Obnovení Tykačova stíhání za podvod umožnil nejprve pražský městský a poté vrchní soud. Proti tomuto kroku se ale postavila loni v prosinci tehdejší ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Vrchní soud totiž podle ní nepřihlédl k důkazům, které svědčily v Tykačův prospěch a znevěrohodňovaly jednoho ze svědků.
Benešová proto odeslala stížnost k Nejvyššímu soudu, ve kterém navrhla, aby bylo rozhodnutí Vrchního soudu zrušeno – obnovení Tykačova procesu by se tím stornovalo a podnikatelovo stíhání by následně muselo být zcela zastaveno kvůli promlčecí lhůtě.
Nová ministryně Helena Válková se nyní rozhodla krok své předchůdkyně zrušit. „Vzhledem k tomu, že bylo ve věci podané stížnosti pro porušení zákona ve prospěch obviněného Ing. Pavla Tykače nařízeno už na tento týden veřejné zasedání u Nejvyššího soudu, rozhodla jsem se rychle prostudovat příslušný spis a na základě toho jsem došla k jednoznačnému závěru, že podání stížnosti nepovažuji za důvodné,“ uvedla v tiskové zprávě Válková.
Poukazuje na to, že podání stížnosti pro porušení zákona by bylo v rozporu s ústavním pořádkem, protože podle ústavy jsou rozhodnutí Ústavního soudu závazná pro všechny orgány i osoby.
Druhá stížnost Benešové - tentokrát v neprospěch
„Dostali jsme se na půdu jiného, právního sporu. Jde o formální rozhodnutí, které se týká jednoho svědka, ale které znamená to, že Pavel Tykač bude moc být souzen. Vrátil bych se k podstatě. Tykač je stíhán za to, že měl přijmout provizi za vytunelování fondů. Dnešní obžaloba stojí na dřívějším svědectví jeho kompliců, a to svědectví je navíc dost podivné,“ dodává investigativní reportér Respektu Jaroslav Spurný.
Benešová k Nejvyššímu soudu podala i stížnost v Tykačův neprospěch, která směřuje proti tomu, že pražský vrchní soud odmítá zajistit Tykačův majetek s tím argumentem, že o spáchání trestného činu nejsou věrohodné a spolehlivé důkazy.
