Evropa granty zvýší platy vědcům, šanci mají i Češi

Praha - Evropská komise chce zlepšit finanční ohodnocení špičkových vědců, a vypsala proto pět grantů o 60 milionech korun, které mají směřovat pouze na vědecké platy. S odkazem na eurokomisařku pro vědu a výzkum  Máiru Geoghegan-Quinnovou o tom informoval Český rozhlas 1 Radiožurnál, podle nějž může jeden z nich získat i některá česká univerzita nebo výzkumný ústav – podmínkou je přihlásit se do května 2013 a obstát v konkurenci dalších dvanácti chudších států evropské sedmadvacítky.

Podle komisařky Geoghegan-Quinnové vědci z chudších zemí v současnosti odcházejí, protože tu nenajdou skutečně špičková vědecká centra. „Je tu skutečně vážný problém v tom, že tyto země ve vědě zaostávají,“ cituje eurokomisařku Radiožurnál.

Brusel proto chce tuto praxi změnit, ovšem nikoli vybavením laboratoří nebo pracoven – na ty mohou členské země podle komise dosáhnout z jiných evropských fondů. Podpořit nyní chce unie vlastní platy vědeckých kapacit. Když univerzita nebo výzkumný ústav uspěje a získá evropský grant, bude mít dost peněz na zaplacení světově uznávané kapacity z jakékoliv země. Tento vědec si kolem sebe může vybudovat tým z domácích i zahraničních odborníků. Náklady na jejich platy pokryje Evropská unie. 

Češi možnost vítají, podle Pačese ale ke změně nepovede

Čeští vědci tuto možnost vítají, k jejím dopadům jsou ale spíše skeptičtí. „Šedesát milionů je na platy deseti skvělých vědců na deset let. Je to dobré, bylo by to fajn, ale vědu v České republice to nijak zásadně neovlivní,“ uvedl někdejší předseda Akademie věd Václav Pačes.

Případný zisk 60 milionů korun by podle něj ovšem vědě prospěl, a to i v té rovině, že by mohla podpořit nejen domácí pracovníky, ale také „vědce-migranty“. „Migrace vědců je celkem dobrá, je to normální stav. Je pravda, že ti nejlepší často v zahraničí dostávají takové podmínky, že se jim nedá odolat. A my bychom rádi vytvořili u nás takové podmínky nejen pro cizince, ale i pro naše vědce, pokud si je tu budeme chtít udržet,“ dodal Pačes.

9 minut
Rozhovor s Václavem Pačesem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 9 mminutami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Rezervy plynu se začínají plnit, koncem března zbývala jen čtvrtina

Tuzemské zásobníky plynu se zase začínají plnit. Nejméně suroviny v nich bylo koncem března, zbývala sotva čtvrtina rezerv. Teď už distributoři nečekají, že by do nich před začátkem nové topné sezony museli sahat. Ačkoliv v posledních měsících plyn zlevňoval, analytici očekávají, že v budoucnu budou ceny stagnovat, a doporučují fixaci.
před 8 hhodinami

Paraguayský soud zamítl žádost o propuštění českého exposlance Wolfa

Paraguayský nejvyšší soud zamítl žádost o propuštění z vazby, kterou podala obhajoba bývalého českého poslance Petra Wolfa. Napsal to deník ABC. Z rozhodnutí soudu vyplývá, že Wolf neuspěl ani se svou žádostí o azyl v zemi, kde se skrýval před českou justicí. Ta ho odsoudila na šest let odnětí svobody za dotační podvody a české úřady tak usilují o jeho vydání.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný

V úterý zemřel historik a iberoamerikanista Josef Opatrný, bylo mu 79 let. Informaci Institutu Cervantes potvrdila agentuře ČTK Monika Brenišínová ze Střediska ibero-amerických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde Opatrný působil. Byl předním znalcem vývoje česko-latinskoamerických vztahů a uznávaným expertem na dějiny Kuby a obecné problémy světových dějin.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Školné na vysokých školách není na pořadu dne, shodli se Bek a Plaga

„Pokud nebude propracovaný systém půjček, aby si sociálně slabší mohli studium dovolit, tak školné je bariéra, která by naopak bránila těm talentovaným se dostat na vysokou školu,“ řekl v úterních Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem bývalý ministr školství za ANO Robert Plaga. S jeho názorem souhlasil i současný šéf resortu Mikuláš Bek (STAN), podle něhož školné není na pořadu dne.
před 14 hhodinami

Lobbování čekají změny, potvrdila sněmovna

Lobbování zřejmě získá zákonná pravidla. Zavede je vládní předloha, kterou schválila s některými úpravami dolní komora. Například z výčtu lobbovaných vyškrtla asistenty poslanců a senátorů, stejně jako členy poradních orgánů vlády kromě Legislativní rady vlády. Návrh zákona, jenž zejména zavede registr lobbistů a lobbovaných, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...