Vojáci si na nové uniformy počkají. ÚOHS „krejčovský tendr“ zrušil

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zhruba 80milionový tendr ministerstva obrany na nákup desetitisíců uniforem pro české vojáky. Ministerstvo chybovalo tím, že všem zájemcům o dodání stejnokrojů neposkytlo dostatek informací. Česká armáda nové uniformy akutně potřebuje, nyní se po opětovném zrušení tendru rozhodla nakoupit je přes jednu z agentur Severoatlantické aliance.

„Už dva roky se nám nedaří vyhlásit tendr na nové uniformy. Proto se ministerstvo obrany rozhodlo výstroj nakoupit přes agenturu NATO Support Agency,“ řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek s tím, že o tom obrana už informovala i vládu.

Podle antimonopolního úřadu ministerstvo při tendru na 50 000 blůz a 42 000 kalhot chybovalo v tom, že neodeslalo dodatečné informace všem uchazečům, kteří požádali o poskytnutí zadávací dokumentace nebo kterým byla zadávací dokumentace poskytnuta. Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Podle dalších závěrů ÚOHS navíc nebyla dostačující ani konkrétní podoba zakázky, což se týkalo šablony a desénu potisku na stejnokroje. Rozhodnutí je pravomocné.

Mluvčí ÚOHS Martin Švajda:

„Ministerstvo obrany porušilo v tomto zadávacím řízení zákon o veřejných zakázkách. Zadavatel neposkytl všem uchazečům o zakázku stejné množství informací, a tím porušil zásadu rovného zacházení a nediskriminace.“

S uniformami má armáda potíž

O chystaném nákupu uniforem prostřednictvím agentury NATO už ministerstvo obrany ve středu informovalo vládu; v následujících dvou letech plánuje nakoupit 92 500 stejnokrojů vzor 95 v klasické a letní verzi. Na obchod úřad vyčlenil dohromady 93 milionů korun. Vedení se k využití služeb Severoatlantické aliance rozhodlo poté, co se mu v posledních letech nepodařilo stejnokroje nakoupit. „Existuje riziko, že nezajištění těchto výstrojních součástek by mohlo ohrozit plnění operačních úkolů vyplývajících ze závazků České republiky v NATO,“ uvedl Pejšek.

Zrušenou zakázku na stejnokroje armáda vypsala v říjnu 2011. Do tendru, který byl rozdělen na dvě části, se přihlásilo šest firem. V jedné části ministerstvo vybralo nabídku společnosti BLAŽEK PRAHA, a. s., v druhé uspěla pražská STV GROUP, a. s. Na tendr si u antimonopolního úřadu stěžovala konkurenční firma Koutný, spol. s r. o., z Prostějova.

Jedná se přitom už o druhou potíž spojenou s nákupem uniforem. Tendr armáda vypsala už jednou, nakonec ho ale počátkem loňského podzimu zrušila. V soutěži totiž zůstala jako jediná firma Xena Praha. Ta ale figurovala i v případu tendru na dodávku nových ponožek pro armádu, který v červenci 2011 ÚOHS rovněž zrušil.

5 minut
Rozhovor s Martinem Švajdou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 32 mminutami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 1 hhodinou

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
před 3 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 5 hhodinami

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 6 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 7 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 7 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 8 hhodinami
Načítání...