Předsednictvo ČSSD podpořilo šanci straníků mluvit do kandidátek

Praha – Užší vedení sociálních demokratů schválilo program vnitrostranického referenda, které strana plánuje na začátku července. V něm se budou moci všichni členové vyjádřit ke kumulaci placených funkcí, většímu zastoupení žen či rozšíření okruhu lidí, kteří schvalují kandidátní listiny. K referendu se v sobotu vyjádří ještě ústřední výkonný výbor ČSSD. Právě poslední zmíněné téma má podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera k pravé demokracii velmi daleko. Do kandidátních sestav by v případě schválení mohli napříště promlouvat všichni členové strany v daném volebním obvodu. Taková praxe by ale podle Dienstbiera mohla u některých vlivných členů regionů narazit.

Přes jednoznačné podpoření referenda Dienstbier připustil, že jeho schvalování nemusí být zdaleka všem členům po chuti. Právě sobotní zasedání ÚVV má Dienstbier za klíčové. „A my se domníváme, že ta debata nebude vůbec jednoduchá, protože jsme přesvědčení, že na jedné straně členové chtějí větší podíl na rozhodování, a na druhé straně je řada lidí, kterým současný stav vyhovuje,“ řekl. 

Zdaleka nejpalčivější otázka, kterou má referendum řešit, je právě způsob schvalování kandidátek – tedy zda se do budoucna na výběru kandidátů budou podílet všichni straníci, nebo jen část stranických elit jako dosud. Právě to považuje Dienstbier za demokratické jen formálně.

„Pokud tento zlomový okamžik, to rozhodnutí ústředního výkonného výboru nezvládneme, tak se obáváme, že by sociální demokracie nebyla schopna zásadních změn a že by mohla následovat osud některých jiných stran,“ poznamenal Jiří Dienstbier.

Další dvě otázky v plánovaném referendu na jehož základě chce ČSSD změnit stanovy, případně zákony, se týkají zastoupení žen na sněmovních a krajských kandidátkách (povinně alespoň 40 %) a kumulace funkcí. Hlasovat se naopak nemá o tzv. Bohumínském usnesení, které sociální demokracii zapovídá politickou spolupráci s KSČM na vládní úrovni, a o němž se dlouhodobě diskutuje.

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva: „ČSSD se musí zásadně změnit a o klíčových věcech nemůže rozhodovat několik vlivných členů. Musíme překonat tu situaci, kdy se řadoví členové nemají k řadě důležitých otázek šanci vůbec vyjádřit. Sestavování kandidátek je formálně demokratické, v sociální demokracii to má ale k demokracii hodně daleko.“

Jan Chvojka, místopředseda klubu poslanců ČSSD:

„Občas se stane, že tu kandidátku sestavuje velmi úzký okruh lidí na krajském výkonném výboru, že 12 lidí rozhodovalo v zásadě o tom, jak bude vypadat kandidátka o velikosti 20 až 40 lidí. Spoléhalo se na to, že se nebude kroužkovat. Nicméně v některých našich krajích se stává, že ten, kdo má podporu okresu a zároveň je to nějaká uznávaná osobnost toho regionu, tak se nemusí vůbec na kandidátku dostat. To podle mě není správné.“

Petr Kajnar
Zdroj: Jaroslav Ožana/ČTK

KUMULACE - KVÓTY - KANDIDÁTKY

Nejviditelnějším příkladem soubojů o čela kandidátek v ČSSD je situace v Moravskoslezském kraji. Dlouholetý někdejší předseda tamní buňky a ostravský primátor Petr Kajnar se loni před předčasnými volbami na kandidátku nedostal a spolu s dalšími si stěžoval na nedemokratické zásahy ze strany ostravské organizace. Případ dokonce dostali před soud, ten ale jejich úsilí o zmrazení kandidátní listiny odmítl. Kajnar poté odmítl ze strany vystoupit, tamní sdružení ho proto samo vyloučilo.

Na složení kandidátní listiny si ve stejné době stěžovalo třeba šest sociálních demokratů z Mohelnicka. Kandidátka byla podle nich sestavena úzkým okruhem straníků a rozhodnuto bylo „za zavřenými dveřmi na sekretariátech“. Ale rovněž neuspěli.

ČSSD patří dlouhodobě k propagátorům většího zastoupení žen ve vrcholných funkcích. Realita tomu ale neodpovídá. Jediná žena ve vládní sestavě ČSSD – šéfka resortu práce Michaela Marksová – se funkce ujala jako náhradnice. A stranické nařízení mít ve vedení alespoň jednu ženskou zástupkyni přináší v klíčových chvílích spíše starosti, jak ukázal třeba poslední volební sjezd. Strana tehdy nebyla schopna generovat takovou političku, kterou by delegáti na post místopředsedkyně schválili – Alena Gajdůšková prošla až ve třetím kole hlasování. „Mělo by jich být v popředí určitě více. Když se porovnáváme se zeměmi kolem nás, tak třeba Rakousko skutečně kvótu 40 procent má,“ zmiňuje místopředsedkyně strany i Senátu.

Třetí „oblíbený“ problém ČSSD v podobě kumulovaných funkcí se v minulých měsících promítl hlavně do vzkazů mezi Lidovým domem a několika krajskými hejtmany. Vedení strany vadilo, že si hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek a karlovarský Josef Novotný ponechali také placenou funkci poslance. Křeslo ve sněmovně naopak opustil Michal Hašek a dal přednost práci hejtmana na jižní Moravě. Ke stejnému kroku se rozhodl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Volební sjezd ČSSD má být příští rok 13. a 14. března v pražském Kongresovém centru. Oproti minulosti se má zvýšit počet delegátů s hlasovacím právem: „Počet delegátů s hlasovacím právem má být kolem šesti set, tedy asi o sto víc než na minulém sjezdu v Ostravě,“ uvedl po jednání předsednictva Sobotka. Také o konání sjezdu bude zítra jednat ústřední výkonný výbor ČSSD.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Důchodová reforma obstála před ÚS

Ústavní soud zamítl návrh poslanců ANO na zrušení důchodové reformy. Zákon kromě jiného postupně posouvá věkovou hranici pro odchod do penze. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy. Podle ÚS projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Většina musí mít právo vládnout a menšina vyjádřit svůj názor, což bylo naplněno, řekl soudce zpravodaj Jiří Přibáň.
09:42Aktualizovánopřed 21 mminutami

Vláda má seznamy českých firem, které dle Ukrajiny porušují protiruské sankce

Vláda má k dispozici seznamy českých firem, které podle Ukrajiny porušují protiruské sankce a dál dodávají své výrobky nebo materiál do Ruska. Úřady nyní získané informace analyzují, konkrétní jména firem ovšem zveřejňovat nebudou. Česko kvůli tomu do nového sankčního balíčku prosazuje přísnější kontroly exportu zboží přes třetí země, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO).
před 45 mminutami

Ústavní soud zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení částí konsolidačního balíčku

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů vedených Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku. Senátoři napadli pět částí, které podle nich nesměřují ke konsolidaci či porušují pravidla legislativního procesu, protože jde o takzvané přílepky. Kritizovali i zrušení třicetiprocentního podílu na výnosu z internetových a nelegálních hazardních her s tím, že porušuje právo obcí na samosprávu. Jejich argumenty ale ÚS nevyslyšel.
10:41Aktualizovánopřed 50 mminutami

Na severovýchodě bude ještě pršet, řeky to ale nezvedne

Ve Slezsku, na severní a východní Moravě bude ve středu trvale a místy i intenzivně pršet. Nejvíc srážek spadne v Beskydech, až kolem padesáti milimetrů. Povodňové stavy na řekách už ale nehrozí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zrušil proto výstrahy na extrémní srážky i povodně a vydal jen varování před vydatným deštěm pro několik regionů na severovýchodě republiky. Večer a v noci na čtvrtek i tam srážky zeslábnou a přejdou do lokálních přeháněk.
01:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Valorizace penzí kompenzuje růst cen, říká Jurečka. Juchelka kritizuje její úpravu

Zvýšení důchodů plně kompenzuje zdražování, protože se valorizuje o inflační nárůst, řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v debatě o výši penzí a jejich růstu. Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny Aleše Juchelky (ANO) je ale zároveň nárůst jen o jednu třetinu růstu reálných mezd nedostačující, dříve šlo o polovinu. V Událostech, komentářích moderovaných Barborou Kroužkovou hosté hovořili také o důchodové reformě a nezaměstnanosti.
před 1 hhodinou

Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 miliardy

Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027, řekl mluvčí státního provozovatele přenosové soustavy ČEPSu Lukáš Hrabal.
před 2 hhodinami

Nelze stoprocentně vyloučit další velký výpadek proudu, řekl Bartuška

Za páteční výpadek elektřiny může prasklý vodič – tedy mechanická závada. Podrobnější příčiny přetržení vodiče ještě zkoumají experti na materiály. „Energetika je dimenzovaná na to, aby podobné výpadky jednoho místa zvládla bez větších problémů, ale zároveň tu síť v Evropě dlouhodobě využíváme takřka na sto procent, je velmi přetěžována,“ uvedl v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
před 3 hhodinami

Parkovací dům v Liberci slouží něco přes rok, už ho čekají opravy

Parkovací dům v centru Liberce otevřelo hejtmanství vloni v lednu, nyní jeho části reklamuje. „Liberecký kraj průběžně vyhodnocuje stav parkovacího domu. A jelikož má podle smlouvy šedesát měsíců na záruční opravy, tak těchto oprav využívá,“ vysvětlil mluvčí kraje Filip Trdla. Práce potrvají dva týdny, rekonstruovat se mají povrchy, nájezdní rampy nebo odpařovací žlaby. Liberecká opozice stavbu, která vyšla na 246 milionů korun, od začátku kritizuje, považuje ji za předraženou. Hejtmanství však kritiku odmítá, investice podle něj byla nutná.
před 6 hhodinami
Načítání...