tady nejde o zvyšování platů, ale o to, jak dlouho má platit protiústavní stav, že platy jsou dlouhodobě sníženy a zmrazeny, a to i v době, kdy hospodářství procházelo konjunkturou.“

Politici se tak podle něj dostávají do paradoxní situace; ve snaze se zavděčit voličskému elektorátu porušují zákonný princip, tím se ale dostávají na tenký led, kdy se stále hovoří o jejich zásazích do vlastních platů; namísto toho, aby se drželi zákona.

Video Rozhovor s Josefem Baxou
video

Rozhovor s Josefem Baxou