Potratová pilulka do 7. týdne těhotenství bude i v lékárnách

Praha – Potratovou pilulku, kterou lze použít až do sedmého týdne těhotenství, bude od pondělí možné koupit v lékárně. Předepsat a podat ji podle informací deníku MfD budou moci jen nemocnice. Lékaři přípravek vesměs vítají - je podle nich k organismu šetrnější než chirurgická miniinterrupce. Protestují ale některé organizace. Gynekoložka a spolupracovnice Hnutí pro život Xenie Preiningerová například v Událostech, komentářích na ČT24 upozornila, že samotný potrat proběhne mimo nemocnici a žena při něm může mít i vážné komplikace.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Remy de la Mauviniere

Potratovou pilulku lze použít do 49. dne od prvního dne poslední menstruace. Pro ženu je podle lékařů šetrnější než klasická interrupce. Výhodou je především minimalizace rizik, která jsou spojená s chirurgicky prováděným potratem. Nehrozí například riziko z použití anestezie nebo poranění dělohy ostrým nástrojem. Zánět dělohy se po užití pilulky prakticky nevyskytuje. O tom, jestli žena, která chce ukončit těhotenství, spolkne pilulku, nebo půjde na sál, bude rozhodovat lékař.

Podle Preiningerové je ale užívání pilulky v rozporu s českou legislativou. Od roku 1986 totiž existuje potratový zákon, podle kterého musí být interrupce provedena ve zdravotnickém zařízení. Pilulku budou vydávat pouze nemocniční lékárny a bude ji možné aplikovat pouze v nemocnici. „Žena ale po užití tabletky odchází potratit kdovíkam… Může zůstat bez pomoci a jednou z komplikací po potratu může být i vykrvácení,“ upozornila v Událostech, komentářích. Pokud pacientka po užití tabletky zemře, mohou podle ní dát pozůstalí lékaře k soudu, že nepostupoval v souladu s legislativou. Hnutí pro život proto chystá žalobu a bude se snažit, aby byla pilulka v Česku zakázaná.

Lékař a exposlanec Aleš Roztočil (nestr. za TOP 09) ale pilulku podporuje. Žena je podle něj po jejím užití mnohem více sledovaná. Po první aplikaci přípravku zůstává minimálně hodinu v nemocnici a pro užití další pilulky přichází za 36 až 48 hodin: „Další kontrola je za dva až tři týdny. Ta péče je zcela dostačující.“ Podle Roztočila je navíc pilulka registrovaná ve většině evropských států a žádné studie neprokázaly, že by narůstal počet komplikací: „Naopak počet komplikací vázaných na instrumentální ukončení těhotenství je mnohem vyšší.“ Ministerstvo zdravotnictví v tom, že žena může jít po požití pilulky domů, problém nevidí, vždy podle něj záleží na posouzení lékaře.

Video Události: Potratová pilulka budí protichůdné názory
video

Události: Potratová pilulka budí protichůdné názory

Události: Potratová pilulka budí protichůdné názory

U, 13.6.

Události, komentáře o potratové pilulce

Potrat po pilulce nemusí být úplný, pak následuje chirurgický zákrok

Potratová pilulka je složená ze čtyř tablet. První tři pomocí účinné látky mifepriston zablokují hormon progesteron, který je nezbytný pro udržení vajíčka v počátcích těhotenství. Děložní sliznice i plod následně bez potřebné výživy odumírají. Poslední tableta s obsahem prostaglandinů se bere po 36 až 48 hodinách a způsobí vypuzení plodu z těla. Celý proces pak připomíná velice silnou menstruaci, která může trvat 9, ale i 30 dní. Přibližně v 10 % případů je ale třeba provést i klasickou interrupci, jelikož potrat po pilulce nemusí být úplný nebo k němu nedojde vůbec.

Na potrat může jít žena v Česku z vlastní vůle do dvanáctého týdne, do 24. týdne pak už jen z vážných zdravotních důvodů. Za ukončení těhotenství na žádost ženy, pokud k tomu není medicínský důvod, se platí. Pilulka původně pod názvem RU-486 byla vyvinuta již v 80. letech minulého století. Její první používání bylo povoleno ve Francii v roce 1988. Od roku 1991 je dostupná ve Velké Británii a od roku 1992 také ve Švédsku a Německu. V roce 2000 byla zpřístupněna i v USA.

  • Potraty byly u nás dlouho nelegální. Od vzniku republiky v roce 1918 byla interrupce zločinem, za který hrozilo pět let vězení. K legalizaci došlo v roce 1957. Od té doby jde zákrok podstoupit do dvanáctého týdne těhotenství. 
  • Až do roku 1987 musela žena - často ponižujícím způsobem - žádat takzvanou interrupční komisi. Ta ale většinu zákroků povolila. Zrušení komise nastartovalo potratovou explozi: Zatímco v roce 1990 provedli lékaři přes 109 tisíc zákroků, tak dnes už je to výrazně méně - kolem 22 tisíc potratů ročně.  
  • Téměř ve všech sousedních státech je interrupce legální. V Německu, Rakousku a na Slovensku může jít žena na interrupci do dvanáctého týdne od početí. Zcela jinak je to v Polsku. Tam jsou potraty už dvacet let zakázané. Těhotné ženy interrupci mohou podstoupit jen v případě znásilnění, incestu, poškození plodu či ohrožení života matky.