Ministerstvo odmítá, že se chystá odpustit poplatky chronicky nemocným

Praha - Lidové noviny dnes přišly s tím, že ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce údajně odpustit chronicky nemocným lidem regulační poplatky. Úlevu by ale podmínil tím, že budou dodržovat léčebný program - vynechají alkohol, cigarety nebo tučná jídla a zajdou na preventivní prohlídku. Ministerstvo to ale popřelo, jde prý o smyšlené informace.

Podle listu by se novinka týkala lidí s cukrovkou, nemocným srdcem nebo pacientů s rakovinou. Stát vydává na léčení civilizačních chorob nemalé peníze – ročně je to 230 miliard korun, což je skoro 80 procent všech prostředků na zdravotnictví. Existuje ale řada lidí, kteří léčbu nedodržují. Není výjimkou, když člověk nepřestane kouřit ani po operaci srdce. „Takový člověk naprosto ničí výsledek práce lékařů,“ podotýká praktický lékař Jan Jelínek. Operace srdce stojí i půl milionu korun. Ztráty vznikají i kvůli tomu, že tito lidé pak nepracují, a tudíž neodvádí daně a také pobírají sociální dávky.

Reakce ministerstva zdravotnictví:

Ministerstvo neplánuje (a nikdy neplánovalo) zrušení regulačních poplatků pro diabetiky ani pro jinou skupinu chronicky nemocných obyvatel. Tito pojištěnci jsou chráněni ročními limity vybíraných poplatků. Jedinou plánovanou změnou v oblasti regulačních poplatků je jejich zrušení u pobytu dětí v nemocnicích.

Zdroj: MZ

„Bude to jako v Německu, zdravotní pojišťovna vypíše speciální program pro nemocné a pojištěnec se rozhodne, jestli do něj vstoupí a zaváže se k dodržování léčebného programu,“ řekl LN člen NERVu Miroslav Zámečník, který ministrovi plán doporučil. Heger chce, aby už v červnu byla příslušná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění ve sněmovně, tak aby preventivní programy mohly fungovat už od ledna příštího roku. O všem tedy budou ještě rozhodovat poslanci a senátoři.

Šéf České diabetologické společnosti Milan Kvapil se ale nedomnívá, že by úspora v podobě neplacení regulačních poplatků byla pro některé lidi dostatečnou motivací ke změně životního stylu. „S pacienty, kteří se rozhodli nespolupracovat a léčebný režim nedodržovat, to podle mě nehne,“ řekl listu Kvapil.

Podle ministerských plánů by zkrátka neměli přijít ani zdraví pacienti. Ti by se mohli do preventivního programu rovněž zapsat. Pokud dodrží všechna pravidla prevence, pojišťovna by jim na konci roku dala tisíc korun. Podle deníku ale z toho pojišťovny příliš nadšeny nejsou. Například šéfovi OZP Ladislavu Friedrichovi přijde dosavadní řešení ve formě poukazů jednodušší, řediteli VZP Zdeňku Kabátkovi se zas nezdá, jak by pojišťovny mohly životosprávu kontrolovat. „Dokážeme odhalit zbytečné návštěvy lékaře, jídelníček a cvičení lidí ale zkontrolovat nedovedeme,“ namítá Kabátek.

Češi již několik let drží nechvalné prvenství v onemocnění rakovinou tlustého střeva. Tu způsobují především špatné stravovací návyky, obezita a nedostatek pohybu. Mnoho případů se podaří odhalit až v pokročilém stádiu, kdy jsou šance na úplné vyléčení minimální. V opačném případě zaznamenávají lékaři vysokou úspěšnost léčby. Je ovšem zapotřebí chodit na pravidelné kontroly a screeningy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Možnost požádat o dávky na poště by se mohla rozšířit, systém se osvědčil

Žádat o dávky na pobočkách pošty bude zřejmě možné na více místech. Už teď jich existují stovky. Rozhodnout o rozšíření systému má ministerstvo práce a sociálních věcí na podzim, kdy začne fungovat takzvaná superdávka, která spojí několik podpor do jedné. Resort pak vyhodnotí, kolik lidí si žádá on-line a kolik na pobočkách Úřadu práce nebo České pošty. Opozice je však k samotnému zavedení superdávky skeptická, podle jejích zástupců totiž stále není připravená v digitální podobě.
před 20 mminutami

Dřevostavby bude možné stavět vyšší

Až osm podlaží místo čtyř budou moct mít dřevostavby od 1. srpna. Začne platit nová norma, která umožní stavět čistě dřevěné domy do osmnácti metrů a do dvaceti dvou a půl metru s nehořlavou, třeba železobetonovou spodní částí. Teď směly dřevostavby být maximálně dvanáctimetrové. Úprava normy by měla zrychlit výstavbu u bytových nebo kancelářských staveb.
před 1 hhodinou

Japonský císař Naruhito přijal prezidenta Pavla

Japonský císař Naruhito v pátek v císařském paláci v Tokiu přijal českého prezidenta Petra Pavla. Návštěva je vyvrcholením cesty hlavy státu do východoasijské země. Císař Pavla přijal přesně v 11:00 místního času (4:00 SELČ), setkání trvalo zhruba půl hodiny. Témata jednání zůstávají tradičně neveřejná. Odpoledne místního času se Pavel setká také s premiérem Šigeruem Išibou.
před 1 hhodinou

Putování losa Emila sleduje celé Česko. Ve známém prostředí je ale jako duch, říká zoolog

Los evropský, kterého lidé pojmenovali Emil, nadále bloudí Českem. Zvíře se stalo nečekaným hrdinou sociálních sítí i miláčkem venkova. Objevilo se totiž na místech, kde by ho málokdo čekal – tento týden třeba na frekventované křižovatce v Želechovicích nad Dřevnicí, kde museli zasáhnout policisté a doprovodit ho zpět do lesa. Podle odborníků zřejmě dorazil z Polska, kde je těchto majestátních zvířat víc. „Byli bychom rádi, kdyby dorazil na Šumavu a posílil tamní mikropopulaci,“ řekl v pořadu Události, komentáře, který moderovala Jana Peroutková, zoolog Národního parku Šumava Jan Mokrý.
před 8 hhodinami

Po D3 se řidiči 150kilometrovou rychlostí svezou zřejmě až v říjnu

Po dálnici D3 se řidiči svezou 150kilometrovou rychlostí zřejmě až na začátku října. Maximální povolená rychlost se v úseku mezi Planou nad Lužnicí a Českými Budějovicemi měla původně zvýšit už na konci prázdnin. Jenže tendr na dodavatele proměnného značení se zpozdil. „Byly problémy v rámci výběrového řízení, že se nám posunul termín pro dodání nabídek z důvodu množství dotazů,“ uvedl šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Proměnné dopravní značky jsou zatím ve výrobě. Firma je podle ŘSD namontuje do poloviny září, přičemž cena činí 55 milionů. Většina řidičů zvýšení nejvyšší povolené rychlosti v tomto úseku vítá. Podle odborníků jsou ale i nezkušení a nevyježdění řidiči, kteří by se změnou mohli mít problém.
před 11 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 12 hhodinami

Obrana koupí zbraně od České zbrojovky za více než čtyři miliardy korun

Ministerstvo obrany koupí ruční zbraně od společnosti Česká zbrojovka v hodnotě až 4,26 miliardy korun bez DPH. Pořídí pušky CZ BREN 2, podvěsné granátomety i pistole, a to včetně příslušenství, oznámilo ministerstvo na webu. Se zakázkou ve čtvrtek vyslovilo souhlas kolegium ministryně obrany Jany Černochové (ODS), informaci nyní dostane vláda.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...