Část případu měla jít k soudu, kvůli stížnostem ji žalobci odkládají

Praha - Případ možného zneužití vojenského zpravodajství, jehož hlavní postavou je Jana Nečasová (dříve Nagyová), se podle zjištění České televize nečekaně zpozdí. Advokáti nesouhlasí s tím, že právě tato část případu se vyděluje z celého spisu někdejší vysoké úřednice. Právě stížnosti tak mohou zpozdit přesun případu k soudu v řádu týdnů. Dle informací ČT chtějí státní zástupci tuto samostatnou obžalobu poslat k jednomu z pražských soudů.

Olomoučtí žalobci chtěli kauzu kolem vojenské rozvědky poslat před soud už v příštích týdnech, a proto ji oddělily od dalších případů. „Bohužel advokáti někteří podali do tohoto usnesení stížnost,“ uvedl vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan.

Vydělená kauza Radky skončí podle informací ČT u jednoho z pražských soudů. Příslušný pro projednávání kauzy by mohl být Obvodní soud pro Prahu 1, kde sídlí úřad vlády nebo obvodní soud pro Prahu 6, kde sídlí ministerstvo obrany, respektive Vojenské zpravodajství

 Aktéři jsou podezřelí ze sabotáže úřadů

V policejním spisu se podle Mladé fronty Dnes vedle Nagyové objevují jména lobbistů Ivo Rittiga a Romana Janouška, v čele organizované skupiny stál bývalý náměstek vrchního státního žalobce v Praze Libor Grygárek a exnáměstek ministra vnitra Michal Moroz - údajněpro podezření ze sabotáže.

„Sabotáž by přicházela v úvahu jen v situaci, kdy by docházelo k poměrně masivnímu prolínání do státní sféry, které by vedlo až k naprostému krytí zad té skupiny,“ poukázal ale advokát Ondřej Múka. „Trestní čin sabotáže předpokládá, že dochází k nalomení státního zřízení,“ dodal Múka s tím, že podstatou sabotáže je poškození ústavnosti nebo státního zřízení České republiky. To, že by varianta sabotáže byla prokázána, podle něj příliš pravděpodobné není.

Exnáměstek Moroz deníku řekl, že takové podezření považuje za absurdní. Grygárkovi zatím policie sdělila obvinění ze zneužití pravomoci v kauze kolem lobbisty Janouška, už dříve ale obvinění označil za nepravdivé a bez opory v důkazech.

Cílem mělo být paralyzovat činnost policie a státního zastupitelství

Žalobci spatřují podstatu případu v tom, že organizovaná skupina lidí se cíleně snažila obsazovat klíčové posty ve státní správě tak, aby z toho měla užitek a současně i krytá záda. Aktéři podle nich „úmyslně poškozovali ústavní zřízení nebo obranyschopnost České republiky“, píše deník. Cílem prý bylo paralyzovat činnost policie a státního zastupitelství tak, aby pachatelé finanční kriminality nemohli být potrestáni.

  • „Nejméně od roku 2011 ve společném úmyslu poškodit ústavní zřízení se cíleně snaží o ovládnutí významných pozic ve státě. A to zejména na ministerstvech spravedlnosti a vnitra, v soustavě státního zastupitelství, na vedoucích pozicích v policii a případně v dalších institucích,“ tvrdí žalobce Rostislav Bajger.

Na fakt, že podstata kauzy Nagyová netkví v jednotlivých větvích případu, tedy v údajném zneužívání vojenské rozvědky, údajném uplácení poslanců ani v údajném napojení lobbistů Rittiga a Janouška na státní podniky, upozornil už dříve šéf ÚOOZ Robert Šlachta. Hovořil v této souvislosti o klientelistickém systému založeném na propojení mnoha aktérů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Retribuční soudy před 80 lety hledaly kolaboranty. Odsoudily i nevinné

Téměř osm set trestů smrti – takový byl finální účet působení Mimořádných lidových soudů, které měly před 80 lety po druhé světové válce v českých zemích trestat zrádce, kolaboranty a udavače. Spravedlnosti tehdy neušli někteří vrcholní představitelé nacistického aparátu. Před soud se ale občas dostali i nevinní lidé, kteří s blížícím se rokem 1948 začali být komunistům nepohodlní. Nezasloužené tresty jim mnohdy zničily život a na rehabilitaci čekají dodnes.
před 14 mminutami

Objem hypoték v červnu stoupl meziměsíčně o devět procent

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 procenta na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 51 mminutami

Koalice zřejmě nestihne zakotvit rozpočtovou odpovědnost do ústavy

Vládní koalice chce zakotvit rozpočtovou odpovědnost přímo do ústavy. Ve středu projedná kabinet návrh ústavního zákona, podle kterého by stát, obce i kraje musely dbát o zdravé a udržitelné veřejné finance. Sněmovní opozice považuje návrh ministerstva financí za zbytečný – mimo jiné i proto, že ho už poslanci prakticky nemají šanci do říjnových parlamentních voleb schválit.
před 1 hhodinou

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 10 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 10 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...