Předsednictvo ČSSD podpořilo šanci straníků mluvit do kandidátek

Praha – Užší vedení sociálních demokratů schválilo program vnitrostranického referenda, které strana plánuje na začátku července. V něm se budou moci všichni členové vyjádřit ke kumulaci placených funkcí, většímu zastoupení žen či rozšíření okruhu lidí, kteří schvalují kandidátní listiny. K referendu se v sobotu vyjádří ještě ústřední výkonný výbor ČSSD. Právě poslední zmíněné téma má podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera k pravé demokracii velmi daleko. Do kandidátních sestav by v případě schválení mohli napříště promlouvat všichni členové strany v daném volebním obvodu. Taková praxe by ale podle Dienstbiera mohla u některých vlivných členů regionů narazit.

Přes jednoznačné podpoření referenda Dienstbier připustil, že jeho schvalování nemusí být zdaleka všem členům po chuti. Právě sobotní zasedání ÚVV má Dienstbier za klíčové. „A my se domníváme, že ta debata nebude vůbec jednoduchá, protože jsme přesvědčení, že na jedné straně členové chtějí větší podíl na rozhodování, a na druhé straně je řada lidí, kterým současný stav vyhovuje,“ řekl. 

Zdaleka nejpalčivější otázka, kterou má referendum řešit, je právě způsob schvalování kandidátek – tedy zda se do budoucna na výběru kandidátů budou podílet všichni straníci, nebo jen část stranických elit jako dosud. Právě to považuje Dienstbier za demokratické jen formálně.

„Pokud tento zlomový okamžik, to rozhodnutí ústředního výkonného výboru nezvládneme, tak se obáváme, že by sociální demokracie nebyla schopna zásadních změn a že by mohla následovat osud některých jiných stran,“ poznamenal Jiří Dienstbier.

Další dvě otázky v plánovaném referendu na jehož základě chce ČSSD změnit stanovy, případně zákony, se týkají zastoupení žen na sněmovních a krajských kandidátkách (povinně alespoň 40 %) a kumulace funkcí. Hlasovat se naopak nemá o tzv. Bohumínském usnesení, které sociální demokracii zapovídá politickou spolupráci s KSČM na vládní úrovni, a o němž se dlouhodobě diskutuje.

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva: „ČSSD se musí zásadně změnit a o klíčových věcech nemůže rozhodovat několik vlivných členů. Musíme překonat tu situaci, kdy se řadoví členové nemají k řadě důležitých otázek šanci vůbec vyjádřit. Sestavování kandidátek je formálně demokratické, v sociální demokracii to má ale k demokracii hodně daleko.“

Jan Chvojka, místopředseda klubu poslanců ČSSD:

„Občas se stane, že tu kandidátku sestavuje velmi úzký okruh lidí na krajském výkonném výboru, že 12 lidí rozhodovalo v zásadě o tom, jak bude vypadat kandidátka o velikosti 20 až 40 lidí. Spoléhalo se na to, že se nebude kroužkovat. Nicméně v některých našich krajích se stává, že ten, kdo má podporu okresu a zároveň je to nějaká uznávaná osobnost toho regionu, tak se nemusí vůbec na kandidátku dostat. To podle mě není správné.“

Petr Kajnar
Zdroj: Jaroslav Ožana/ČTK

KUMULACE - KVÓTY - KANDIDÁTKY

Nejviditelnějším příkladem soubojů o čela kandidátek v ČSSD je situace v Moravskoslezském kraji. Dlouholetý někdejší předseda tamní buňky a ostravský primátor Petr Kajnar se loni před předčasnými volbami na kandidátku nedostal a spolu s dalšími si stěžoval na nedemokratické zásahy ze strany ostravské organizace. Případ dokonce dostali před soud, ten ale jejich úsilí o zmrazení kandidátní listiny odmítl. Kajnar poté odmítl ze strany vystoupit, tamní sdružení ho proto samo vyloučilo.

Na složení kandidátní listiny si ve stejné době stěžovalo třeba šest sociálních demokratů z Mohelnicka. Kandidátka byla podle nich sestavena úzkým okruhem straníků a rozhodnuto bylo „za zavřenými dveřmi na sekretariátech“. Ale rovněž neuspěli.

ČSSD patří dlouhodobě k propagátorům většího zastoupení žen ve vrcholných funkcích. Realita tomu ale neodpovídá. Jediná žena ve vládní sestavě ČSSD – šéfka resortu práce Michaela Marksová – se funkce ujala jako náhradnice. A stranické nařízení mít ve vedení alespoň jednu ženskou zástupkyni přináší v klíčových chvílích spíše starosti, jak ukázal třeba poslední volební sjezd. Strana tehdy nebyla schopna generovat takovou političku, kterou by delegáti na post místopředsedkyně schválili – Alena Gajdůšková prošla až ve třetím kole hlasování. „Mělo by jich být v popředí určitě více. Když se porovnáváme se zeměmi kolem nás, tak třeba Rakousko skutečně kvótu 40 procent má,“ zmiňuje místopředsedkyně strany i Senátu.

Třetí „oblíbený“ problém ČSSD v podobě kumulovaných funkcí se v minulých měsících promítl hlavně do vzkazů mezi Lidovým domem a několika krajskými hejtmany. Vedení strany vadilo, že si hejtman z Vysočiny Jiří Běhounek a karlovarský Josef Novotný ponechali také placenou funkci poslance. Křeslo ve sněmovně naopak opustil Michal Hašek a dal přednost práci hejtmana na jižní Moravě. Ke stejnému kroku se rozhodl jihočeský hejtman Jiří Zimola.

Volební sjezd ČSSD má být příští rok 13. a 14. března v pražském Kongresovém centru. Oproti minulosti se má zvýšit počet delegátů s hlasovacím právem: „Počet delegátů s hlasovacím právem má být kolem šesti set, tedy asi o sto víc než na minulém sjezdu v Ostravě,“ uvedl po jednání předsednictva Sobotka. Také o konání sjezdu bude zítra jednat ústřední výkonný výbor ČSSD.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zámek známý z Černých baronů mění majitele. Zaplatí za něj 30 milionů

Zámek Zelená Hora u Nepomuku mění majitele. Obec Klášter v neděli vybrala společnost Klaus Timber, která za nemovitost zaplatí třicet milionů korun. Radnice se dlouhodobě potýkala s nedostatkem peněz na údržbu objektu. Památka vyžaduje rekonstrukci s náklady v řádu stovek milionů.
před 2 hhodinami

Na Jesenicku hasiči evakuovali dva tábory, hladiny tam po deštích klesly

Kvůli vysoké hladině potoka na Jesenicku hasiči v neděli evakuovali dva blízké tábory. Hrozilo jejich odříznutí od příjezdových cest, sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová. Tábory leží na břehu Černého potoka a evakuováno z nich muselo být 238 dětí a dospělých. Hladina toku kvůli vydatnému dešti přes den vystoupala na třetí povodňový stupeň. Odpoledne však hladiny klesly a vpodvečer na Jesenicku už nikde neplatil žádný stupeň povodňové aktivity, vyplývá z webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:37Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Prezident Pavel navštívil dalajlamu. Poblahopřál mu k 90. narozeninám

Prezident Petr Pavel v Indii osobně poblahopřál dalajlamovi k devadesátým narozeninám. Navštívil ho v rámci soukromé cesty po skončení programu v Japonsku, sdělil mluvčí prezidenta Filip Platoš. Pavel byl v Japonsku od úterý na pracovní cestě, sešel se mimo jiné s císařem Naruhitem.
11:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Příjemný a vtipný chlapík.“ Zemřel herec Jiří Krampol

Ve věku 87 let v sobotu večer odešel herec a bavič Jiří Krampol. Uvedl to web CNN Prima News, který se odkazuje na zdroj z hercova blízkého okolí. Na sklonku života se Krampol opakovaně potýkal se zdravotními problémy. Krampol byl výraznou osobností tuzemského filmu a dabingu, proslavil se například jako dabér francouzského herce Jeana-Paula Belmonda, coby Belmondův hlas přitom vystřídal Jana Třísku. V neděli večer před 22. hodinou si mohli diváci Krampola mimořádně připomenout na ČT1, už ve 20:55 také na ČT art.
10:05Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hudba může pomoct řidičům autobusů se soustředit, zjistili v Brně

Poslech hudby při řízení autobusu může zvýšit soustředění, ukazuje nová analýza Centra dopravního výzkumu. Uskutečnila se ve spolupráci s brněnským dopravním podnikem, který přitom loni rádio svým řidičům zakázal. Po nespokojených reakcích později ustoupil. Výzkumníci pozorovali desítky brněnských řidičů. Zjistili, že hudba za volantem pomáhá a může snížit i riziko nehody. Měla by být klidná, protože hlasitá a agresivní naopak provokuje k nebezpečnější jízdě.
před 13 hhodinami

Sláma ve zdech či stůl z hlíny. Do stavebnictví se vrací přírodní materiály

Přírodní materiály, jako jsou sláma, konopí nebo odpadní hlína, stále častěji lákají architekty i stavaře. Například sláma využívaná při stavbě zdí má dobré izolační vlastnosti. Hlína, která vzniká jako vedlejší produkt při hloubení tunelů linky pražského metra D, zase slouží architektonickému studiu k výrobě stolů. Při práci se chová podobně jako beton. Stavění z přírodních materiálů ale zatím není příliš rozšířené a vyžaduje od architektů chuť experimentovat. Odrazující může být i vyšší cena těchto materiálů ve srovnání s těmi běžnými – to by se ale v budoucnu mohlo změnit.
před 14 hhodinami

Obrana potřebuje sedm miliard ke splnění závazku vůči NATO. Vyhlíží proto tanky

Plánované výdaje na obranu zatím letos dosahují 1,92 procenta očekávaného HDP, spočítala ČT. Vrcholní představitelé vlády včetně ministryně obrany Jany Černochové (ODS) přitom považují dodržení závazku vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP za klíčovou prioritu. Zatím ale chybí konkrétní plán, kdy a jak kabinet případně chybějících sedm miliard do obranného rozpočtu dodá. Černochová připustila, že by požadované peníze mohla dostat po uzavření zakázky na nové tanky.
před 15 hhodinami

O peníze na dostupné bydlení je obří zájem, vláda stopla příjem žádostí

Vláda kvůli mimořádnému zájmu pozastavila přijímaní nových žádostí o peníze na výstavbu či rekonstrukci nájemního bydlení. Kabinet totiž pro letošní rok vyčlenil sedm miliard korun, už teď se ale sešly požadavky obcí a firem za dvacet miliard. Podle opozice by mělo jít do programu peněz víc. Kabinet se hájí tím, že finance stačí vyčlenit v rozpočtu až pro příští roky, protože reálně se vyplácejí při zahájení prací. I proto ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na letošek finance doplnit neplánuje.
před 16 hhodinami
Načítání...