Rakovina prsu se těhotným nevyhýbá – hlavně prvorodičkám po třicítce

Praha - Rakovina prsu ohrožuje i těhotné ženy, přičemž riziko je vyšší u prvorodiček, které překonaly třicátý rok věku. Protože matek třicátnic v populaci přibývá, roste i nebezpečí nádoru prsu v těhotenství – podle Petry Tesařové z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice ročně přibývá 30 až 40 nemocných žen.

„Ročně v ČR onemocní rakovinou prsu 7 000 žen, z nich 125 do 35 let věku, 300 do 40 let a 600 do 45 let. Je tedy větší pravděpodobnost při pozdějším věku těhotenství, že žena onemocní rakovinou prsu,“ uvedla Tesařová. Vedle věku zvyšují riziko onemocnění také opakované hormonální léčby při umělém oplodnění – i to se častěji týká starších párů, které nemohou počít přirozeně; obě rizika se tak sčítají.

Na onkolozích je vyřešit, zda zahájit léčbu hned, nebo s ní počkat po porodu. „V České republice jsme k plodům malinko krutější. Častěji doporučujeme těhotenství přerušit,“ uvádí v této souvislosti primářka MammaCentra v Praze Miroslava Skovajsová. Situaci totiž komplikuje to, že rakovina prsu u těhotných bývá agresivnější, a tak při odkládání léčby roste ohrožení nemocné matky. Potratem končí těhotenství nemocných matek výjimečně a jde o případy, kdy se nádor zjistí v první třetině těhotenství a nelze ho operovat.

Jak se nádoru zbavit? Operace i chemoterapie

Výběr léčebných postupů je zúžený, protože některé mohou dítěti ublížit. Standardně se používají tyto způsoby:

  • chirurgický zákrok
  • chemoterapie a radioterapie
  • hormonální a biologická léčba

u těhotných žen musí lékaři od moderní biologické léčby a hormonální léčby upustit; většina léků se totiž vylučuje do mléka a pro dítě by mohly být nebezpečné. Nádor je možné vyoperovat, když ale lékaři nechtějí ohrozit dítě, musejí počkat s operací do 16. až 18. týdne, kdy zásadně klesá riziko potratu. Operace ovšem nezabrání šíření nádoru do těla.

Ozařování se většinou odkládá po porodu. „Zbývá chemoterapie, i zde ovšem záleží na pokročilosti těhotenství - v jeho počátcích je chemoterapie riziková. Začíná se s ní až po 16. týdnu těhotenství,“ upřesnila Tesařová. Touto léčbou se podle ní daří „udržet nádor na uzdě“, než je možné provést porod, ten bývá kolem 34. týdne, kdy je dítě dostatečně zralé. Pak žena v léčbě rakoviny pokračuje. Může podstoupit ozařování, dostat biologickou léčbu, někdy je nutná i další chemoterapie.

Děti narozené ženám po léčbě rakoviny prsu jsou zdravé a nemají častěji vrozenou vadu či jiné poškození než děti narozené zdravým matkám. Po léčbě může žena znovu otěhotnět a mít další dítě, riziko návratu nemoci u ní není větší, než kdyby po léčbě už další těhotenství nepodstoupila.

  • Mamograf zdroj: ČT24
  • Vyšetření prsu zdroj: ČT24

A co prevence?

V prevenci rakoviny prsu mají výsadní postavení zejména vyšetření ultrazvukem a mamografem. Největší česká zdravotní pojišťovna VZP o ně od května zaznamenává zvýšený zájem. Vyšetření hradí ženám starším pětačtyřiceti let, přičemž do konce srpna této možnosti využilo 9 a půl tisíce žen, což je o 15 procent více než loni. Podíl na tom zřejmě má případ hollywoodské herečky Angeliny Jolie, která v květnu oznámila, že kvůli rodinné dispozici podstoupila preventivní operaci, nechala si ňadra odstranit a nahradit je implantáty.

V těchto dnech potom VZP rozbíhá další preventivní program. Od září bude zvát (stejně jako ostatní pojišťovny) dopisem k vyšetření ty, které zanedbaly preventivní prohlídku, včetně žen rizikové kategorie 45-70 let. Mamograf dokáže odhalit rakovinu v časné stádiu v 70 procentech případů.

Prevence je ale nutná i u mladých žen do pětatřiceti let, které by si měly svá prsa pravidelně prohlížet a s každou nepravidelností co nejdříve navštívit lékaře, nebo se aspoň poradit s ženami, které mají podobnou zkušenost. Případů, kdy se karcinom objeví u žen pod čtyřicítkou, totiž přibývá a často ony samy a někdy ani lékaři nevěří, že by se mohlo jednat o rakovinu prsu; nemoc tak mívá nakonec horší průběh než u žen po menopauze. Navzdory vzrůstajícímu počtu žen, které se na vyšetření vypraví, totiž mamograf stále používá jen 54 procent žen.

5 minut
Rakovina prsu tématem Událostí
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 2 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 9 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 9 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 11 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 11 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 12 hhodinami
Načítání...