Zeman: Úřad kancléře nemůže být použit k propagaci jakékoliv strany

Praha - Prezident Miloš Zeman dnes v rozhovoru pro deník Právo zdůraznil, že úřad kancléře prezidenta nemůže být používán k propagaci jakékoli politické strany. Reagoval tak na vyjádření předsedy SPOZ Vratislava Mynáře, že chce práci kancléře využít pro práci SPOZ. Zeman dodal, že funkci bude moci Mynář vykonávat pouze jako řadový člen SPOZ. Zeman se dnes sejde také s hejtmany a pražským primátorem. Na schůzce by měli mluvit o regionálních tématech, jako jsou třeba doprava nebo zdravotnictví. Hlavním tématem pak má být čerpání z evropských fondů.

S lídry krajů a metropole zasedne k pracovnímu obědu. Hejtmany a novou hlavu státu spojuje podle šéfa Asociace krajů Michala Haška nesouhlas s kroky současné vlády. „Už se současnou hlavou státu byly vztahy standardní ve vztahu k hejtmanům, troufám si tvrdit, že s Milošem Zemanem budou vztahy nadstandardní,“ věří Hašek.  

Zeman v tomto týdnu také potvrdí jmenování předsedy Strany práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ) Vratislava Mynáře kancléřem. Musí ale zůstat pouze řadovým členem. „Nebudu mít námitek, když v mém týmu budou pracovat řadoví členové jakékoliv politické strany (…) Ale v žádném případě neplatí, že úřad kancléře může být používán k politické propagaci jakékoliv politické strany,“ uvedl pro Právo.

Jméno svého spolupracovníka oznámil prezident v nedělním rozhovoru pro televizi Prima family. Mynář organizoval Zemanovu volební kampaň a prezident o něm řekl, že prokázal „nesmírné organizační schopnosti“.  

Petice je podle Zemana útok na svobodu projevu

Zeman se také ohradil proti petici, podle níž prezident Miloš Zeman v pátečním projevu nepřímo zaútočil na svobodu projevu, když se vymezil vůči části médií. Petice, v níž jeho slova odsoudilo devět desítek osobností, podle Zemana útočí na svobodu slova.  

Prezident Miloš Zeman, jehož negativní postoj k českým novinářům je dlouhodobě znám, ve svém projevu řekl, že chce bojovat proti „ostrovům negativní deviace“. Zařadil k nim „kmotrovské mafie“, „neonacistické bojůvky“ a „podstatnou část českých médií“.