Konec okapům a kolejím ve starém železe, navrhují poslanci ODS

Praha - S návrhem, jak omezit krádeže barevných kovů, přišla pětice občanských demokratů. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, poslankyně Ivany Řápkové a jejich kolegů by obce měly mít možnost vyhláškou omezit nebo rovnou zakázat výkup odpadů. „Krádežemi jsou nejvíc postiženi občané, proto by si měly obce moci omezit provoz výkupných zařízení - ať už místně, nebo časově,“ uvedla Řápková. Právě krádežemi kovů si přitom lidé „přivydělávají“ a často se do sběren dostanou i kradené předměty velké historické hodnoty. Podle policejních statistik v posledních letech takových případů přibylo až dvojnásobně.

Návrh poslanců z ODS počítá s tím, že by obce měly mít možnost výkup omezovat samy, určily by třeba provozní dobu, místa, kde je výkup povolen, nebo by výkup i úplně zakázaly. „V současné době to funguje tak, že o umístění sběrny rozhoduje krajský úřad víceméně formálně a obce do toho procesu nemohou nijak zasahovat,“ vysvětlila Řápková.

Zákon má šanci i u opozice a vyhlášce se nebrání ani obce samotné. „Obec by měla mít jakési právo ochránit občana na svém území,“ myslí si poslanec Petr Zgarba (ČSSD). Někteří ale mají k návrhu i výhrady. „Mě trošku mrzí, že pan ministr jde touto cestou malé novely místo větší komplexní novely, nicméně tuto problematiku by stát měl regulovat,“ uvedla poslankyně za KSČM Kateřina Konečná.

S dalším návrhem přichází i Svaz měst a obcí - podle něj by měly být přísnější už podmínky pro otevření sběrny jako takové. Novela zákona o odpadech teď zamíří do vlády, která by ji mohla projednat na červnové schůzi. Pak ji dostanou sněmovna a Senát. ODS doufá, že platit začne ještě do konce roku.

7 minut
Návrh poslanců ODS by měl omezit krádeže barevných kovů
Zdroj: ČT24

Mezi nejčastější cíle zlodějů patří měď, bronz a mosaz. Sběrači kovů mají největší zájem například o měděné okapy nebo dráty, za měď totiž platí sběrny nejvíc. Okolo 120 korun za kilogram. Nerozšířenější je ale ve sběrnách kovového odpadu obchod se železem, s cenou okolo 5 korun za kilogram. Renesanci mezi sběrnými surovinami zažívá také papír. Ten se vykupuje průměrně za korunu padesát. 

Problém krádeží kovů se týká celé Evropy. Třeba německý zákon umožňuje úplný zákaz výkupu kovů od fyzických osob, nebo je možný jen se souhlasem obcí. Podobný krok plánuje také Slovensko. Od letošního ledna tam přitom sběrny nesmějí vykupovat kovy, které by mohly pocházet z trestné činnosti.

Výkupní cena ve sběrně není víc než 130 korun za kilogram, reálné škody jsou ale ve statisících. Podobný případ se stal i loni v zimě, kdy skončila pravděpodobně ve sběru jičínská busta skladatele. „Jediné, co nám po uměleckém díle zbylo, je tady tento pískovcový podstavec,“ uvedl mluvčí jičínské policie Petr Janda. Bustu se nakonec obyvatelům Jičína podařilo obnovit, sto dvacet tisíc korun na ni ale sbírali několik měsíců.

Doba je zlá, shodují se starostové a bronzové součásti pomníků uklízejí pod zámek. Na původních místech je nahrazuje plast. V Javornici na Rychnovsku mají z umělé hmoty dokonce i bustu prezidenta Masaryka. „Bronzovou bustu jsme umístili na obecním úřadě, abychom zabránili jejímu zcizení,“ uvádí starosta Javornice František Dušánek.

Začátkem roku poničili zloději kovů také symbolický hřbitov horolezců v Českém ráji. Z památníku nedaleko zámku Hrubá Skála zmizely bronzové tabule se jmény sportovců, kteří v posledních desetiletích zahynuli při výstupech v Česku i v zahraničí. Prodejem deseti čtrnáctikilogramových tabulí se jmény zesnulých mohli zloději přijít až ke 100 tisícům korun. Po kusech památníku pátrali policisté i horolezci ve sběrnách, bohužel neúspěšně.

Také většinou marně hledají policisté i zloděje ukradených kovů. Jejich terčem se navíc stále častěji stávají i levnější kovy - například hliník. Před dvěma měsíci zmizely na Blanensku dvě desítky dopravních značek. „Byly také odstraněny dopravní značky, které jsou na začátku obce, to znamená, řidiči, kteří vjíždí do obce, netuší, že už jsou v obci a potom obcí projíždějí devadesátikilometrovou rychlostí,“ popsala mluvčí Policie Blansko Iva Šebková.

Oblíbeným artiklem zlodějů kovů jsou rovněž kanály. Například v Kladně už pomalu vzdali nakupování nových a raději se je snaží nahrazovat gumovými kryty. Takovou náhradu ovšem nelze dát všude. Určitě ne na železnici, kde jdou zloději hlavně po mědi.

Kolik zmizí ročně kovů v celé České republice, se přesně zjistit nedá. K jak velkým číslům bychom ale došli, může napovědět statistika, kterou si dělá SŽDC, předloni dosáhly ztráty téměř čtyřiceti sedmi milionů korun. Kovů navíc mizí každým rokem víc, a to přesto, že před třemi lety poslanci zpřísnili pravidla pro výkup ve sběrnách.

Policie se při kontrole sběren sice zaměřuje na věci, které by mohly pocházet z trestné činnosti. Problém je, že když policisté skutečně odhalí ve sběrně předmět, který zjevně do šrotu nepatří, musí nejen vypátrat dotyčného sběrače, ale také mu dokázat, že surovinu odcizil. Podle policie je ale prokazování této činnosti, tedy původu, jak osoba oněch věcí nabyla, velmi složité.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 1 hhodinou

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 13 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 14 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 15 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 16 hhodinami
Načítání...