Stopka pro podvodníky s nemovitostmi. Zákon putuje zpět do sněmovny

Praha - Zákon, díky němuž mají být vlastníci nemovitostí lépe chráněni proti podvodníkům, putuje zpět do sněmovny. Senát totiž původní návrh vládního zákona ještě zpřísnil. Norma obsahuje sérii opatření, díky kterým by se do budoucna mělo zabránit podvodným převodům nemovitostí. Případů, kdy byla nemovitost bez vědomí skutečného majitele v katastru převedena na nového vlastníka, se stane okolo 60 ročně.

Přijdete do bytu či domu, který vám patří, a u dveří zjistíte, že vám do zámku nezapadá klíč. Dveře vám otevře cizí člověk, tvrdí, že je majitelem a nemovitost si řádně koupil. Jeho slova následně potvrdí i katastrální úřad. Takových případů se v Česku ročně odehraje okolo šedesáti. Dobrat se zpět ke svému majetku je běh na dlouhou trať a na konci je vždy někdo, kdo spláče nad výdělkem. Většinou ten, kdo si vaši nemovitost v dobré víře koupil od podvodníka. Podobným praktikám má do budoucna zabránit nový zákon, který připravila vláda, upravila sněmovna a který dnes projednal Senát. Senátoři se ale nespokojili s vládními a sněmovními návrhy a normu ještě zpřísnili.
 
Zaplať a jsi v bezpečí
 
Vláda, poslanci i senátoři se shodují na tom, že původní majitelé musí být nově o každé chystané změně v katastru včas informováni. Způsobů, jak se dozvědět, že se někdo snaží manipulovat s majetkem, je v nové předloze hned několik. Především si vlastník nemovitosti může tuto službu zaplatit. Elektronickou cestou - tedy skrze datovou schránku, e-mailem nebo SMS zprávou - mu pak přijde každý návrh, který se jeho nemovitosti týká. Poplatek za zřízení této služby by měl činit 200 až 500 korun.  
 
Co bude zdarma? 
 
Díky poslancům se ale do návrhu dostalo i to, že katastr bude informaci o návrhu na vklad do katastru posílat všem účastníkům vkladového řízení, ať už mají to službu zaplacenu, či nikoliv. Háček je ale v tom, že pokud se za účastníka vkladového řízení vydává podvodník, který požaduje informaci například formou sms, případná zpráva pak stejně přijde jemu a k pravému majiteli se vůbec nedostane. Placená služba, kterou si vlastník sjedná předem, nejlépe do datové schránky, takové nebezpečí eliminuje.
 
20 dní - málo, nebo moc?
 
Senátoři jdou ale ještě dál. Majitel - i když je informován - by totiž za stávající situace nemusel zareagovat včas. Pokud by otálel a mezitím došlo ke vkladu vlastnického práva ve prospěch podvodníka, bude se moci bránit už jen žalobou k soudu. Senátoři proto chtějí zavést dvacetidenní čekací lhůtu na zápis do katastru. Ta by dala dosavadnímu majiteli dostatečný prostor k reakci. Proti tomu se ale staví jak ministr zemědělství v demisi Petr Bendl, tak i například šéf Agrární komory Jan Veleba. „Když budeme ty lhůty prodlužovat, věřte tomu, že lidé nebudou příliš nadšení z toho, že budou muset čekat tři týdny na to, aby využili svého práva,“ uvedl Bendl. Veleba zase upozornil na to, že kvůli vrácení upravené předlohy zpět není jisté, že ji ještě sněmovna stihne schválit.