Praha spustila stránky „Bémova karta“. Mají odkrýt vše o opencard

Praha – Magistrát hlavního města Prahy spustil internetové stránky, osvětlující dění kolem karty opencard. Najít na ní lze veškeré dokumenty včetně smluv i chronologický přehled vývoje celé kauzy. Primátor Tomáš Hudeček tak učinil ve snaze o „politiku bez zákulisí“, stránky nazvané bemovakarta.cz mají jasně odkázat k původci všech problémů, které od vzniku pražskou kartu provázejí. Praha bude také požadovat přerušení trestního stíhání, policie prý nepostupuje v souladu se zákonem. Podle zastupující advokátky Kláry Samkové jde o politický proces.

„Většina zakázek k tomuto projektu vznikla v rámci systému, který zde na radnici dříve byl. Nic se neschvalovalo na radě, všechny podpisy se děly v rámci úřednického aparátu, byť všichni vědí, že v době rady, které předsedal pan primátor Bém, se vláda jednoznačně koncentrovala do rukou tohoto pána a jeho blízkých spolupracovníků – politických podnikatelů, jak se dokonce sami označovali,“ prohlásil současný pražský primátor Hudeček. Pro název stránek se primátor rozhodl, aby bylo jasné, kdo je skutečným původcem „problematických smluv, veškerých nešvarů a finančních ztrát“.

Pražské radní zastupuje v rámci žaloby spojené se zakázkou pro firmu Haguess advokátka Klára Samková. Policie začala trestně stíhat deset současných a bývalých radních z TOP 09 a ODS včetně tehdejšího primátora, předsedy pražské ODS Bohuslava Svobody. Podezírá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Samkovou udivuje, že se vůbec trestní oznámení „neznámého původu“ objevilo a že je vůbec šetřeno. „Kladu si otázku, zda naše orgány činné v trestním řízení jsou úplně pitomé, nebo podplacené. Skutečně se nedomnívám, že by byla jiná možnost, nebo aspoň při svém intelektu nejsem schopna jiný motiv odhalit,“ prohlásila advokátka a připomněla zásadu subsdiarity trestního řízení, podle kterého se má k trestnímu řízení přistoupit až po vyčerpání všech možných způsobů nápravy.

„V tuto chvíli běží správní řízení v dané věci a my budeme žádat, aby policie přerušila vyšetřování, a to do doby pravomocného rozhodnutí správního orgánu,“ uvedla Samková. Trestní řízení podle ní bylo chybně zahájeno ještě předtím, než bylo ukončeno správní řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Jestliže by orgán státní správy řekl, že (jednání) bylo v souladu se zákonem a tento zákon nebyl porušen, pak samozřejmě trestní stíhání nepřipadá v úvahu,“ doplnila.

Video Brífink primátora Prahy Hudečka ke kauze Opencard
video

Brífink primátora Prahy Hudečka ke kauze Opencard

Radní za TOP 09 Eva Vorlíčková podotkla, že na stránkách jsou přístupné také všechny finanční aspekty kauzy Opencard až do roku 2006. „V přehledných grafech můžete vidět, kolik stála opencard v letech 2007 až 2009, kdy šly trojnásobné částky než potom za nás,“ shrnula. Dodala, že firma Haguess dostala za celou opencard asi 400 milionů, kolem 800 milionů pak podle ní šlo na externí konzultační, poradenské a právní služby.