Bývalou koalici Rusnok nepřesvědčil, Sobotka připustil shodu s cíli ČSSD

Praha - Strany bývalé vládní koalice dále trvají na tom, že nepodpoří vládu Jiřího Rusnoka. Na jejich názoru nic nezměnilo ani dnes zveřejněné programové prohlášení kabinetu. ODS, TOP 09 a LIDEM poukazují na to, že je zde pořád 101 hlasů a podpisů pro vládu Miroslavy Němcové (ODS). Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který Rusnokovu vládu dosud kritizoval, dnes k programu uvedl, že v zásadě odpovídá cílům ČSSD. Sociální demokraté a komunisté se ale o případných hlasech pro nový kabinet definitivně rozhodnou až v úterý. S podporou dál váhají i Věci veřejné, některé body programového prohlášení chtělí dál upřesnit. Vedení strany proto čeká série schůzek se členy kabinetu.

TOP 09 už dříve vyloučila podporu kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka i jakékoliv jiné vládě, která by vznikla a postupovala podobným způsobem. Podle místopředsedy strany Miroslava Kalouska totiž destabilizuje a ohrožuje systém. Kalousek poznamenal, že v posledních dvaceti letech vždy předstupovala vláda před sněmovnu, aby ve svém programovém prohlášení předložila priority, které bude prosazovat v rámci systému liberální parlamentní demokracie a vyvážené dělby moci mezi ústavními institucemi. „Tyto priority pak byly potvrzením smlouvy s voliči, kterou uzavíraly ve volbách úspěšné parlamentní strany,“ uvedl.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Vláda ve volbách neúspěšné SPOZ (označovaná jako Rusnokova) jak svým samotným vznikem, tak svými praktickými kroky představuje destabilizaci a ohrožení systému jako takového.“

Vicepremiér Martin Pecina: „Naše vláda vznikla stejně jako všechny ostatní polistopadové vlády, premiér byl vybrán prezidentem a vybral si tým svých ministrů. O důvěru si jdeme požádat příští týden. V tuto chvíli není žádný důvod tuto vládu zpochybňovat. Pokud důvěru dostaneme, máme stejnou legitimitu, jako všechny ostatní vlády.“


Podrobná diskuse o prioritách programového prohlášení Rusnokovy vlády by tak podle Kalouska byla jen odváděním pozornosti od zásadního problému k detailům a zastírala by skutečný stav věci. „TOP 09 bude vždy hájit stávající parlamentní principy, volnou soutěž politických stran a ústavní zvyklosti, které mají původ v Masarykově a Havlově étosu,“ uzavřel.

Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová ve Studiu ČT24 dodala, že je zde pořád 101 hlasů a podpisů pro vládu Miroslavy Němcové (ODS): „V následujících týdnech se může v Poslanecké sněmovně odehrát leccos, ale tyto podstatné informace bychom neměli přehlížet.“ 

Vládu nepodpoří ani ODS, zopakoval stanovisko strany Martin Kuba

Přestože jsou v programovém prohlášení vlády priority, které podle 1. místopředsedy ODS Martina Kuby v řadě věcí navazují na kroky ODS, názor ohledně podpory vlády premiéra Rusnoka strana nemění. Premiérovi vzkázala, že se nebude jednotlivými body programového prohlášení vůbec zabývat, protože odmítá vládu jako celek.

„My od začátku říkáme, že jsme přesvědčeni, že je to první vláda v České republice, která vznikla proti vůli parlamentních stran,“ zdůvodnil přetrvávající stanovisko ODS Kuba. Programové prohlášení jako takové je podle Kuby příliš obecné, je tam i mnoho problémových a protichůdných kroků, dodal. Zástupci ODS Jiřího Rusnoka nepozvou ani na jednání poslaneckého klubu, kde chtěl vyjednávat o podpoře svého kabinetu. „Pokud s námi pan premiér neměl potřebu konzultovat to, zda svou misi přijme, kdo bude ve vládě sedět a co bude vláda dělat, není k tomu nyní důvod,“ řekl šéf poslanců ODS Marek Benda.

Karolína Peake před jednáním koaliceKarolína Peake: „Očekávám, že následující dny, ba hodiny či minuty před hlasováním budou velmi turbulentní a budeme asi svědky podobné situace, jako byla druhá volba Václava Klause, když se jednalo o každý jeden hlas a do poslední chvíle nikdo nevěděl, na čem jsme.“      


Podle předsedkyně strany LIDEM Karolíny Peake nebylo programové prohlášení vlády příliš konkrétní. „Není ale příliš divu, když vládu čeká v nejlepším případě deset měsíců úřadování.“ Od Rusnokova kabinetu ale očekávala větší důraz na transparentnost vládnutí a boj s korupcí: „Vítám důraz na oživení ekonomiky, na druhou stranu se neztotožňuji s názorem Jiřího Rusnoka, že transparentnost a boj s korupcí jsou věcí samozřejmou.“ 

Podle Peake se kabinet soustřeďuje hlavně na kroky, které může vykonat v rámci své exekutivní moci. „Vláda nemá sílu ani čas na to, aby přicházela s novými legislativními návrhy,“ poznamenala. LIDEM se s Rusnokem sejdou ve středu před jednáním Poslanecké sněmovny. „V každém případě trvají naše podpisy pro podporu Miroslavy Němcové jako společné bývalé koaliční kandidátky na pozici premiérky. V tomto směru nečekám žádné změny,“ dodala Peake. Pokud by ale pravice ztratila ve sněmovně většinu, pak je podle ní na místě uvažovat o tom, co by bylo alternativou k Rusnokově vládě. „Pokud by to měla být vláda Bohuslava Sobotky, to bych se zamýšlela velmi pečlivě,“ řekla ČT.

Sobotka: Programové prohlášení vlády v zásadě odpovídá cílům ČSSD

Sociální demokraté a komunisté se s prohlášením Rusnokovy vlády chtějí blíže seznámit. O případných hlasech pro úřednický kabinet obě strany definitivně rozhodnou až v úterý. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ale na brífinku řekl, že programové prohlášení vlády v zásadě odpovídá cílům ČSSD: „To je myslím jeden z důležitých vstupů do diskuse, kterou nyní v sociální demokracii vedeme o otázce hlasování o vyjádření důvěry.“ Uvnitř strany přitom Sobotka dosud vedl silný odpor proti podpoře vlády vzniklé z popudu prezidenta Miloše Zemana. První místopředseda strany Michal Hašek naproti tomu tvrdí, že ve straně roste podpora Rusnokovy vlády.

Výhrady proti programovému prohlášení neměla ani stoupenkyně Bohuslava Sobotky a místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková: „Není tam nic, co bych musela rozporovat, co by se dalo nějak zvláště kritizovat. Prohlášení je natolik obecné, že není nic proti ničemu.“

Rusnok má v úterý odpoledne přijít do sněmovny na jednání poslaneckého klubu KSČM. Komunisté si na něj podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše chtějí nachystat své dotazy. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik ve středu připustil, že se jeho poslanci možná rozhodnou až před hlasováním.

Video Programové prohlášení vlády
video

Programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády

Vláda Jiřího Rusnoka dnes schválila programové prohlášení. Jejím cílem je obnovit důvěru ve veřejné a státní instituce, oživit ekonomiku nebo snížit nezaměstnanost.

Premiér Rusnok představil priority své vlády

Rozhovor s Martinem Kubou (ODS)

Rozhovor s Karolínou Peake a Helenou Langšádlovou

Brífink ČSSD k programovému prohlášení vlády