Babiš odmítá spolupráci s StB: „Soud je zmanipulovaný“

Praha – Slovenský soud, který řeší údajnou spolupráci Andreje Babiše se Státní bezpečností (StB), je údajně zmanipulovaný. Lídr hnutí ANO, jež v těchto dnech vyjednává o povolební koalici s ČSSD, to uvedl v Otázkách Václava Moravce. Podle svých slov s tajnou policií spolupráci nikdy nepodepsal, naopak byl terorizován, vyšetřován a vydírán, protože měl v rodině „dvě emigračky“.

O Babišově spolupráci s StB informoval Ústav paměti národa, slovenská obdoba českého Ústavu pro studium totalitních režimů, odkazoval se přitom na archivní svazky. Babiš se s ním nyní soudí. „Soud je zmanipulovaný, oni tam předkládají svědky, desítky svědků, takže ten soud může trvat tři roky nebo nevímjak dlouho,“ uvedl Babiš.

Soud o spolupráci s StB přitom zasahuje i do povolebního vyjednávání; prezident Miloš Zeman už avizoval, že lidi, kteří nebudou mít negativní lustrační osvědčení, nejmenuje ministry. Babiš o osvědčení nepožádal; záležitost kolem údajné spolupráce s StB označil za „zmanipulovanou aféru celým korupčním systémem, který se obává, že by se Babiš stal ministrem financí“.

Ústav paměti národa ovšem důkazové svazky pokládá za hodnověrné. „Obecně existuje jen malá pravděpodobnost, že by evidence byly vykonstruované, když nezávisle na sobě existovaly ve třech svazcích,“ řekl před několika dny šéf ústavu Ondrej Krajňák k dokumentům, v nichž je zmiňován agent Bureš, což údajně bylo Babišovo krycí jméno.

Podepsat jsem nemohl, byl jsem v Maroku

Šéf hnutí ANO ale tvrdí, že Krajňák mlčel od loňského ledna, kdy Babiš podal žalobu. „Jak začaly parlamentní volby, přišel pan ředitel, našel zázračně dva svazky, předvolává svědka, který zemřel v dubnu 2012, volá člověka, s kterým jsem měl údajně něco podepsat,“ popisoval Babiš.

Tvrdí, že v konspiračním bytě nikdy nebyl, „estébák tam chodil pravděpodobně s milenkou a dávali si na něj občerstvení“. „Já jsem nebyl ani v Československu, byl jsem v Maroku,“ podotkl Babiš, jenž tehdy pracoval v zahraničním obchodu. Trvá na tom, že StB na něho vedla svazek bez jeho vědomí a že je oběť. Soud bude pokračovat v lednu.

Video Andrej Babiš a Hana Marvanová v OVM
video

Andrej Babiš a Hana Marvanová v OVM